Temat stał się kością niezgody dla koalicji rządzącej.
- Wiele lat temu decyzja lekarza ginekologa uratowała mi życie - napisała podróżniczka.
Zakłada on m.in. że za umyślne "pozbawienie życia" płodu miałoby grozić od 5 do 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie.
Zofia Zborowska nie ukrywa, że jest przeciwna wprowadzonej w życie ustawie antyaborcyjnej. Swego czasu w mediach społecznościowych chętnie pokazywała ujęcia z marszów kobiet, w których uczestniczyła. Teraz przyszedł czas na kolejny krok. Aktorka na Instastory opublikowała poruszające historie kobiet, które mają za sobą trudne wizyty u ginekologa.
W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 zakazującego aborcji ze względu na przesłankę embriopatologiczną w całej Polsce trwają protesty w akcie sprzeciwu. Orzeczenie to zrywa kompromis istniejący od 1993 roku. Prezydent Andrzej Duda w piątek wydał oświadczenie, w którym odniósł się do tej sytuacji i poinformował o złożeniu do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny. Co będzie w niej zawarte?
Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego nie ustają. I nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić - szczególnie w najbliższym czasie. Na środę zaplanowany jest ogólnopolski strajk - Polki w akcie protestu nie pójdą do pracy.
W odpowiedzi na próbę zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej polskie kobiety wyszły na ulicę. O czarnym proteście rozpisują się polskie i zagraniczne media. Słuszna interwencja czy zaplanowana gra polityczna? W jaki sposób kobiet walczyły o swoje prawa na przestrzeni lat? Jakie skutki mogą mieć tego typu protesty? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy historyka dr Janusza Siborę i socjologa dr Karolinę Wigurę.