Dlaczego Litwinki w niedzielę nie kąpią noworodków, a ciąża w Japonii trwa 10 miesięcyDziennikarka Dzień Dobry TVN Ofelia Grzelińska, autorka cyklu "Mama dookoła świata" i Milość dookoła świata" napisała książkę o macierzyństwie w różnych kulturach.
Dlaczego Meksykanie przebijają uszy dziewczynkom zaraz po nardzinach, a w Indiach goli się głowę małemu dziecku? Jak w Armenii świętuje się pojawienie się pierwszego zęba u dziecka? Pierwszy krok, pierwsze urodziny, pierwszy ząbek... Ważne momenty w życiu dziecka, zwłaszcza te w pierwszym roku jego życia, obchodzone są we wszystkich krajach na świecie, ale w każdym odrobinę inaczej - mówi Ofelia Grzelińska, autorka cyklu "Mama dookoła świata". Kim jest "wróżka zębuszka"?
W Rosji, by karmić piersią jak najdłużej, kobiety są na specjalnej diecie: herbata z mlekiem i bułka z masłem. W Armenii kobiety piją piwo bez gazu! A jakie sposoby na poprawienie laktacji mają: Hinduski, Indonezyjki i Kolumbijki? Po co Kolumbijki piją sok z buraków? Zobacz kolejny odcinek cyklu Ofelii Grzelińskiej "Mama dookoła świata".
Na Mazurach Ofelia Grzelińska spotkała się z wyjątkową rodziną polsko-fińską. Maria jest mamą Zosi, Zuzi i Emilii. W Polsce mieszka od 15 lat. W Finlandii dzieci wychodzą podczas każdej przerwy ze szkoły. Są samodzielne i nie trzeba ich gonić do nauki. Same pilnują swoich lekcji, a w razie problemów proszą o pomoc rodziców. W każdym fińskim domu jest sauna, nie mogło jej też zabraknąć w polskim domu Marii.
W Tunezji kobieta przed porodem udaje się do łaźni, gdzie jej całe ciało jest depilowane specjalną pastą cukrową, robi się jej hennę na dłonie i stopy, a następnie idzie do fryzjera. Wszystko po, by była przygotowana na narodziny dziecka i odwiedziny rodziny po porodzie. Masło z cukrem pudrem lub orzeszki piniowe z masłem i cukrem pudrem to pierwszy stały posiłek tunezyjskiego dziecka. Tunezyjczycy mają też, jak zdradza Ofelia Grzelińska, ciekawą tradycję nadawania imion... Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Mama dookoła świata".
O macierzyństwie po fińsku opowiedziała w Dzień Dobry TVN Ofelia Grzelińska, autorka cyklu "Mama dookoła świata". Kiedyś Finki rodziły w saunie, a dziś zabierają do niej już miesięczne dzieci. Finowie bez sauny żyć nie potrafią, tak jak nie potrafią żyć bez łososia, którego, jak zapewnia Ofelia, przyrządzają dosłownie na tysiąc sposobów. Dlaczego Finowie duży nacisk kładą na to, by ich dzieci były samodzielne?
Kolejny odcinek cyklu "Mama dookoła świata" Ofelia Grzelińska poświęciła porodom. Jedne kobiety rodzą siłami natury, a inne przez cesarskie cięcie. Jedne ze znieczuleniem, a inne bez. Jak rodzą Japonki, Rosjanki czy Meksykanki? Dlaczego na Jamajce kobiety decydują się na poród naturalny, a w Rosji cesarskie cięcie uważa się za niebezpieczne? W którym kraju i dlaczego kobiety piją przed porodem wodę, w której gotowały się jaja?
Na Kubie dzieci poznają smak pikantnych potraw od małego. Czarną fasolę jedzą już od szóstego miesiąca życia. Jak Kubańczycy myją niemowlęta? Co robią, gdy dzieci mają gorączkę? Dlaczego Kubanki uważają, że polscy mężczyźni są najlepszymi ojcami na świecie? W cyklu "Mama dookoła świata" Ofelia Grzelińska pokazuje nam macierzyństwo po kubańsku i polsko-kubańską rodzinę Staszka i Yeni.
Mleko z czekoladą i płatki zbożowe to śniadanie francuskich dzieci. We Francji kobiety są aktywne zawodowo, dlatego jest ogromne zapotrzebowanie na nianie. A ile trwa we Francji urlop macierzyński? Dlaczego Francuzki uważają, że Polki są nadopiekuńcze? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Mama dookoła świata". W studiu Dzień Dobry TVN gościmy autorkę cyklu Ofelię Grzelińską.
W Panamie matka rodzącej jest obecna przy porodzie. Może się zdarzyć, że obecny będzie też ojciec. W tym kraju nie ma położnych, a poród przyjmuje lekarz ginekolog. Urlop macierzyński trwa najwyżej 6 tygodni. A ulubioną potrawą dzieci są zielone banany na ciepło, które - jak mówi Ofelia Grzelińska - smakują trochę jak frytki. W Panamie panuje tradycja nadawania imion po rodzicach - dziewczynki noszą imię po matce, a synowie po ojcu.
Yerba mate z mlekiem, duch indiański, gorąca samba i capoeira o macierzyństwie po brazylijsku opowiedziała nam Ana Frieman, mama 5 letniej Kayi.
Kolumbijki w czasie ciąży mogą jeść prawie wszystko, ale bardzo się pilnują, by nie przytyć więcej niż 14 kg. Dlaczego unikają bananów i marchwi? Kolumbijską mamę, bohaterkę reportażu Ofelii Grzelińskiej, dziwi, że dzieciom w Polsce podaje się herbatę. W jej rodzinnym kraju małe dzieci piją kawę, a od najmłodszych lat skrapia się je wodą kolońską! Dlaczego?
W Peru panuje przekonanie, że to, co matka jada w ciąży, dziecko będzie lubiło, czyli żywiąc się w określony sposób programujesz smak dziecka. Peruwiańskie dziewczynki noszą kolczyki od najmłodszych lat, a młodszymi dziećmi zajmują się starsze lub rodzina. Ofelia Grzelińska przybliża w Dzień Dobry TVN zwyczaje peruwiańskich mam. Z jedną z nich, Karoliną, spotkała się w Warszawie.
... dobrą laktację - wyjaśnia Ofelia Grzelińska, autorka cyklu "Mama dookoła świata". Dlaczego przyszłe mamy w Rosji nie robią na drutach i nie kupują rzeczy dla dziecka przed porodem? Czym Rosjanki karmią małe dzieci? Dlaczego kobieta po porodzie nie może przez 40 dni wejść do cerkwi? Zobacz kolejny odcinek cyklu o macierzyństwie!
Dlaczego Litwinki nie kąpią dzieci w niedzielę, a przed porodem piją wodę, w której wcześniej gotowały jajka? Dlaczego nie chwalą się stanem błogosławionym, a będąc w ciąży nie obcinają włosów? W jaki sposób litewskie mamy wzmacniają odporność swoich dzieci? O tym Ofelia Grzelińska, autorka cyklu "Mama dookoła świata".
... dzieckiem zajmuje się babcia lub niania. Gruzińskie dzieci rozpoczynają edukację szkolną w wieku 5 lat. Mali Gruzini chętnie uczą się gry w szachy i karty. Gruziński przepis na dobrą laktację, to słaba czarna herbata z mlekiem. Kobiety po ślubie nie zmieniają nazwiska, a rodzice bardzo rozpieszczają swoje dzieci. Co jeszcze zaskoczyło Ofelię Grzelińską w macierzyńskich zwyczajach Gruzinów? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Mama dookoła świata" i spotkanie z Hatuną, pochodzącą z Gruzji mamą dwójki dzieci.
W poniedziałki, razem z Ofelią Grzelińską, przybliżamy życie i codzienność kobiet–matek pochodzących z różnych stron świata, których losy życiowe sprawiły, że teraz żyją i wychowują swoje dzieci w Polsce. Skąd wziął się pomysł na cykl „Mama dookoła świata? W jaki sposób Ofelia zdobywa zaufanie innych mam? Z kim spotka się w kolejnych odcinkach? Czy trudno jest jej przekonać kobiety z innych kultur, by "zaprosiły" ją do swojego intymnego świata?
Dlaczego w Armenii niespokojnym małym dzieciom wkłada się pod poduszkę ostry nóż? Jak Ormianie celebrują pierwszy ząbek malucha? Dlaczego w Armenii karmiące matki piją codziennie piwo? W kolejnej odsłonie cyklu „Mama dookoła świata” Ofelia Grzelińska opowiada o macierzyństwie po ormiańsku.
Dlaczego na Filipinach dzieci obchodzą urodziny co miesiąc, a rodzice śpią z nimi w jednym łóżku nawet do szóstego roku życia, zaś ceremonia strzyżenia dziecka to prawdziwe święto? W jaki sposób uczą swoje dzieci od najmłodszych lat kilku języków? Ofelia Grzelińska o filipińskiej odsłonie macierzyństwa w cyklu "Mama dookoła świata".
Dlaczego uzbeckie noworodki ukrywa się przed światem przez 40 dni po narodzinach? Kto kupuje wyprawkę dla noworodka? Jakimi sposobami świeżo upieczone mamy wzmacniają swój organizm po porodzie? W kolejnym odcinku cyklu „Mama dookoła świata” przybliżamy codzienność uzbeckiej rodziny. W Dzień Dobry TVN gościmy autorkę cyklu Ofelię Grzelińską.
Dlaczego Jamajczycy, zwracając się do siebie pieszczotliwie, nawiązują do jedzenia? Dlaczego kości kurczaka zastępują ich dzieciom klasyczne gryzaki? Bohaterką kolejnego cyklu Ofelii Grzelińskiej „Mama dookoła świata” jest Diane, młoda mama pochodząca z egzotycznej Jamajki.
Bohaterkami kolejnego odcinka cyklu "Mama dookoła świata" Ofelii Grzelińskiej są młode mamy pochodzące z Indii. Dlaczego hinduskim dzieciom po urodzeniu goli się główkę? Jak wygląda pielęgnacja nowonarodzonego dziecka?
Dlaczego Japonki tak bardzo kontrolują swoją wagę będąc w ciąży? Dlaczego w Japonii poród przez cesarskie cięcie jest niestosowny? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Mama dookoła świata"! Gościem Dzień Dobry TVN jest autorka cyklu Ofelia Grzelińska.
Tym razem bohaterką kolejnego odcinka cyklu "Mama dookoła świata", autorstwa Ofelii Grzelińskiej jest Isabel. Jak Meksykanie świętują narodziny dziecka? Jak wiele wspólnego z matką-Polką ma matka-Meksykanka?
Do Polski przyjechały z różnych krajów i powodów. Zostały na dłużej i to właśnie tu dziś wychowują swoje dzieci. Bohaterką kolejnego odcinka cyklu Ofelii Grzelińskiej „Mama dokoła świata” jest mama z Indonezji, która z rodzimych stron przywiozła do Polski odmienne od naszych, macierzyńskie zwyczaje, zabobony i tradycje.
Dziewczynki w Meksyku stroją się już od najmłodszych lat. W reportażu Ofelia Grzelińska pokazuje także zwyczaj przekuwania uszu u małych dziewczynek. Uszy przekuwa się zaledwie kilka dni po narodzinach.
Dlaczego w Chinach narodziny dziewczynki nie są powodem do dumy i szczęścia? Kto może pozwolić sobie na więcej niż jedno dziecko? Dlaczego dzieciństwo w Chinach trwa tak krótko? Jak żyje się w kraju, w którym aborcję reklamuje się w prasie i telewizji? W studiu Dzień Dobry TVN gościmy Ofelię Grzelińską, autorkę cyklu "Mama dookoła świata"