Oczekiwanie w długich kolejkach na wizytę u lekarza lub badanie, które powinno być zrobione na cito, to codzienność wielu Polaków.
Ewa Radziwończyk przez lata pracowała jako pielęgniarka w jednym ze szpitali w Katowicach. W pewnym momencie kobieta postanowiła odejść z zawodu i całkowicie poświęcić się opiece nad dwójką ciężko chorych chłopców.
Aktorka opowiedziała o bolesnym doświadczeniu.
Wizyty u lekarza czy pobyt w szpitalu zwykle nie dają nam zbyt wielu powodów do śmiechu. Może jedynie do śmiechu przez łzy. Jednak pracownicy systemu opieki zdrowotnej pomiędzy podłączeniem do kroplówki, badaniem a operacją, potrafią wykazać się nie lada poczuciem humoru, czasem nawet i czarnym. Bo nie taki lekarz, pielęgniarka czy salowa straszni, jak ich pacjenci malują.
Kończy się kontrakt NFZ. "Kobiety będą rezygnowały z profilaktycznych badań, bo nie będą miały pieniędzy"
Jerzy Owsiak napisał list do pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy stając w obronie oddziału geriatrycznego w Szpitalu Wolskim w Warszawie: "Nie widzę innej możliwości wskazania adresata, bo słowa kierowane do męża po prostu utkną i przepadną. Może więc Pani pochyli się nad tym i weźmie je sobie do serca. Tak! Do serca, bo o serce tu chodzi". Dziś w Dzień Dobry TVN powiedział nam dlaczego uznał, że musi zająć stanowisko w tej kwestii i jakie zmiany czekają nas w opiece zdrowotnej od 1 kwietnia. Zobaczcie!
Czy służba zdrowia może bez nich egzystować? W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada statystycznie 5,2 pielęgniarek, podczas gdy w Czechach współczynnik ten wynosi 8,1, w Niemczech 11,2, a w Szwajcarii 16. Czy przyczyną takiego stanu rzeczy są tylko niskie zarobki? Czy za kilka lat może, w Polsce, zabraknąć pielęgniarek? O komentarz poprosiliśmy Szymona Chrostowskiego, Prezesa Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” i Zofię Małas, Prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.