Chiny

  Chiny

  Teoria Pięciu Przemian mówi o wszechobecnej zasadzie ruchu. Najlepszą ilustracją tej teorii jest następowanie po sobie kolejnych pór roku: wiosna, lato, późne lato, jesień, zima, które odpowiadają kolejno przemianom: Drewno, Ogień, Ziemia, Metal, Woda. W kuchni Dzień Dobry TVN Reni Jusis i Katarzyna Jaszczyk – Górska przygotwały potrawy według zasad tej filozofii.

  Miliard telewidzów, 470 mln odbiorników telewizyjnych, 2 tysiące stacji telewizyjnych – takie statystyki możliwe są tylko w Chinach. Reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki dotarł do największej telewizji na świecie i sprawdził, jak powstaje najpotężniejsza stacja w Chinach. A w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy szefa Centrum Studiów Polska-Azja Radosława Pyffela. Czy telewizja CCTV, jak mówią, jest tyglem tamtejszych władz komunistycznych?

  Sypialnia i miejsce do pracy - w tych pomieszczeniach spędzamy najwięcej czasu w ciągu całego naszego życia. Warto więc o nie zadbać. W studiu Dzień Dobry TVN prowadząca program „Pan i Pani House" i specjalistka od feng shui Natalia Nguyen zdradziła, jak za pomocą kilku ruchów polepszych sobie samopoczucie.

  Justyna Szpakowska uczyła się w Chińskiej Akademii Komunikacji i Mediów. Ma swój własny program w chińskiej telewizji i zna same tuzy tamtejszego świata mediów. W Chinach odwiedził ją dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  W Chinach nie łatwo znaleźć partnera, dlatego czasami z pomocą przychodzą rodzice. Co Chińczycy robią, by podobać się kobietom? Kiedy Chińczyk powinien się ożenić? Poznajcie historię miłości Xien i Li, których przyjechał do Polski studiować polonistykę. Dlaczego stopy chińskiej panny młodej nie powinny dotykać ziemi? Dlaczego Chińczyk nie weźmie ślubu w dniu, w którego dacie występuje cyfra 4? I wreszcie, dlaczego w Chinach nie wolno zwracać się do kobiety po imieniu?

  Warszawę od stolicy Chin dzieli siedem tysięcy kilometrów. Gospodarka tego kraju jest jedną z najdynamiczniej się rozwijających się światowych systemów ekonomicznych świata. Reporterka Dzień Dobry TVN Emila Sawicka sprawdziła, jak wygląda prawdziwie chiński styl życia? Co jest chińskim obowiązkiem, a co chińską tradycją?

  Najpierw Bayer Full, a teraz kolej na Trebunie-Tutki. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Krzysztof Trebunia-Tutka, założyciel i lider zespołu oraz Anita Trebunia-Tutka, menedżerka zespołu. Jak Chińczycy reagują na polską muzykę etniczną?

  Po raz pierwszy od 1987 roku spotykamy się z tak ważną delegacją chińską. Do Polski przyleciał premier Chin Wen Jiabao wraz z grupą trzystu biznesmenów. Chińczycy chcą inwestować w Polsce i robić z Polakami interesy. Stawka jest wysoka, bo w grę wchodzą miliardy dolarów. Jak robi się interesy z Chińczykami? O to zapytaliśmy Sławomira Świerzyńskiego, lidera zespołu Bayer Full, który sprzedał w Chinach 67 milionów płyt i dr Bogusław Sosnowski, doradca do spraw chińskich.

  Trudno znaleźć Polaka, który nie znałby „Majteczek w kropeczki” czy nie słyszał o „Małej blondyneczce”. W 2010 roku członkowie zespołu ruszyli na podbój największego rynku muzycznego na świecie - Chin. Bayer Full i jego lider Sławomir Świerzyński mieli w Chinach tak liczną widownię, jakiej w Polsce nie miał żaden inny zespół. Jak się bawili Chińczycy do ich muzyki? Ile płyt sprzedali w Chinach? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy lidera grupy Sławomira Świerzyńskiego.

  Dlaczego w Chinach narodziny dziewczynki nie są powodem do dumy i szczęścia? Kto może pozwolić sobie na więcej niż jedno dziecko? Dlaczego dzieciństwo w Chinach trwa tak krótko? Jak żyje się w kraju, w którym aborcję reklamuje się w prasie i telewizji? W studiu Dzień Dobry TVN gościmy Ofelię Grzelińską, autorkę cyklu "Mama dookoła świata"