Seks to niezwykle ważny element naszego życia. Dostarcza przyjemności, sprawia, że czujemy się pożądani. Dzięki niemu mamy również dzieci. Są jednak osoby, które świadomie z niego rezygnują. Jakie mogą być tego powody?
Masturbacja, choć jest czymś zupełnie naturalnym i normalnym, to wciąż stanowi temat tabu. Wiele osób wstydzi się tego i nie przyznaje, że zdarza im się onanizować. Tymczasem takie praktyki mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i specjaliści zalecają, aby nie rezygnować z masturbacji. Jednak pod jednym warunkiem.
"Ma dawać przyjemność: jest formą intymności, buduje i spaja relacje"
Co zrobić, aby seks był naprawę ekscytujący?
Nie ma lepszego sposobu na poznanie swojego ciała i dowiedzenia się czegoś o swoich upodobaniach i seksualności, niż masturbacja - przekonuje seksuolożka Patrycja Wonatowska. 25 lutego obchodzimy światowy dzień masturbacji. Powodów, dla których powinniśmy to robić jest więcej, niż nam się wydaje.
"To walka z samym sobą, ze swoim podnieceniem i pożądaniem".
Wiele z nas zanim zacznie zastanawiać się, jak samemu doprowadzić się do orgazmu, najpierw pyta samych siebie o pozwolenie. Nadal walczymy ze stereotypem, że przyjemność osiąga się tylko z partnerem. Rzeczywistość wygląda jednak tak, że ucząc się, jak doprowadzić siebie do orgazmu, uczymy się własnego ciała, lepiej je poznajemy, rozumiemy, a w konsekwencji czerpiemy większą radość z seksu.
Masturbacja to temat tabu. Wokół niej powstało wiele mitów, z którymi postanowiliśmy się rozprawić. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: seksuolog Izabela Jąderek i współautorka „Seksu w małym mieście” Dellfina Dellert. Czym jest masturbacja? Co nam daje? Czy masturbacja ma jakieś skutki uboczne? Jakie są jej zalety? Jak rozmawiać z dzieckiem o masturbacji dziecięcej?
Były ministrant, człowiek wierzący, miłośnik bluesa. Prof. Zbigniew Lew - Starowicz zauważył niepokojącą tendencje u mężczyzn - zamiast budować relacje z kobietami, oni w sferze seksualnej działają"na własną rękę". Jakie grupy masturbujących się mężczyzn wyróżnił profesor?
39-letnia kobieta, która przeżywała aż 50 orgazmów dziennie, popełniła samobójstwo. Cierpiała na bardzo rzadkie zaburzenie podniecenia - aby znieść podniecenie, tak fizyczne jak i psychiczne, musiała masturbować się przez kilka godzin dziennie. Dr Andrzej Depko omówił to zaburzenie i wytłumaczył jego genezę.
Co łączy zespół Depeche Mode i seksuologa Andrzeja Depko? Czy można rozmawiać normalnie o perwersyjnym seksie? Okazuje się, że tak. Ewa Wanat i Andrzej Depko napisali książkę "Chuć, czyli normalne rozmowy o perwersyjnym seksie". - Jeszcze osiemdziesiąt lat temu masturbacja była takim zachowaniem, które uważano za perwersyjne i zboczone - mówił w Dzień Dobry TVN znany seksuolog. Gdzie kończy się fantazja seksualna a zaczyna dewiacja? Sadomasochizm, nekrofilia, fetysze, froteryzm - to niektóre z tematów omawianych w tej książce.
Napisała do nas kobieta, która za chwilę urodzi pierwsze dziecko. Mąż oświadczył jej, że chciałby w okresie jej połogu masturbować się oglądając filmy pornograficzne, bo będzie sfrustrowany seksualnie. Dla niej jest to szokujące. Nie wie, co o tym myśleć i prosi naszego eksperta o pomoc. Jak czerpać radość z seksu po porodzie? - Dla bardzo wielu kobiet świadomość, że mężczyźni korzystają z takich materiałów jest bardzo poważnym naruszeniem hierarchii wartości - wyjaśnia seksuolog Andrzej Depko. Dla niektórych mężów ten okres abstynencji, jeżeli byli przyzwyczajeni do regularnego współżycia, może być trudny - dodaje.
Impotencja kobiet, przedwczesny wytrysk, pierwszy stosunek seksualny, masturbacja, antykoncepcja - o co jeszcze internauci pytali prof. Zbigniewa Lwa - Starowicza na naszym walentynkowym czacie?
Odpowiedź na to pytanie zna seksuolog doktor Andrzej Depko, ekspert Dzień Dobry TVN. Kiedy masturbacja staje się nałogiem, a kiedy pozwala tylko rozładować nagromadzone napięcie? Czy masturbowanie się jest czymś złym? Czy może całkowicie zastąpić seks z partnerem? Naszego eksperta zapytliśmy także o to, czy można się nauczyć się orgazmu pochwowego?
Seksuolog doktor Andrzej Depko, jak co tydzień odpowiada w Dzień Dobry TVN na pytania widzów. Tym razem podpowiada, jak najłatwiej znaleźć punkt G oraz wyjaśnia, kiedy orgazm jest najmocniejszy. - Najłatwiej znaleźć go na końcu wyrazu "shopping" - mówi żartobliwie seksuolog.