9-letni André - to najmłodsza ofiara zamachu w Magdeburgu.
W piątek, 20 grudnia na jarmarku świątecznym w Magdeburgu zginęło pięć osób, po tym jak niespodziewanie w tłum ludzi wjechał kierowca.
W Wielkiej Brytanii, w domu kultury w Southport doszło do ataku nożownika. Na skutek działań 17-latka zmarło troje dzieci. Napastnik został już zatrzymany. Swój żal wobec wydarzenia przekazali członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej oraz Taylor Swift.
Stany Zjednoczone mają długą i niechlubną historię ataków na swoich prezydentów czy kongresmenów.
.Co wydarzyło się na wiecu wyborczym w Pensylwanii?
W środę 15 maja doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Premier Słowacji został postrzelony. W ostatnim czasie miała miejsce seria pożarów w różnych miejscach w Polsce. Niektórzy mają podejrzenia, że może być to akcja sabotażowa. Dziś zaprezentowano też nowy portret króla Karola III.
Ponad cztery dekady temu świat wstrzymał oddech. O godzinie 17:19, papież Jan Paweł II nachyla się, by pobłogosławić dziewczynkę. W tym momencie pada strzał. Następnie ranny Karol Wojtyła osuwa się na ręce stojącego za nim kardynała Stanisława Dziwisza. Po zamachu papież powie "jedna ręka strzelała, inna niosła kulę". Kto pociągnął za spust feralnego 13 maja 1981 roku? Co wiemy o zamachowcu?
Kiedy oczy całego świata zwrócone są w stronę Londynu, wydarzył się tam niepokojący incydent. Policja aresztowała w pobliżu Pałacu Buckingham mężczyznę.
"Czy mamusia i tatuś przyjdą?"
Adam Osmajew to czeczeński działacz niepodległościowy. Zarzucono mu przygotowanie zamachu na Władimira Putina, jednak po dwóch latach został oczyszczony z zarzutu i wypuszczony na wolność. W 2017 roku było kilka zamachów na jego życie, w ostatnim zginęła jego żona Amina. Od tej pory Osmajew się ukrywa. Naszej reporterce Biance Zalewskiej udało się dotrzeć do mężczyzny, a wieloletnia korespondentka w Rosji Krystyna Kurczab-Redlich wyjaśniła, dlaczego Putin eliminuje swoich wrogów.
W poniedziałek wieczorem w Wiedniu doszło do strzelaniny. Strzały oddano w sześciu lokalizacjach znajdujących się w pobliżu centralnej synagogi w stolicy Austrii. Zginęli przechodzień i jeden z napastników. Co najmniej 17 osób zostało rannych. W nocy w szpitalu zmarły dwie poszkodowane osoby. Rano poinformowano o śmierci kolejnej kobiety.
Minęły już dwa lata od wstrząsających wydarzeń w Nicei. Jak dziś wygląda tam życie, jak służby dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów i jak ludzie wspominają tamte dni? Z kamerą Dzień Dobry Wakacje do Nicei wybrała się Bianka Zalewska.
W studiu Dzień Dobry TVN, o raporcie ekspertów na temat katastrofy smoleńskiej rozmawialiśmy z Piotrem Świerczkiem - reporterem magazynu „Czarno na białym” TVN24: "Jeśli oddzielimy fakty, dowody od świata polityki, to wszystko staje się przejrzyste".
Zamachowiec, który w Las Vegas zabił 58 osób, a ranił około 500 miał w domu 40 sztuk broni. Najczęściej była ona nabyta legalnie. Z tragedią w USA zbiegła się propozycja klubu Kukiz'15 dotycząca liberalizacji dostępu do broni w naszym kraju. Co o tym pomyśle sądzą goście Dzień Dobry TVN: dziennikarz Bartek Węglarczyk i prof. Piotr Girdwoyń? Czy projekt ma szansę stać się obowiązującym prawem? Jak obecne prawo reguluje tę kwestię? Czy według statystyk łatwiejszy dostęp do broni przekłada się na wyższy współczynnik zabójstw z jej użyciem?
Po raz kolejny Europą wstrząsnęły zamachy. Tym razem terroryści zaatakowali w Hiszpanii. O tym, czy możemy czuć się bezpiecznie i jak reagować w chwili zagrożenia, rozmawialiśmy z prof. Danielem Boćkowskim, ekspertem ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.
To niestety potwierdzona informacja: pośród 22 zabitych podczas ataku w Manchesterze jest 2 Polaków. Kim była para, która wybrała się na feralny koncert? Czy życie w Wielkiej Brytanii wróciło do normy? Kim był napastnik? Brytyjskie władze twierdzą, że to niemożliwe, by działał sam. Kto mu pomógł? Brytyjska Premier Theresa May podniosła poziom zagrożenia terrorystycznego do 5. Co to oznacza? W Manchesterze jest wysłannik TVN Maciej Warsiński.
W 1981 r. na Placu Św. Piotra w Rzymie Mehmet Ali Agca dokonał nieudanego zamachu na papieża Jana Pawła II. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Jacka Tacika - jedynego polskiego dziennikarza, który z nim rozmawiał. Jakim rozmówcą jest Agca? Jakie pytania sprawiały mu największą trudność? Z czego żyje po wyjściu z więzienia? Gdzie doszło do spotkania? Czy Agca chciałby przyjechać do Polski?
Bianka Zalewska wybrała się do Mosulu by pokazać nam jak wygląda walka muzułmanów z terrorystami z tzw. państwa islamskiego. W studiu Dzień Dobry TVN z dr. Wojciechem Wilkiem - Prezesem Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i Moniką Korowajczyk-Sujkowską – dyrektorem działu pomocy rozwojowej PAH rozmawialiśmy o tym, jak odbudowuje się kraj dotknięty wojną. Jakie wyzwania stoją przed organizacjami niosącymi pomoc i czego najbardziej potrzebują mieszkańcy zniszczonych terenów?
Podczas zamachu w Londynie raniony został Polak, który wybrał się do Anglii w podróż służbową. Dlaczego polskie władze dowiedziały się o tym dopiero z wystąpienia angielskiej Premier? W zamachu zginęło 5 osób: 70-latek (umarł dopiero w szpitalu), nauczycielka języka hiszpańskiego, obywatel USA, który przyjechał do Wielkiej Brytanii na rocznicę ślubu, policjant i sam zamachowiec, którego tożsamość jest już znana. Władze podejrzewały go o współpracę z ISIS i został skontrolowany. Uznano jednak, że jest niegroźny. Jaka atmosfera panuje w Londynie? Czy na miasto padł blady strach, tak jak na Paryż czy Brukselę po tamtejszych zamachach? Dla Dzień Dobry TVN prosto z miejsca tragedii - Wojciech Bojanowski.
Do ataku w Londynie doszło dokładnie w rocznicę zamachów w Belgii. Wszystko wskazuje, że był to atak terrorystyczny. Na ten moment mamy informacje o 3 ofiarach śmiertelnych i około 40 rannych. Zamachowiec został zastrzelony. Kim był? Czy działał sam? Dlaczego terroryści coraz częściej działają jako samotne wilki? A ile zamachów na przestrzeni ostatnich lat zostało udaremnionych? I co o londyńskim zamachu pisała polska prasa? O tym w Dzień Dobry TVN Krzysztof Skórzyński.
Zamachy na stałe wpisały się w krajobraz Europy. Jak przetrwać atak terrorystyczny? Szkolenia w tej dziedzinie zazwyczaj skierowane są do służb specjalnych i mężczyzn. Katowicka szkoła sztuk walki postanowiła to zmienić i zorganizowała kurs skierowany tylko do pań. Czego kobiety uczą się na zajęciach? Co było dla nich najbardziej przerażające? I dlaczego zdecydowały się na uczestnictwo w kursie?
David Duncan to brytyjski kierowca ciężarówki i inicjator zbiórki pieniędzy dla rodziny zabitego w ataku terrorystycznym w Berlinie Łukasza Urbana. W zbiórce udział wzięło ok. 10 tys. osób, a zebrana kwota to ok. 1 mln zł. Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki osobiście podziękował Davidowi za ten niezwykły gest. Po oficjalnej uroczystości z brytyjskim kierowcą spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Jak wpadł na pomysł zbierania pieniędzy dla rodziny Łukasza Urbana? Spodziewał się, że uda mu się zebrać tak dużo pieniędzy? Był kiedykolwiek w sytuacji zagrażającej życiu? Gdyby mógł teraz coś powiedzieć Łukaszowi, to co by to było?
"Zamach w Polsce? Nie "czy", tylko "kiedy". Tak wynika z analiz prognostycznych... Europa Środkowowschodnia, w tym Polska, jest potencjalnym celem" stwierdził nasz gość Krzysztof Liedel. Z nim, oraz z ppłk. Krzysztofem Przepiórką, rozmawialiśmy o tym, czy w Polsce możemy się czuć bezpiecznie, jeśli chodzi o zagrożenie terrorystyczne, zwłaszcza w obliczu zbliżających się Dni Młodzieży i szczytu NATO?
Tragiczny poranek w stolicy Belgii. W Brukseli doszło dziś do kilku eksplozji. Dwa wybuchy miały miejsce na tamtejszym lotnisku, kolejne cztery na stacjach metra. Jak obecnie wygląda sytuacja? Ile jest ofiar? Zapytaliśmy o to Dariusz Prosieckiego, dziennikarza Faktów.
Adrianne Haslet-Davis w zamachu, który miał miejsce w czasie maratonu w Bostonie w 2013 roku, straciła nogę. Przed wypadkiem Amerykanka była zawodową tancerką. Jak zmieniło się jej życie po zamachu? Co pomogło jej uporać się z traumą? Kilka miesięcy temu kobieta znów zatańczyła. Jakie towarzyszyły jej wówczas emocje? Z Adrianne Haslet-Davis rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Od kilku dni w internecie krąży informacja, jakoby pewien Muzułmanin ostrzegł mieszkankę Warszawy, by ta nie wsiadała 12 grudnia do metra. To żart, czy powinniśmy miec powody do obaw? Czy w związku z tą historią zwiększono środki bezpieczeństwa w Warszawie? Z Mariuszem Mrozkiem z Komendy Stołecznej Policji rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Manuela Gretkowska: "Zamykamy granice wracają nacjonalizmy i o to Rosji chodziło (...) W Polsce już nastąpiły zamachy... na zdrowy rozum". Czy tragiczne wydarzenia, do których doszło w Paryżu, są do uniknięcia, czy powinniśmy "przyzwyczaić się" do tego, że będą się one zdarzać? Kto zyskuje na działaniach terrorystycznych w Europie? Czy Polska, która nie ma ustawy antyterrorystycznej ani przepisów, które regulują takie sytuacje powinna czuć się zagrożona, zwłaszcza w obliczu tego, że jak mówi nasz gość, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, dr Wojciech Szewko: "Terroryści są w Polsce i czują się bezpiecznie, bo nie ma żadnych instrumentów, żeby ich ścigać ".
Anna Kalczyńska prosto z Paryża! Dziennikarka Dzień Dobry TVN była w 10. dzielnicy gdy miastem wstrząsnęła seria zamachów terrorystycznych! Jak wyglądał ten, tragiczny, wieczór w stolicy Francji i jak dziś rano wyglądają jej ulice? W zamachach, do których przyznało się Państwo Islamskie, zginęło ponad 120 osób, a wiele innych zostało rannych! Jutro (w niedzielę 15 listopada) Anna Kalczyńska w Dzień Dobry TVN opowie jakie emocje towarzyszyły jej i tysiącom ludzi na ulicach miasta zaatakowanego przez terrorystów.
W Paryżu, przed sklepem koszernym, w którym w piątek, 9 stycznia, uzbrojony mężczyzna wziął zakładników, ze świadkiem tych wydarzeń rozmawiała Anna Kalczyńska. Jak wyglądał ten zamach z jego perspektywy?