Wzrok to jeden ze zmysłów, bez których trudno byłoby się nam obejść. Czasem jednak nie potrafimy sobie wyobrazić, jak czują się ci, którzy go utracili lub nie mają od urodzenia. Niewidzialna wystawa jest w stanie choć na krótką chwilę przenieść do świata niewidomych i pozwolić choć trochę zrozumieć, co czują, gdy nie mogą korzystać ze wzroku.
Izabela Dłużyk jest jedyną Polką wyróżnioną w tym roku przez BBC. Obok m.in. Michele Obamy znalazła się na liście najbardziej inspirujących kobiet na świecie. Kobieta jest niewidomą od dziecka lektorką języka angielskiego. Jej pasją jest rejestracja dźwięków. 34-latka pochodzi z Gdańska.
Rosyjskie siły zbrojne, po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę 24 lutego, wielokrotnie uderzały w budynki cywilne. W pierwszych dniach bombardowań ucierpiał Specjalny Szkoleniowo-Wychowawczy Kompleks w Charkowie, opiekujący się niewidomymi dziećmi. Sytuacji podopiecznych szkoły przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Można zrobić wiele, by pokazać świat i różne jego oblicza osobom niewidomym i słabowidzącym. Joanna Czerny jest autorką książki i talii kart tarota dla tych, którzy patrzą świat inaczej niż wszyscy. Wykorzystała do tego alfabet Braille'a oraz specjalną, wypukłą technikę graficzną, dzięki czemu niewidomi mogą zagłębić się w świat ezoteryki.
Życie osób niewidomych jest utrudnione, ale nawet wtedy można spełniać swoje marzenia i w pełni oddawać się swojej pasji. Udowadnia to Robert Zarzecki, który mimo swojej wady wzroku, gra w tenisa. Jak mu się to udaje? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Filip Chajzer na własnej skórze postanowił przekonać się, jak wygląda codzienność osób niewidomych. W tym celu wybrał się między innymi na wyjątkową wystawę, podczas której mógł zwiedzić mieszkanie pogrążone w zupełnej ciemności. Jak odnalazł się w nim nasz reporter?
Sandra Tworkowska i Witek Strugała są niewidomi od urodzenia, ale brak wzroku nie jest dla nich przeszkodą. Niedawno po raz pierwszy zostali rodzicami.
Gabryś bywa przewodnikiem dla swojego taty. Zdarza się (na szczęście coraz rzadziej), że źle go pokieruje albo nie uprzedzi o przeszkodzie. Właśnie wtedy zdarzają się bliskie spotkania ze słupami. Poza tym Robert Zarzecki i jego syn działają jak symbiotyczny tandem. Czy tata obawiał się, że syn odziedziczy po nim wadę wzroku? Z tata i synem w cyklu Zielone Drzwi spotkała się Anna Maruszeczko.
Niewidomi gracze tenisa? Może się wydawać, że to niemożliwe. A jednak! Bind tenis to stosunkowo nowa w Polsce dyscyplina sportowa. Jak wyglądają treningi i zawody? Czym różni się od normalnego tenisa? I jak wpływa na życie codzienne zawodników? W cyklu "Zielone Drzwi" Anna Maruszeczko gościła zawodników blind tenisa: Grzegorza Kurpińskiego i Marcina Króla.
"Niewidzialna Wystawa" to wyjątkowa podróż w niewidzialny świat, podczas której korzysta się wyłącznie ze słuchu, węchu i równowagi. Odwiedził ją dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Dzięki temu mógł się dowiedzieć, jak świat odbierają osoby niedowidzące i niewidome.
W "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko spotkała się z Tomaszem Koźmińskim, który stracił wzrok w wieku 16 lat. Przyznaje, że "oswojenie" białej laski zajęło mu sporo czasu. Dziś jest udziałowcem w start-upie, który zatrudnia 100 osób, nurkuje, prowadzi vloga i chodzi na mecze. W tym roku otrzymał również nagrodę Lodołamacza, którą przyznaje się osobom i firmom działającym na rzecz włączenia niepełnosprawnych do społeczeństwa oraz rozwiązują ich problemy.
Niewidomi muszą na co dzień borykać się z wieloma problemami. Postanowił im pomóc 22-latek z Podlasia Piotr Psyllos, który wynalazł Matię, czyli sztuczne oko. O tym i innych swoich wynalazkach powiedział w Dzień Dobry TVN. Mieliśmy również okazję je zobaczyć. Nad czym chce teraz pracować? Czy zgłaszają się do niego firmy zainteresowane kupnem jego wynalazków? Zobaczcie, o jaki wynalazek poprosił go Piotr Kraśko.
Dlaczego osoby słabsze lub niepełnosprawne częściej padają ofiarą przemocy? Jak mogą obronić się przed potencjalnym napadem? I jak powinni zachować się świadkowie takiego zdarzenia? Gośćmi Anny Maruszeczko byli: dr Paweł Moczydłowski - kryminolog, socjolog oraz Krzysztof Wostal – dwa razy był ofiarą napaści rabunkowej.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Justynę Kucińską, jedną z uczestniczek rejsu dla osób niewidzących. Jak wspomina żeglarską przygodę? Czy bała się wypłynąć w morze? Czy sprostała oczekiwaniom kapitana? Anna Maruszeczko porozmawiała również z Wojciechem Żołądkowiczem, aktorem i żeglarzem. Jak bardzo różni się rejs z zespołem osób niewidomych? Dlaczego uważa, że jest to bogatsze doświadczenie? Co dokładnie niewidoma załoga robiła podczas rejsu?
Każdy może gotować. Udowodniają to niewidomi młodzi ludzi z Ośrodka szkolno-wychowawczego w Bydgoszczy. Jak sobie radzą z krojeniem? Jakich zmysłów używają podczas gotowania?
W Warszawskiej Galerii Sztuki „Zachęta” osoby niewidome mogą zobaczyć obrazy. Robert Więckowski to dziennikarz i wiceprezes Fundacji Kultury Bez Barier. Niewidomi i niesłyszący są bardziej wymagającymi odbiorcami kultury niż osoby pełnosprawne. I instytucje kulturalne powinny umożliwić niewidomym zobaczenie obrazu, a niesłyszącym usłyszenie muzyki. Jak? Zapraszamy na kolejny odcinek Zielonych Drzwi.
Jak to jest możliwe, że niewidomi piłkarze trafiają w piłkę i jak strzelają gole widzącym przeciwnikom? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Przemysław Kowalewski, niedowidzący piłkarz, Adrian Słoninka - niewidomy piłkarz. Towarzyszył im Jose Torres, muzyk i ambasador piłki nożnej niewidomych. Jakim zmysłem posługują się niewidomi biegając na piłką?
Około 90% niewidzących dopiero w pewnym wieku straciło wzrok, a nie urodziło się bez niego. Sylwia Rękawek-Michoń i Patryk Michoń zaprojektowali metki dla niewidzących opisujące kolor. Pomogli niewidzącym zobaczyć kolor swoich ubrań.
W Lublinie, na planie filmu " Carte Blanche", spotkaliśmy się z Andrzejem Chyrą. Film jest inspirowany prawdziwą historią polskiego nauczyciela, który, by pozostać w pracy i nie stracić kontaktu z młodzieżą, ukrywa, że traci wzrok.
Zakochała się w jego dłoniach. Jak się poznali niewidomy finalista "Mam Talent"- Paweł Ejzenberg i Joanna - teraz też Ejzenberg? Czym ujęła go Joanna? Jaki prezent dał Joannie? Jak wyglądało ich pierwsze spotkanie? W studiu Dzień Dobry TVN szczęśliwi zakochani opowiedzieli o swojej jeszcze bardziej szczęśliwej miłości.
Projekt "Niewidomi na Tandemach" pomaga niewidomym znaleźć wolontariuszy do kierowania tandemami. W studiu Dzień Dobry TVN gościem Anny Maruszeczko była Ewa Kolbowicz, początkująca wolontariuszka projektu. Czy dużo jest chętnych do tego typu pomocy? Zobaczcie kolejny odcinek "Zielonych drzwi".
Krawężniki, wysokie progi, autobusy wysokopodłogowe, zbyt strome zjazdy i podjazdy - to wszystko uniemożliwia osobom niepełnosprawnym normalne funkcjonowanie. W studiu Dzień Dobry TVN goścmi byli: Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja oraz Edyta Banasiewicz. Oboje walczą z barierami architektonicznymi. Dlatego zorganizowali wyjątkową grę miejską.
Kamil Szymański trafił do internatu dla dzieci niewidomych w Krakowie 3 lata temu. Ma dwa domy, jeden w Krośnie, gdzie mieszkają rodzice, a drugi w Krakowie, gdzie się uczy. Poznajcie historię niewidomego Kamila. Goścmi Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" byli: Dorota Wrona, tyflopedagog oraz Wojciech Maj, tłumacz.
Labirynty, niekończące się drogi, niezrealizowana próba dotarcia do celu, latanie w przestworzach oraz nagłe spadanie. Jakie były najciekawsze sny naszych gości? Czy niewidomi śnią inaczej? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: wokalistka Natalia Przybysz, aktor Andrzej Deskur, który jest somnambulikiem, kierownik Pracowni Elektroencefalografii i Badań nad Snem - Tadeusz Piotrowski z Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz niewidomy Paweł Król.
Wspólnie w jednej kuchni - Andrzej Polan, Monika Mrozwska z mężem Maćkiem oraz ich wyjątkowi goście - osoby niewidome. Wszyscy razem gotowali, odkrywając smaki w ciemności.