Przyjmowanie leków w czasie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka

Kobieta w ciąży bierze leki
Fot. GettyImages / Andersen Ross Photography Inc
Kobieta w ciąży, która przyjmuje leki, powinna być pod stałą opieką lekarza. Jak działa antybiotyk w czasie ciąży i jak wpływa na dziecko? Przeczytaj, co musisz wiedzieć o leczeniu w czasie ciąży.

Ciąża to okres, kiedy kobieta powinna wyjątkowo uważać na swoje zdrowie. Większość leków, nawet przeciwbólowych, czy tych na przeziębienie nie jest wskazana. Są jednak sytuacje, kiedy podjęcie leczenia antybiotykiem w ciąży jest konieczne. Dzieje się tak, gdy istnieje prawdopodobieństwo zaostrzenia choroby lub może ona zagrażać życiu matki.

Antybiotyk w ciąży

Kobieta w ciąży zawsze przed przyjęciem jakiegokolwiek leku powinna się skonsultować z lekarzem. Niektóre medykamenty, nawet te popularne, które stosujemy na grypę, mogą zaszkodzić kobiecie ciężarnej. Stosowanie antybiotyku w ciąży może być niebezpieczne. Nie zawsze jednak da się go uniknąć. Lekarz może przepisać antybiotyk, gdy u kobiety występują choroby weneryczne , np. chlamydioza, rzeżączka. W przypadku innych ostrych infekcji, lekarz także może zdecydować o antybiotykoterapii. Jeśli zagrożone jest życie matki, lekarz ma prawo zastosować każdy antybiotyk, który poprawi jej stan.

Antybiotyk a ciąża - czemu to niebezpieczne?

Jeśli podejrzewasz, że jesteś we wczesnej ciąży , przed przyjęciem antybiotyku wykonaj badania krwi. Krótko po zajściu w ciążę również stosowanie tak mocno działających leków może niekorzystnie wpłynąć na płód.

Niektóre antybiotyki podane we wczesnej ciąży mogą doprowadzić do wystąpienia poważnych chorób u dziecka.

Jaki antybiotyk w ciąży?

O doborze odpowiedniego leku decyduje lekarz. Ważne jest bowiem, by był on jak najbardziej skuteczny, ale też bezpieczny dla matki i dziecka. Są grupy antybiotyków, które uznawane są za bezpieczne dla kobiet w ciąży. Warto więc omówić przebieg leczenia z lekarzem i porozmawiać o ewentualnych skutkach przyjmowania leku.

Niekiedy lekarz zaleca przyjęcie antybiotyku w końcówce ciąży. Antybiotyk w trzecim trymestrze ciąży może zostać podany krótko przed rozpoczęciem akcji porodowej, a nawet w trakcie porodu. Taką antybiotykoterapię specjalista może zastosować m.in. w przypadku wystąpienia u kobiety nosicielstwa paciorkowców z grupy GBS.

Wczesna ciąża a antybiotyk

W pierwszych tygodniach ciąży matka może być jeszcze nieświadoma tego, że w jej ciele rozwija się nowe życie. Co, jeśli wtedy zachoruje? Dla bezpieczeństwa, kobieta, która stara się o dziecko (nawet jeśli jeszcze nie potwierdziła, że jest w ciąży), powinna poinformować o tym lekarza. Przyjmowanie antybiotyków w ciąży może mieć negatywny wpływ na ciążę. Lepiej więc dmuchać na zimne. Lekarz, biorąc pod uwagę możliwość ciąży, dobierze odpowiednie lekarstwo.

Jak nie dać się chorobie?

Najlepszym rozwiązaniem będzie dbanie o siebie tak, by podawanie antybiotyków w czasie ciąży nie stało się koniecznością. Ważne jest, by kobieta spodziewająca się dziecka, ze szczególną troską dbała o swoje zdrowie. Powinna wzmocnić układ odpornościowy, dzięki czemu uniknie infekcji, chorób intymnych czy przeziębień. Najlepszym sposobem będzie oczywiście zdrowa, zbilansowana dieta. Ważne, by była bogata w świeże, dobrej jakości produkty oraz warzywa i owoce, które dostarczą witamin.

Umiarkowana aktywność fizyczna również jest wskazana, jednak musi być ona dostosowana do możliwości kobiety. Najlepiej sprawdzą się spacery. Inne formy aktywności fizycznej lepiej omówić z lekarzem.

Niezależnie od pory roku, kobieta w ciąży powinna dbać o to, by ubierać się stosownie do pogody. Nie powinna dopuszczać do przegrzania lub wyziębienia organizmu. To najprostszy sposób na złapanie choroby.

Ciąża to stan, który jest mocnym obciążeniem dla organizmu. Może niekorzystnie wpłynąć na wzrok, stan uzębienia, skórę. Warto więc zadbać w tym czasie o odpowiednią higienę. Szczególnie wrażliwe w tym czasie są miejsca intymne, dlatego nie można zapomnieć o ich regularnej pielęgnacji. Najlepiej wybierać w tym celu kosmetyki dedykowane kobietom w ciąży.

Zobacz także: Dieta w ciąży

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości