Ile może spóźniać się okres? Czemu okres się spóźnia?

kalendarz tampony
Fot. Emilija Manevska / Getty Images
Spóźniający się okres to problem, z którym dość często zmagają się kobiety. To, że jest powszechny, nie oznacza jednak, że należy go ignorować. Co więcej, w większości przypadków nie oznacza on ciąży. Ile może spóźniać się okres? I jakie mogą być tego przyczyny?

Czemu okres się spóźnia? To pytanie w pewnym momencie zadaje sobie wiele kobietj – nie tylko w obawie przed ciążą. Kobiety zazwyczaj prowadzą kalendarzyk miesiączkowy, dzięki któremu wiedzą, kiedy spodziewać się okresu. Spóźniona miesiączka wzbudza w wielu z nich wielki niepokój. Jak się okazuje, przyczyn takiego zjawiska może być bardzo wiele.

Ile może spóźniać się okres?

Cykl menstruacyjny powinien trwać u każdej kobiety od 25 do 35 dni. Różnica pomiędzy długościami poszczególnych cykli może wynosić od 2 do 3 dni. Kiedy cykl trwa o kilka dni dłużej, nie trzeba od razu bardzo się niepokoić. Jednak w sytuacji znacznego opóźnienia miesiączki lub dużych nieregularności cykli należy skonsultować się z lekarzem.

Spóźniony okres – przyczyny najczęstsze

Większość kobiet w momencie, gdy okres nie pojawia się w standardowym terminie, zaczyna się zastanawiać, czy przypadkiem nie doszło do ciąży. Jeśli faktycznie jest to prawdopodobne, warto wykonać test ciążowy. Jeżeli jednak w ostatnim czasie nie były odbywane stosunki seksualne, przyczyny spóźnionej miesiączki są zgoła odmienne. Należą do nich:

· Dieta. Gdy zawiera ona mało kalorii, automatycznie spada poziom leptyny w organizmie. Jest to hormon, który odpowiada za prawidłowy apetyt. W przypadku jego zmniejszonej ilości zostaje uruchomiony „tryb oszczędnościowy”, który związany jest z sygnałem, że w tym momencie lepiej nie zachodzić w ciążę. Wówczas dochodzi do zaburzenia całego cyklu. W takich sytuacjach warto rozważyć rezygnację z restrykcyjnej diety.

· Podróże. Od czego spóźnia się okres? Odpowiedź na to pytanie może być związana ze zmianą klimatu i strefy czasowej. Organizm musi przyzwyczaić się do nowych warunków, a zajmuje to około kilku dni. Należy zaznaczyć, że podróże związane są często również ze stresem, który również nie sprzyja regularnym cyklom miesiączkowym.

· Stres. To czynnik, który bardzo często doprowadza do spóźnionej miesiączki . W momencie, gdy kobiety przeżywają w swoim życiu trudny okres, dochodzi u nich do podwyższenia poziomu prolaktyny. Zbyt duża ilość tego hormonu może hamować jajeczkowanie, a to z kolei wpływa na długość całego cyklu. Jednocześnie doprowadza to podwyższenia poziomu hormonów kory nadnerczy.

· Przepracowanie i intensywny wysiłek fizyczny. To częste przyczyny spóźniania się miesiączki . Organizm kobiety musi w takich sytuacjach uzupełnić wszystkie spalone kalorie, sole mineralne, płyny. Każda menstruacja powoduje utratę pewnej ilości żelaza oraz erytrocytów – składniki te są jednak potrzebne organizmowi w przypadku wielkiego przemęczenia, dlatego cykl zostaje zaburzony.

Zobacz film: Silne kobiety. Źródło: Dzień Dobry TVN

Spóźniony okres – przyczyny hormonalne

Czemu okres się spóźnia? Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej, które z kolei mogą być powiązane z wieloma innymi kwestiami zdrowotnymi, takimi jak:

· Zespół policystycznych jajników (PCOS) – schorzenie to bardzo często występuje u kobiet w wieku rozrodczym i może prowadzić nawet do niepłodności. Jego przyczyny nie są do końca znane, nie można go także do końca wyleczyć, a jedynie złagodzić jego objawy. O zespole policystycznych jajników mówi się, gdy dochodzi do podwyższenia poziomu androgenów, rzadkich owulacji oraz torbieli na jajnikach.

· Niedoczynność tarczycy – do prawidłowej pracy jajników potrzebne jest odpowiednie stężenie hormonów tarczycy (T3 i T4). W momencie, gdy jest ono zbyt niskie, dochodzi do wzmożonego wytwarzania estrogenów oraz uaktywnienia przysadki mózgowej. Efektem tego jest zaburzony cykl menstruacyjny. W takich sytuacjach należy podjąć odpowiednie leczenie schorzenia.

· Hiperprolaktynemia – to nadmiar prolaktyny w organizmie. Zbyt duża ilość hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową może prowadzić do zaburzeń płodności oraz wywoływać laktację i to nawet wtedy, gdy nie karmi się dziecka. Warto wiedzieć, że czasem jest ona efektem guza przysadki mózgowej, dlatego w razie jakichkolwiek podejrzeń takiego stanu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

podziel się:

Pozostałe wiadomości