Świat

Co warto zobaczyć na wyspie Fuerteventura? Atrakcje, porady, ciekawostki

Świat

Aktualizacja:
Plaża Fuerteventura

Fuerteventura na Wyspach Kanaryjskich to turystyczny raj z nieprawdopodobną ilością pięknych plaż. Ale mimo egzotyki i piaskowych burz, nie jest aż tak odległa - nie trzeba brać ze sobą nawet paszportu. Sprawdź, co zwiedzić na wyspie Fuerteventura, gdzie wybrać się z dzieckiem, co robić na urlopie.

Fuerteventura - gdzie to jest? Którą część wyspy wybrać na urlop? Gdzie najlepiej na Fuerteventurę z dziećmi?

Hiszpania - Wyspy Kanaryjskie - Fuerteventura

Wyspy Kanaryjskie leżą na Oceanie Atlantyckim. Wyspa Fuerteventura znajduje się we wschodniej części archipelagu i jest drugą co do wielkości „Wyspą Szczęśliwą”. Dzieli ją tylko 100 km od Afryki (najbliżej ze wszystkich wysp archipelagu).

Stolica Fuerteventury to Puerto del Rosario. 5 km od centrum miasta jest lotnisko.

Długość wyspy Fuerteventura to 210 km. Najwyższym szczytem Fuerteventury jest Pico de la Zarza (812 m n.p.m.).

Fuerteventura - paszport, zwiedzanie, waluta... Informacje praktyczne

Wyspy Kanaryjskie, a więc i Fuerteventura , należą do Hiszpanii i Unii Europejskiej. Walutą jest euro. Co zabrać na Fuerteventurę? Niepotrzebny jest nam paszport, wystarczy dowód osobisty.

Na Fuerteventura zwiedzanie samochodem jest wygodne i popularne. Dlatego bez problemu znajdziemy wypożyczalnie aut na wycieczkę.

Wyspa Fuerteventura - temperatura, klimat, wiatr

Położenie wyspy Fuerteventura sprawia, że klimat jest tam suchy, a krajobrazy pustynne. Latem występują nawet prawdziwe burze piaskowe, które przynoszą piasek z... Sahary. Temperatura wzrasta wtedy o mniej więcej 10 st. C, a widoczności spada do 100-200 m.

Temperatura na Fuerteventura w lecie przekracza 25 st. C, a często nawet i 30 st. C. Średnie temperatury w lecie oscylują między 20 a 28 st. C. Fuerteventura zimą ma z kolei temperatury między 15 a 22 st. C.

We wrześniu pada najwięcej, ale w całym roku jest ok. 147 mm opadów.

Fuerteventura - atrakcje turystyczne

Wyspa Kanaryjska Fuerteventura to raj dla turystów każdego typu: tych, którzy chcą po prostu poleżeć na plaży pod palmami i się poopalać i dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek.

Urlop na Fuerteventura mogą urozmaicić przeróżne sporty wodne. Bardzo popularne są np. windsurfing, kitesurfing (pomagają silne wiatry), pływanie w kajakach, jeżdżenie na nartach wodnych czy nurkowanie.

Na wyspie powyznaczane są także trasy turystyki pieszej i rowerowej. Dostępne są też wypożyczalnie quadów. Wyjątkowe będą wycieczki po rezerwatach, gdzie żyją żółwie tortuga boba i kwitnie roślinność endemiczna. Cała hiszpańska wyspa Fuerteventura została wpisana na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Ale uwaga! Przy większych upałach wycieczka może być uciążliwa - na wyspie jest niewiele drzew, a więc i cienia!

Ciekawy jest też rezerwat na malutkiej, 6-kilometrowej wysepce Lobos. Kursują tam promy z Corralejo.

Na Fuerteventurze jest produkowany ser z mleka lokalnych kóz. Warto spróbować tego regionalnego wyrobu.

Fuerteventura - co zobaczyć?

Co zwiedzać na Fuerteventurze? Zabytki kultury Guanczów, czyli rdzennych mieszkańców wyspy (nazywali siebie Majorero ), można zobaczyć w mieście Antigua w środkowej części wyspy. Atalayita to stanowisko archeologiczne, gdzie można zobaczyć, jak wyglądała osada rdzennych mieszkańców. Kamienne domki ze skał wulkanicznych są najlepiej zachowane na całej wyspie.

Na urlopie na Fuerteventurze warto zajrzeć do Corralejo, dawnej rybackiej wioski, obecnie największego kurortu na wyspie. Znajduje się tam park narodowy, chroniący piaszczyste wydmy (Parque Natural de las Dunas de Corralejo).

Warto również odwiedzić wschodnie wybrzeże zakończone malowniczymi klifami. Najbardziej znane są Klify w La Pared.

Na trasach wypraw bez wątpienia natkniemy się na liczne wiatraki - niektóre jeszcze działające.

Fuerteventura - plaże

Fuerteventura ma najdłuższą linię brzegową wśród Wysp Kanaryjskich, a na południu i północy 150 plaż. Są szerokie i pokryte piaskiem. Najpiękniejsze plaże na Fuerteventurze to:

· Playa de Sotavento de Jandia - słynna plaża z białym piaskiem, to właśnie tutaj odbywają się zawody windsurfingu;

· Ajuy - to z kolei czarna plaża,

· Cofete - piękna, długa plaża, ale uwaga na wysokie fale,

· Barlovento - biała, piaszczysta plaża o długości 5700 m.

Uwaga! Przyda się nam parawan ze względu na silny wiatr. Można się w niego zaopatrzyć na jednym ze straganów usytuowanych przy plażach.

Fuerteventura dla dzieci

Plaże to świetne atrakcje dla dzieci , ale jak już się im znudzi budowanie zamków ze złotego piasku czy turystyka piesza, Fuerteventura ma dla nich inne atrakcje:

· park wodny Baku Family Park w Corralejo,

· Oasis Park Fuerteventura - zoo, ogród botaniczny i palmiarnia o wielkości 800 tys. m2, z pokazami ciekawych zwierząt (sępów, orłów, ar, kakadu, lwów morskich, lemurów, wielbłądów).

Fuerteventura - ciekawostki

Nazwa wyspy może pochodzić zarówno od silnych wiatrów (hiszp. fuerte viento) - wyspa słynie z mocnego wiatru, który przywiewa nawet piasek z Sahary - jak i mocnej przygody (fr. forte aventure) - Jean de Béthencourt musiał wzywać posiłki z Hiszpanii, aby poradzić sobie z podbojem wyspy, tak duży był opór Majorero .

Bibliografia:

https://www.fuerteventura.com

http://visitfuerteventura.es/pl

http://www.artesaniaymuseosdefuerteventura.org

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości