Erytrocyty w moczu w ciąży to częsty problem kobiet. Najczęściej nie jest to sygnał poważnej choroby, a jedynie jeden z objawów infekcji. Niemniej jednak, aby wykluczyć np. nowotwór, należy udać się do lekarza.
Content: Erytrocyty w moczu w ciąży to najczęściej sygnał infekcji wirusowej lub stanu zapalnego nerek. Dość rzadko obecność erytrocytów świeżych w moczu w ciąży świadczy o poważniejszej chorobie np. o raku pęcherza. Prawidłowa diagnoza odbywa się przy pomocy testów paskowych i bakteriologicznych.
Erytrocyty w moczu w ciąży – przyczyny obecności
Istnieje wiele przyczyn obecności erytrocytów w moczu w ciąży. Najczęściej są to infekcje o podłożu bakteryjnym. Kobiety w ciąży są znacznie bardziej podatne na zakażenia bakteryjne, ponieważ ich odporność jest obniżona, zmienia się również pH pochwy. Powiększająca się w ciąży macica doprowadza czasami do blokowania odpływu moczu z pęcherza, co może skończyć się infekcją i w efekcie krwinkomoczem. Leukocyty i erytrocyty w moczu w ciąży pojawiają się również przy kamieniach nerkowych lub kamieniach w pęcherzu. Poza obecnością krwinek w moczu, ciężarnej mogą towarzyszyć uczucie bólu spowodowane przemieszczaniem się kamieni drogami moczowymi (głównie ból w okolicy nerek), nudności i wymioty. Choroby nerek, w tym infekcja i uszkodzenie, to kolejna z możliwych przyczyn obecności śluzu z krwią w moczu. Mowa tutaj m.in. o wielotorbielowatości nerek, czyli uwarunkowanej genetycznie chorobie. Do krwiomoczu może doprowadzić też gąbczastość rdzenia nerki (głównie po 40 roku życia). Rzadszymi przyczynami są anemia sierpowata, cukrzyca lub toczeń rumieniowaty. Po 40 roku życia u ciężarnych zwiększa się również prawdopodobieństwo rozwoju raka pęcherza lub nerki.
Erytrocyty w moczu w ciąży – jak objawia się krwinkomocz?
Ciężarna może zauważyć u siebie niepokojące objawy w każdym trymestrze ciąży. W większości przypadków jednak obecności krwinek w moczu nie jest widoczna gołym okiem. W poważniejszych przypadkach objawy to głównie delikatne plamienia i różowy, brązowy lub czerwony śluz. Dodatkowo kobiety odczuwają czasem ból w plecach (w okolicy nerek), podbrzuszu i pachwinach. Nieco rzadziej objawom krwinkomoczu towarzyszą gorączka, spadek wagi, zmniejszenie łaknienia i nudności.
Jak diagnozować i leczyć krwinkomocz w ciąży?
W warunkach fizjologicznych w moczu może znajdować się około 3 - 4 krwinek czerwonych w polu widzenia mikroskopu. U zdrowego człowieka mocz nie powinien mieszać się z krwią. Aby upewnić się, jaka jest przyczyna podwyższonego poziomu erytrocytów, należy poza podstawowymi testami moczu wykonać badanie ultrasonograficzne mogące potwierdzić lub wykluczyć obecność kamieni w moczu. Kolejnym etapem poszukiwania przyczyny jest badanie za pomocą testu bakteriologicznego moczu, który pomoże ustalić, jaki rodzaj bakterii wywołał infekcję. Lekarz standardowo przepisuje antybiotyk, aby ją zwalczyć. Na osłabienie objawów skuteczne są chemioterapeutyki, leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Przy pojawieniu się pierwszych oznak choroby, między innymi krwi w moczu, należy udać się do lekarza specjalisty. Jakiekolwiek zakażenie bakteryjne może być niebezpieczne dla dziecka i matki.
Jednym z naturalnych sposób na pozbycie się infekcji dróg moczowych, mogącej skutkować rozwojem krwinkomoczu, jest spożywanie dużej ilości żurawiny, zarówno w postaci świeżej, sproszkowanej, jak i skondensowanego syropu. Wyciągi z żurawiny są również dostępne w aptece bez recepty. Żurawina w sposób naturalny zakwasza mocz, co sprawia, że bakterie mają mniej sprzyjające środowisko do rozwoju.
Zanim jednak ciężarna zacznie podejrzewać, że w jej moczu mogą znajdować się czerwone krwinki, powinna przypomnieć sobie, co jadła w dniu poprzednim. Są bowiem takie produkty, które w sposób naturalny mogą zabarwić mocz na kolor czerwony. Należą do nich rabarbar i buraki.
Leczenie raka nerek, którego jednym z objawów jest pojawienie się erytrocytów w moczu u ciężarnej, jest trudne. Niestety dostępna chemioterapia nie jest skuteczna na tę przypadłość. Najczęściej jednak, poza chirurgicznym usunięciem guza, stosuje się immunoterapię (przy pomocy interleukin 2). Rokowanie w tym przypadku nie jest najlepsze, ponieważ krwiomocz w przypadku raka nerek pojawia się na ogół w zaawansowanym etapie choroby.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN