Każdy z nas oglądał filmy opowiadające o końcu świata, wojnie nuklearnej, kataklizmach czy najazdach obcych cywilizacji. Filmy te zazwyczaj kończyły się zniszczeniem świata i istniejącego, dobrze znanego nam porządku. Katastrofizm to postawa, która wyraża przeświadczenie o nadchodzącym końcu.
Pesymista zawsze uważa, że szklanka jest do połowy pusta. Ta znana metafora bardzo dobrze oddaje podejście osoby o takim sposobie myślenia. Charakteryzuje się ono swego rodzaju czarnowidztwem i dostrzeganiem wad życia. Kim jest pesymista i skąd bierze się jego negatywna postawa?
Fataliści żyją zgodnie z filozofią, według której to, co im się przydarza, "było im pisane". Skąd wzięła się ta doktryna i jak przekłada się na życie człowieka?
Słuchanie wciąż narzekającej osoby potrafi wprawić w zły nastrój i skutecznie wyssać energię. O to jak się przed tym ustrzec zapytaliśmy psychologa i coacha Mateusza Grzesiaka i socjologa Tomasza Sobierajskiego, którzy zasiedli na kanapach Dzień Dobry TVN. Jak marudę zaszczepić optymizmem? Czy marudzenie związane jest z wiekiem, czy osobowością?
Wielu obcokrajowców jest zdania, że wadą Polaków jest pesymizm. Czy goście Dzień Dobry TVN: dziennikarka Paulina Młynarska, bloger Włodek Markowicz i aktor Szymon Piotr Warszawski są tego samego zdania? Czy nasi goście potrafią śmiać się z samych siebie? Czy cenią ludzi, którzy mają do siebie dystans?