Chcesz poprawić swoją kondycję i dobrze się bawić? Wybierz ćwiczenia Animal Flow!

Ludzie ćwiczą na sali
Fot. GettyImages / PeopleImages

Animal Flow jest nurtem fitness, który w USA stał się popularny już w 2010 roku. Również w Polsce zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Nic dziwnego - sportowcy i entuzjaści na wszystkich poziomach zaawansowania mogą czerpać korzyści z ćwiczeń Animal Flow. Na czym polega ten fenomen?

Animal Flow - kto stworzył ten fenomenalny trening?

Mike Fitch przez siedemnaście lat pracował jako profesjonalny trener fitness, konsultant żywieniowy i rehabilitant. Jego styl treningowy odzwierciedla doświadczenie w różnych dyscyplinach fitness, łącząc ze sobą treningi olimpijskie, sportowe, szybkościowe, wysiłkowe, specjalistyczne ćwiczenia korekcyjne, a nawet dedykowane ćwiczenia dla klientów po odwyku. Przez lata dzielił się wiedzą z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki, pomagając licznym klientom, trenując uczestników zajęć i ucząc innych trenerów. W 2010 roku stworzył Global Bodyweight Training - społeczność dla wszystkich aktywnych fizycznie osób - niezależnie od dyscypliny i umiejętności. Zaczął również propagować styl Animal Flow .

Czym jest trening animal flow?

Animal flow czerpie z wielu dyscyplin - treningu siłowego, akrobatyki, jogi, capoeiry, parkoura i elementów tanecznych. Ale przede wszystkim Animal Flow składa się z szerokiej gamy ćwiczeń i kombinacji ruchów naśladujących ruchy zwierząt. Zasadniczo można podzielić go na 6 obszarów:

- ćwiczenia nadgarstków - zwiększają elastyczność i wytrzymałość nadgarstków. To ważny element, gdyż w dalszych treningach dużo czasu spędza się na dłoniach. Ale poprawa kondycji nadgarstków przyda się też wszystkim, np. osobom, które długie godziny spędzają na pisaniu na klawiaturze.

- aktywacja pozycji, czyli trening form statycznych - wbrew pozorom to istotne ćwiczenia. Są niezbędne do prawidłowego i efektywnego wykonywania dalszych figur. Poprawiają też umiejętność utrzymywania równowagi.

- rozciąganie jest podstawową czynnością przed każdym treningiem. W przypadku Animal Flow rozciąganie również przybiera formę naśladownictwa ruchów zwierząt - najczęściej małpy, kraba i skorpiona.

- przemieszczanie się w pozycjach, czyli ruchome formy - tu zaczyna się prawdziwa zabawa, gdyż osoba ćwicząca porusza się jak zwierzę, a wędrówka odbywa się z wykorzystaniem wszystkich kończyn.

- przejścia i zmiany - pojedyncze ruchy zwierzęcia lub animacje różnych zwierząt wykonywane dynamicznie, jedno po drugim.

- "flow" - płynny ruch - to ruchy połączone w płynne sekwencje choreograficzne, często przybierające formę freestyle.

Jakie są korzyści z ćwiczeń Animal Flow?

Zarówno sportowcy, jak i amatorzy mogą osiągnąć liczne korzyści z Animal Flow - zwiększą swoją mobilność, elastyczność, stabilność, wytrzymałość, poprawią ogólną kondycję i wygląd sylwetki.

Wiele kontuzji - nie tylko sportowych - powstaje w wyniku ograniczonej ruchomości w stawach. Nawet u osoby, która niewiele ma do czynienia ze sportem, ograniczona ruchomość stawu obciąża inne stawy i mięśnie, powodując chroniczne bóle, a nawet zwyrodnienia. Ćwiczenia Animal Flow sprzyjają mobilności stawów, przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji.

Dzięki Animal Flow wzmocnisz mięśnie i poprawisz tzw. stabilność rotacyjną. Wiele ruchów w treningu Animal Flow polega na unoszeniu przeciwnych kończyn, a podnoszenia i opadania muszą odbywać się lekko. Wypracowuje się w ten sposób umiejętność kontrolowania ciała, poprawia się koordynacja, a mięśnie stają się silniejsze. Jednocześnie praca nie odbywa się na konkretnej partii mięśni i nie obciąża pojedynczych mięśni i stawów, a rozciąga się na całe ciało, sprawiając, że staje się ono elastyczne i wzmocnione. Ale co najciekawsze - Animal Flow jest po prostu zabawny! Dla wielu osób, zarówno amatorów, jak i zawodowych sportowców trening na siłowni staje się z czasem nudny. Niektórzy nie lubią korzystać z urządzeń dostępnych na siłowni, uznając wykonywane ćwiczenia za zbyt mechaniczne i pozbawione naturalności. Część osób ma też problemy z klasycznym treningiem fitness, w którym nie są w stanie nadążyć za kolejnymi krokami. Tymczasem Animal Flow jest treningiem tak różnorodnym i przez swoją formę zabawnym, że wiele osób opisuje go jako ekscytujący, interesujący i przyjemny. Co wcale nie oznacza, że nie jest wymagający. Godzina ćwiczeń Animal Flow to wydatek energetyczny rzędu ok. 600 kcal!

Dla kogo są ćwiczenia Animal Flow?

Mike Fitch twierdzi, że ćwiczenia Animal Flow są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich. Dzięki zmianom tempa, rodzajów ćwiczeń i ich połączeń w formę "flow" treningi zyskują na różnorodności. Każda osoba, niezależnie od stopnia zaawansowania, może je wykonywać z korzyścią dla siebie. Dlatego Animal Flow stał się popularny wśród zwolenników fitness, zawodowych sportowców, zawodników gimnastycznych, breakdancerów, bojowników MMA (Mixed Martial Arts) i osób, które po prostu chciałaby trochę poćwiczyć. Jedni chcą jedynie poprawić swoją ogólną kondycję fizyczną, inni - budować ładną sylwetkę czy doskonalić umiejętności, sportowcy - dzięki Animal Flow stają się jeszcze bardziej elastyczni i zwinni, przez co poprawiają swoje osiągnięcia.

1) www.animalflow.com

2) http://www.tygrysizuraw.pl/

3) www.branzafitness.com/animal-flow-innowacja-na-polskim-rynku-fitness/

4) konsultacja z WUM (Warszawski Uniwersytet Medyczny) i rehabilitantem - Grzegorzem Kudeń (prywatna praktyka)

5) www.stack.com/a/animal-flow-a-new-type-of-exercise

Zobacz także: Ćwiczenia na rozładowanie stresu

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości