Aparaty na kliszę to do niedawna rzadki widok. Dziś wracają do łask. Miłośnicy tradycyjnej fotografii wciąż z nich korzystają, a coraz częściej sięgają po nie gwiazdy społecznościówek. Przeczytaj, jak wykonywać zdjęcia analogowe.
Zdjęcia analogowe wciąż mają swoich wiernych fanów. Nic dziwnego, bo takie fotografie mają niepowtarzalny urok. Przeglądanie albumu ze zdjęciami sprawia o wiele więcej radości, niż oglądanie tych zgromadzonych w komputerze czy telefonie. Choć fotografia analogowa jest trudniejsza do wykonania, a wywołanie zdjęć wymaga więcej zachodu, są tego warte.
Aparat analogowy - co to?
Dziś osoby zajmujące się fotografią mają ogromny wybór sprzętu. Najpopularniejsze są oczywiście aparaty cyfrowe. W takich urządzeniach zdjęcia zapisywane są w formie pliku na karcie pamięci. Dzięki temu można je szybko zgrać na komputer i wydrukować. Jednak przed erą fotografii cyfrowej wszyscy korzystali z aparatów analogowych , czyli właśnie tych na kliszę. Popularne były wtedy jednorazowe aparaty z wbudowaną kliszą - zazwyczaj 24 lub 36 zdjęć. Po zrobieniu wszystkich fotografii aparat zanosiło się do zakładu fotograficznego, by wywołać zdjęcia.
Profesjonalni fotografowie korzystali z lustrzanek - również analogowych. Takie aparaty w tamtych czasach były jednak bardzo drogie.
Fotografia analogowa - zdjęcia w klimacie retro
Kto choć raz robił zdjęcia aparatem analogowym , wie, że nie było to takie łatwe. Przede wszystkim nie można było od razu podejrzeć zdjęcia, więc nie było wiadomo, jak wyszło. Trzeba było poczekać aż wszystkie zdjęcia zostaną wywołane. Czasem okazywały się prześwietlone lub nieostre. Retuszowanie zdjęć również nie było wówczas zbyt powszechne, gdyż było to bardzo pracochłonne zajęcie. Wszystkie zabiegi kosmetyczne trzeba było wykonywać ręcznie - w ciemni podczas wywoływania zdjęć. Z pewnością jednak tamte fotografie, choć nie idealne, miały niepowtarzalny urok.
W ostatnim czasie można zauważyć powrót do tej tendencji. Czasy doskonałych wyretuszowanych zdjęć powoli się kończą. Znów powraca fascynacja fotografią analogową . Świadczą o tym chociażby filtry do obróbki zdjęć, które “postarzają” nasze fotografie. Ostatnio internet podbiła aplikacja, która nadawała zrobionym smartphonem fotografią klimat retro. Gwiazdy mediów społecznościowych zakochały się w niej.
Coraz częściej także pasjonaci fotografii sięgają po analogową fotografię .
Wywoływanie zdjęć analogowych - jak to zrobić?
Proces tradycyjnego wywoływania zdjęć analogowych jest długotrwały i wymaga ogromnej precyzji. Aby zrobić to samodzielnie, trzeba mieć dostęp do ciemni i dysponować odpowiednimi chemikaliami. Jak wywołać zdjęcia z kliszy ? Najpierw, przy użyciu specjalnych odczynników (wywoływacza i utrwalacza) należało wywołać i utrwalić samą kliszę, a następnie przy pomocy powiększalnika przenieść obraz na światłoczuły papier fotograficzny. Jego również trzeba było wywołać i utrwalić. Szczególnie w przypadku kolorowych fotografii metoda ta jest bardzo skomplikowana.
Od dawna proces wywoływania zdjęć analogowych odbywa się maszynowo. Ciemnię zastępuje w tym cyklu specjalne urządzenie. Nadal można je znaleźć w zakładach fotograficznych, które wykonują odbitki z klisz.
Analog aparat - jak fotografować?
Aparaty analogowe różnią się między sobą wielkością kliszy. Najpopularniejsze są małoobrazkowe, czyli te powszechnie używane jeszcze kilkanaście lat temu. Wcześniej wykorzystywano klisze średnioformatowe. Takie pasowały np. do polskich aparatów: Druh, Ami, czy Start. W antykwariatach i na targach staroci wciąż można kupić działające modele tych analogów .
Jak fotografować analogowym aparatem ? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kliszę, jaką kupujemy. Poza wielkością różnią się między sobą czułością na światło. W aparatach cyfrowych ustawienie czułości (ISO) jest bardzo proste. W przypadku aparatów analogowych nie da się tego zrobić. Trzeba więc wybrać odpowiednio czułą kliszę. Wybór jest o tyle ważny, że jeśli na kliszy przeznaczonej do robienia zdjęć w dzień pochmurny spróbujemy fotografować w ostrym słońcu - fotografie będą prześwietlone. Odwrotnie z kolei - wyjdą za ciemne. Zaczynając przygodę ze zdjęciami analogowymi, warto więc poznać podstawy fotografii .