Profilaktyka zdrowia

Poprawiają samopoczucie, łagodzą ból, wpływają na jakość życia seksualnego. Co potrafią olejki eteryczne?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
 Jak wpływają na nas zapachy?
Jak wpływają na nas zapachy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Olejki eteryczne wykorzystuje się na wiele sposobów. Można dodawać je do kąpieli, sprawdzają się również, jako odświeżacze powietrza, a kilka kropel dodanych do prania sprawi, że nasze ubrania przejdą pięknym zapachem. Na tym jednak nie koniec. Olejki mogą poprawiać nasze samopoczucie, a także uwolnić od bólu głowy. Co jeszcze potrafią? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Agnieszka Kasperska, "Aromatyczna mama".

Olejki eteryczne. Jakie mają właściwości?

Olejki eteryczne mogą wpływać na nasze zdrowie czy samopoczucie. - Bergamotka poprawia nasz nastrój, m.in. pozwala nam wytwarzać serotoninę. Czyli zamiast czekoladki [...] możemy sobie zakroplić olejki o odpowiednich właściwościach i poczuć dokładanie to, jak chcielibyśmy się poczuć - mówiła w Dzień Dobry TVN Agnieszka Kasperska, "Aromatyczna mama".

Olejki mogą korzystnie wpływać na naszą pamięć. Takie właściwości ma np. rozmaryn. - Może sprawić, że nawet o 50 proc. nasze zdolności zapamiętywania będą lepiej funkcjonować - dodała. Co ciekawe, niektóre olejki mogą poprawić jakość życia seksualnego. - Na przykład olejki rozgrzewające, jak cynamon oraz rozmaryn, który mógłby nas pobudzić - dodała. Zdaniem ekspertki panom, którzy potrzebują wsparcia w tej sferze, może pomóc mięta pieprzowa. Zioło pobudza i poprawia ukrwienie.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne można dodawać np. do kąpieli, a kilka kropel wpuszczonych do dyfuzora sprawi, że w pomieszczeniu zacznie roznosić się przyjemny zapach. Na tym jednak nie koniec. Olejki można również stosować bezpośrednio na skórze.

- Możemy stosować olejki miejscowo, w takich miejscach, gdzie chcemy uzyskać dany efekt - mówiła. Jeśli boli nas głowa, możemy pocierać skronie. Zdaniem Agnieszki Kasperskiej przy takiej dolegliwości ulgę przyniesie nam olejek z mięty pieprzowej. - W przypadku aromaterapii ważny jest powód występowania bólu, czyli nie zawsze działamy tym samym, jak w przypadku medycyny tradycyjnej, ale szukamy powodu - podkreśliła nasza rozmówczyni. Jak to się dzieje, że zapach łagodzi ból głowy? Na które struktury mózgu oddziałuje? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Agnieszka Kasperska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości