Ginekolog, badanie dziewicy, wargi sromowe, pochwa – to wszystko hasła, które sporej części Polek nadal ciężko przechodzą przez gardło. Jesteśmy bardzo pruderyjni, niestety jednak owa skromność prowokuje niewiedzę dotyczącą podstawowych metod profilaktyki i leczenia kobiecych narządów płciowych. Czas to zmienić.
Badanie ginekologiczne dziewic – na początek rozmowa
Badanie ginekologiczne dziewicy w dużej mierze opiera się o szeroki wywiad z pacjentką. Konieczna jest tutaj jej wiedza o ostatniej miesiączce. Resztę informacji lekarz uzyskuje, zadając pytania o jakość miesiączkowania, jego obfitość i regularność, pyta o ewentualne problemy intymne takie jak: swędzenie, pieczenie, upławy, wysypka. Pierwsze badanie ginekologiczne dziewicy zakłada także szeroki wywiad dotyczący historii chorób w rodzinie, szczególnie chorób kobiecych występujących po stronie naszej mamy lub którejś z babć. Cenne w takiej rozmowie są wszelkie informacje dotyczące chorób, niewydolności, problemów z krążeniem itp. Wszystkie one mogą się okazać przydatne dla dalszej profilaktyki lub leczenia.
Badanie ginekologiczne a dziewictwo
Błona dziewicza a badanie ginekologiczne – to jedno z pierwszych skojarzeń, a jednocześnie jedna z najważniejszych obaw, jakie ma dziewczyna na pierwszej wizycie u ginekologa. Każda zastanawia się, jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy – przez pochwę, odbyt, a może jeszcze inną drogą. Tutaj nie ma wątpliwości, że zadaniem lekarza jest takie przeprowadzenie badania, aby nie naruszyć błony dziewiczej . Dlatego też niemożliwe jest badanie ginekologiczne dziewicy przez pochwę, tak jak ma to miejsce w przypadku pacjentek, które przeszły inicjację seksualną. W grę wchodzi natomiast badanie ginekologiczne dziewicy przez odbyt , jeśli zachodzi taka potrzeba. Często badanie dziewicy u ginekologa ogranicza się do oglądu narządów zewnętrznych. Nie wiąże się ono z żadnym bólem i fizycznym dyskomfortem (ten psychiczny kobiecie, nawet doświadczonej, chyba nigdy nie mija).
Dziewica u ginekologa – badanie USG
Kolejną wątpliwość w temacie badanie ginekologiczne a dziewictwo budzi USG. Większość z nas ma wyobrażenie mało przyjemnego sprzętu, który wprowadza się do ciała kobiety przez pochwę. Po pierwsze, dzisiejsze urządzenia do USG są bardzo komfortowe, sonda nie przypomina już sporego wibratora, a samo badanie jest absolutnie do zniesienia. Dziewica badanie ginekologiczne USG przechodzi jednak zupełnie inaczej. Jest ono wykonywane przez powłoki brzuszne właśnie ze względu na troskę o nienaruszenie błony dziewiczej.
Czy badanie ginekologiczne dziewicy boli?
Pierwsze badanie ginekologiczne u dziewicy jest z pewnością niekomfortowe. Przede wszystkim jednak ze względu na emocjonalny charakter całej sytuacji . Mówimy o strefach intymnych, konieczności rozebrania się przed obcą osobą i odsłonięcia najbardziej newralgicznych punktów własnego ciała. Jeśli chodzi o ból, to w przypadku badania narządów zewnętrznych zupełnie nie ma o nim mowy. W przypadku badania ginekologicznego przez odbyt może się pojawić pewien dyskomfort, ale raczej nie jest to ból.
Jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy?
Badanie u ginekologa dziewicy to dla wielu młodych dziewcząt sfera zupełnej abstrakcji. Nie mają one pojęcia, co je podczas takiego badania czeka. Dlatego strategia „na przemilczenie”, jaką często przyjmują nasze matki i babcie, nie jest dobra. Z powodu niewiedzy i ukrytych obaw, o których dziewczęta nie mają z kim porozmawiać, spora część z nich odwleka moment pójścia do ginekologa. Niesłusznie, bo warto zrobić to przed inicjacją seksualną, regularnie i z pewnością nie czekać z taką wizytą do zajścia w ciążę. Dlatego drogie mamy, babcie, ciocie – rozmawiajcie z tymi najmłodszymi kobietami o tym, jak wygląda badanie dziewicy u ginekologa. Jesteście pierwszym ogniwem, które może rozwiać wiele niepotrzebnych obaw. Same dobrze wiecie, jak wiele strachu jest w stanie wzbudzić sam fotel ginekologiczny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: M_a_y_a / Getty Images