Gaśnica proszkowa to najbardziej popularna odmiana gaśnic, która cechuje się wysoką efektywnością. Gaśnica proszkowa służy do gaszenia pożarów z grupy A, B i C. Gaśnica proszkowa zastosowanie ma więc zarówno do ciał stałych, cieczy (w tym benzyn), jak i gazów. Przedstawiamy wszystko o gaśnicy proszkowej: do czego służy gaśnica proszkowa, dlaczego trzeba zawsze posiadać w bagażniku gaśnicę proszkową samochodową i w jaki sposób z niej korzystać?
Gaśnica proszkowa zastosowanie ma zarówno w przypadku większych pożarów, jak i małych źródeł ognia. Gaśnica proszkowa służy do gaszenia pożarów z grupy A, B i C, a więc możemy ją stosować przy palących się ciałach stałych, cieczach, a nawet gazach. Posiadanie ważnej gaśnicy proszkowej samochodowej jest obowiązkiem każdego kierowcy. Gaśnica proszkowa budową składa się głównie z cylindra, w którym umieszczony jest nabój CO2 lub azot, a także zaworu i dźwigni, wypuszczającej pod ciśnieniem proszek gaśniczy.
Gaśnica proszkowa – co gasi?
Zgodnie z europejskimi standardami wyróżniamy trzy główne rodzaje gaśnic, a także aż sześć kategorii określających, do czego gaśnice proszkowe i inne mają służyć . Gaśnica proszkowa jest najpopularniejszym modelem gaśnicy. Tuż za nią plasują się gaśnice wodne, pianowe i płynowe. Czemu zawdzięcza taką popularność gaśnica proszkowa – co gasi i w jaki sposób?
Podstawową przyczyną takiej popularności jest to, jak szerokie ma gaśnica proszkowa zastosowanie. Gaśnica proszkowa jest najbardziej uniwersalnym typem gaśnicy – to właśnie ten model najczęściej spotkamy w różnych instytucjach, biurach czy też środkach komunikacji miejskiej . Zgodnie z przepisami, każdy kierowca powinien także posiadać w samochodzie gaśnicę proszkową samochodową ( za brak gaśnicy może nam grozić mandat w wysokości od 50 do 200 złotych ). Gaśnica proszkowa samochodowa nie zajmuje jednak zbyt wiele przestrzeni. Pozwala jednak na ugaszenie ognia o powierzchni wielokrotnie przekraczającej pojemność gaśnicy.
Gaśnica proszkowa służy do gaszenia pożarów z grupy A, B i C . Co gasi ten model i co oznaczają powyższe symbole?
· A – gaśnica o oznaczeniu „A” służy do gaszenia płonących ciał stałych. Mogą to być przedmioty z gumy, drewna, metalu i papieru.
· B – to zbiór gaśnic przeznaczonych do gaszenia pożarów ciał stałych i ciekłych, które mogą się topić. Materiały palne, objęte tą kategorią, to m.in. tworzywa sztuczne (np. polietylen), a także smoła i benzyna.
· C – gaśnice o takim oznakowaniu przeznaczone są do gaszenia palących się gazów takich, jak metan, acetylen itp.
Odpowiedź na pytanie, do czego służy gaśnica proszkowa, powinna zawierać więc wszystkie wyżej wymienione elementy. Powszechnie uznaje się, że gaśnice proszkowe charakteryzują się największą skutecznością. Co więcej, gaśnice proszkowe są niezwykle tanie – niedużych rozmiarów gaśnicę proszkową zakupimy już za kilkadziesiąt złotych.
Nie oznacza to jednak, że gaśnice proszkowe nie mają żadnych wad – po ugaszeniu pożaru miejsce jest „oblepione” specyficznym proszkiem gaśnicy, szkodliwym dla zdrowia. Dlatego też nawet po ugaszeniu pożaru nie należy odwoływać straży pożarnej , która odpowiedzialna jest za usunięcie pozostałego proszku po wykonywaniu czynności gaśniczych. W przypadku gaśnicy proszkowej szkodliwość dla zdrowia samego proszku jest jednak znikoma w porównaniu do zagrożenia wynikającego z samego pożaru.
Gaśnica proszkowa – budowa i sposób użycia
Schematy konstrukcji gaśnicy proszkowej , budowy i mechanizmów odpowiedzialnych za wydzielanie proszku, są niezwykle proste. Główna i największa część gaśnicy proszkowej (budowa standardowa dla wszystkich typów gaśnic proszkowych) nazywana jest cylindrem. W cylindrze gaśnicy proszkowej znajduje się azot oraz proszek gaśniczy. Niektóre gaśnice zamiast azotu, który pozwala na wytworzenie ciśnienia, zawierają nabój CO2. W jednym i w drugim przypadku schemat działania jest taki sam: należy wyciągnąć zawleczkę z zawodu gaśnicy proszkowej i – trzymając ją w pozycji pionowej – skierować na źródło ognia. Wówczas należy nacisnąć dźwignię zaworu, czyli spust gaśnicy.
Każda gaśnica proszkowa może być wyposażona w dyszę wylotową , która umożliwia bardziej precyzyjne celowanie w strumień ognia, ale wymaga większej siły (cylinder musimy utrzymywać wówczas jedną ręką). W przypadku gaśnic proszkowych z nabojem CO2 najczęściej wylot gaśnicy jest elementem stałym, nie wykraczającym na więcej niż 2-3 cm od zaworu. Umożliwia to mniej dokładne, ale bardziej poręczne posługiwanie się gaśnicą w praktyce.
Na co należy uważać podczas korzystania z gaśnicy proszkowej?
Stosowanie gaśnicy proszkowej jest stosunkowo uniwersalne, choć najlepiej sprawdza się ona w przypadku mniejszych pożarów. Jest idealna do gaszenia bibliotek i archiwów, ponieważ nie niszczy gaszonych przedmiotów. Chociaż podczas gaszenia ognia należy być niezwykle ostrożnym, najlepszą efektywność gaszenia gaśnice proszkowe osiągają przy odległości 1 metra od ognia. Proszek gaśniczy skutecznie odcina palący się przedmiot od źródła tlenu – niezbędnego do procesu spalania. Należy uważać przy tym, aby nie dotykać proszku odkrytymi dłońmi – gaśnica proszkowa, szkodliwa dla zdrowia w pewnym stopniu, może powodować poprzez proszek gaśniczy podrażnienia skórne, alergie i poparzenia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN