Świat

Francja, zamki nad Loarą - zwiedzanie doliny rzeki Loary

Świat

Aktualizacja:
Rzeka Loara, zamek

Jeśli w dzieciństwie choć raz marzyłeś o tym, by na własne oczy zobaczyć świat opisywany w baśniach, koniecznie odwiedź zamki nad Loarą. W tej magicznej krainie Twój sen z dzieciństwa stanie się rzeczywistością. Dolina Loary to jeden z najpiękniejszych zakątków Francji.

Zobacz też: Paryż, Wieża Eiffla – ile wysokości ma wieża Eiflla, gdzie stoi i dlaczego powstała? >>>

Listę miejsc, które szczególnie warto odwiedzić podczas naszej wizyty we Francji, zdecydowanie otwierają Paryż i zamki nad Loarą . Dlaczego warto odwiedzić francuską stolicę, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Co sprawia, że na owej liście znalazła się Dolina Loary ? Odpowiedź jest prosta. Na stosunkowo niewielkim obszarze (200 km długości i 100 km szerokości) wznosi się kilkaset wspaniałych, średniowiecznych i renesansowych zamków, pałaców oraz eleganckich rezydencji. Niezwykłe budowle nie pełniły nigdy funkcji obronnej, a stanowiły jedynie wizytówkę ich bogatych właścicieli. Z tego powodu każdy zamek nad Loarą jest prawdziwą perłą architektury.

Zobacz też: Sery francuskie - rodzaje i smaki >>>

Dolina Loary i zamki - historia Ogrodu Francji.

Francuska Le Val de Loire, czyli Dolina rzeki Loary, nazywana jest “Ogrodem Francji”. Sławę przyniosły jej położone wzdłuż rzeki liczne zamki i pałace, które wspólnie stanowią niezwykłe architektoniczne muzeum. Uroku dolinie dodaje wspaniała natura, połacie winnic oraz małe, francuskie wsie i miasteczka. Środkowa część Le Val de Loire wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Nigdzie indziej na świecie nie znajdziemy tylu wspaniałych, nie zniszczonych podczas II wojny światowej budowli na tak niewielkim obszarze. Dolina Loary zamieszkana była już w czasach galijskich, ale dopiero w wieku XV stała się synonimem prestiżu i bogactwa. Z mody wyszły wówczas średniowieczne zamki obronne, a zamożniejsi francuzi zaczęli masowo stawiać rezydencje w stylu renesansowym. Panujący wówczas kolejno: Karol VIII, Ludwik XII i Franciszek I, naśladowali styl życia podpatrzony we Włoszech, gdzie o potędze władców nie świadczyły wojska, a kultura i przepych.

Zobacz też: Charakterystyczne potrawy kuchni francuskiej, które można przygotować we własnym domu >>>

Zamki nad Loarą, zwiedzanie - który zamek wybrać?

Należące niegdyś do arystokracji francuskiej zamki nad Loarą dziś w większości stanowią muzea lub hotele. Większość z nich położonych jest w malowniczej okolicy, tuż nad rzeką lub w małych, uroczych miasteczkach, niczym wyciągniętych z bajek Disneya. Na uwagę zasługuje nie tylko architektura samych rezydencji, ale i otaczające je wspaniałe ogrody, prowadzące do nich drogi i mosty oraz rzeźby i inne dekoracje zdobiące ich dziedzińce. Choć w dolinie została poprowadzona specjalna turystyczna trasa, nie sposób jest zobaczyć wszystkie znajdujące się na niej zamki i pałace. Warto wybrać więc kilka tych, które chcemy zobaczyć najbardziej.

  • Zamek w Montresor - najbardziej znany Polakom jest zamek Montresor nad Loarą . Jego historia łączy się z historią Polski. W połowie XIX wieku został on zakupiony przez Różę Potocką, a dziś należy do polskiej rodziny Reyów. W zamku znajduje się muzeum oraz biblioteka zawierająca wiele cennych eksponatów związanych z naszym krajem.
  • Zamek w Chambord - największy ze wszystkich zamków w Dolinie Loary. XVI-wieczna budowla mieści się nad jednym z mniejszych dopływów Loary - rzeką Cosson. Jego wspaniała, renesansowa fasada stała się wizytówką całej doliny. Historia zamku w Chambord również łączy się z historią Polski, gdyż należał on niegdyś do polskich szlachciców.
  • Zamek w Saumur - powstał w X wieku, w celu obrony przed atakami Normanów. Za czasów Napoleona Bonaparte pełnił on funkcję więzienia stanowego. Obecnie w jego murach znajduje się muzeum wyścigów konnych.
  • Zamek w Sully-Sur Loire - jedna z ciekawszych budowli reprezentująca zamki w Dolinie Loary . Zbudowany na planie prostokąta i ozdobiony czterema okrągłymi wieżami, zamek sprawia wrażenie zanurzonego w wodzie.
  • Zamek w Chenonceau - rezydencja ta nazywana jest często “Zamkiem Dam”. Nazwę tę zawdzięcza swoim sześciu właścicielkom. Na początku XX wieku zamek kupił zamożny właściciel fabryki czekolady, Henri Menier. Rezydencja do dziś należy do jego potomków, którzy udostępniają ją zwiedzającym. Zamek odwiedza około milion turystów rocznych, co czyni go - obok Wersalu - najliczniej odwiedzanym przez zwiedzających zamkiem we Francji.
  • Zamek w Chaumont - rezydencja arystokracka położona w Chaumont, jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów zamków nad Loarą. W znajdującym się w nim muzeum co roku odbywa się Wielki Festiwal - konkurs dla projektantów ogrodów zamkowych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości