Większość owoców, które przylatują do nas z eksportu zabezpieczana jest różnego rodzaju preparatami, dzięki którym nie psują się. Produkty te uznane są w Unii za bezpieczne, jednak lepiej ich nie spożywać. W tym celu należy zawsze myć owoce. Przedstawiamy, czym jest imazalil, najpopularniejszy konserwant świeżej żywności.
W co trzeciej partii kontrolowanych ostatnio przetworów warzywnych wykryto nieprawidłowości. Produkt reklamowany jako "bez konserwantów", zawierał je. Fałszywe okazywały się także informacje o dacie ważności czy terminie pakowania. W wielu przypadkach etykiety na produktach były opisane zbyt małymi literami. Takie informacje ukazały się po kontroli przeprowadzonej przez wojewódzką inspekcję jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (WIJHARS) na terenie Małopolski.
E171 to jeden z częściej wykorzystywanych w przemyśle spożywczym barwników. W ocenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dwutlenek tytanu (E117) może być niebezpieczny dla zdrowia. W których produktach można go znaleźć? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mileną Nosek, dietetykiem klinicznym.
330 dodatków do żywności jest dopuszczalnych w Polsce. Nie wszystkie są szkodliwe i nie wszystkich powinniśmy unikać. Czym więc kierować się przy wyborze produktu? To wyjaśniała nam Katarzyna Bosacka, dziennikarka zajmująca się tematyką zdrowego odżywiania, prowadząca program "MądrzeJEMY".
Katarzyna Bosacka, jak mantrę powtarza: "czytajmy etykiety"! Bo to właśnie po etykietach poznamy, czy żywność, którą kupujemy nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Ostatnie badania wykazują, że zawarte w wędlinach konserwanty są silnie rakotwórcze. Jak "na oko" rozpoznać te pozbawione chemii? Czy wędliny, które możemy kupić w sklepach ekologicznych są faktycznie ekologiczne?
Powszechnie uważa się, że konserwanty mogą szkodzić i lepiej ich unikać. Innego zdania jest jednak prof. Krzysztof Krygier z Wydziału Nauk Żywności SGGW. Dlaczego według niego konserwanty to nie samo zło? Swoje racje przedstawił w Dzień Dobry TVN.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie w którym stwierdza, że konserwanty dodawane do szynek, które kupujemy w sklepach, są rakotwórcze. Naukowcy ciągle pracują nad mniej szkodliwymi zamiennikami, które również niwelowałyby zagrożenie pojawienia się w wędlinach jadu kiełbasianego. Czy powinniśmy całkowicie zrezygnować z szynek ze sklepu? Jak wybrać wędlinę, która zawiera w sobie możliwie najmniej konserwantów? W Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka wytłumaczyła, dlaczego pieczone w domu mięso nie jest tak różowe jak to ze sklepu.
Płyny sklepowe mają w sobie detergenty, dzięki którym skutecznie możemy umyć naczynia. Niestety detergenty podrażniają też naszą skórę. W kolejnym odcinku cyklu "(Ro)zważmy to..." Katarzyna Bosacka postanowiła sprawdzić, czy w warunkach domowych da się stworzyć produkt bez konserwantów i sztucznych barwników, który nie będzie podrażniał naszych dłoni, ale przede wszystkim dokładnie umyje naczynia.
Smaczne, zdrowe i przede wszystkim bez zmywania. Dania w kartonach, z dostawą do domu lub biura. Jak powstają gotowe potrawy i czy naprawdę są bez dodatku konserwantów? Kto wymyśla przepisy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy konsultantkę kulinarną "Przepisu na życie" Annę Chwilczyńską oraz jej wspólniczkę Katarzynę Sporek.