Dlaczego nosimy stringi sznurki? Jak one wyglądają?

Kobieta w stringach ze sznurków
YouraPechkin / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Stringi sznurki noszono już w czasach prehistorycznych. Wbrew teoriom przeciwników stringów, nie są one wynalazkiem zepsutej ponowoczesnej kultury. Ten typ bielizny nosili już starożytni myśliwi. Liczyła się ochrona narządów płciowych i komfort ruchu, a tego ostatniego stringi ze sznurka w ogóle nie ograniczały. Dzisiaj również wygoda sprawia, że (głównie) kobiety sięgają po stringi sznurkowe.

Stringi sznurki w starożytności wykonywano najpierw ze skóry, a kiedy pomysł ten z Azji i Afryki przywędrował do Egiptu czy Grecji, oryginalne stringi zastąpiono lnianym materiałem okalającym z charakterystycznym paskiem na pośladkach. Stringi sznureczki oryginalnie były więc bielizną typowo męską. Wszystko się jednak zmieniło w latach 30. i 40. XX wieku.

Krótka historia stringów ze sznurka

Stringi sznureczki pojawiły się w świecie człowieka ponownie w pierwszej połowie XX wieku. Ich powrót związany był z wprowadzonym w Stanach Zjednoczonych nakazem, obligującym tancerki do okrywania intymnych części ciała. Rozwiązanie to zostało zaakceptowane przez władzę, natomiast ograniczyło stringi sznurkowe do bielizny użytkowej.

Do publicznej świadomości stringi weszły w latach 70. W roku 1970 austriacki projektant Rudi Gernreich podarował swojej przyjaciółce w prezencie ślubnym komplet seksownej bielizny. Zaprojektowane przez niego majtki składały się właśnie z trzech sznurków. W 1977 roku, w odpowiedzi na kolejny amerykański zakaz, tym razem opalania się nago na plaży, stworzył thong bikini. Częścią tego wyjątkowego stroju kąpielowego stały się sznurkowe stringi, które zrobiły furorę. Szczególnie wśród Brazylijek, które z przyjemnością w tym właśnie stroju prezentowały się w latach 80. na plaży.

Kontrowersje wokół stringów sznurkowych

Stringi sznurki od momentu swojego powstania wzbudzały kontrowersje. Bielizna składająca się z trzech sznurków (na co wskazuje sama nazwa string – sznurek) uznana została bowiem za zbyt odważną, naruszającą dobry smak i wychowanie. Przeciwnicy stringów ze sznurka uważali, że kobiety nie mają prawa odsłaniać tak dużej części dolnych partii swojego ciała, że razi to dobry smak i jest wyrazem braku kultury osobistej. Thong bikini akceptowane było właściwie wyłącznie przez Brazylijki. Sznurkowe stringi uznano za zbyt zmysłowe, seksowne i wyzywające.

Stringi sznureczki: od zmysłowości do codzienności

Stringi sznurkowe do świata zachodniego przeszły dzięki popkulturze. Międzynarodową popularność zyskały dzięki takim artystom, jak Cher i Madonna. Z czasem najwięksi producenci bielizny, w tym Victoria Secret, zaczęli produkować własne wzory i modele. W większości nadal były to jednak stringi plażowe. Szczyt popularności rozpoczął się w latach 90., kiedy to stringi przybrały formę bielizny dziennej. Uważa się, że stanowiły one w szczytowym okresie 31% damskiej bielizny. Obecnie, po czasie wielkiej euforii i przekładania seksownego wyglądu nad wygodę, popularność stringów sznurkowych sytuuje się na poziom 25% .

Czy stringi sznurki są wygodne

Stringi sznureczki uważano na początku przede wszystkim za bardzo zmysłową i odważną bieliznę, której głównym celem było podkreślenie piękna damskiego ciała. Z czasem jednak zaczęto dostrzegać inne jej walory. Przede wszystkim to, że są niewidoczne. Pasują więc idealnie do obcisłych spodni lub sukienek, w których odznaczająca się bielizna wygląda po prostu nieestetycznie. Trzeba jednak pamiętać, że bielizna ta sprawdza się głównie w przypadku osób szczupłych o wysportowanej sylwetce. W przypadku pań o bardziej obfitych kształtach, sznureczki będą wbijać się w ciało. Są kobiety, które uważają, że nie ma wygodniejszej bielizny od sznurkowych stringów i noszą je praktycznie codziennie. Z punktu widzenia higieny nie jest to polecane rozwiązanie. Stringi wiążą się bowiem ze zwiększonym ryzykiem infekcji.

UWAGA!

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji w okolicach intymnych, syntetyczne stringi, wykonane ze sztucznych materiałów, lepiej zamienić na oddychającą bawełnę!

Modele sznurkowych stringów

Stringi ze sznurka stringom nierówne. Przede wszystkim ze względu na model. Tych podstawowych modeli stringów jest co najmniej kilka. Do najpopularniejszych należą:

· G-stringi – stringi sznurkowe o klasycznym kroju, tradycyjne, o nieco szerszym pasie materiału;

· V-strinigi – stringi sznurki o podwyższonym stanie, ich tył układa się w literę V;

· T-stringi – odważne stringi ze sznurka, opierają się na połączeniu ze sobą dwóch paseczków;

· C-stringi – stringi sznurkowe damskie otwarte, bez jakichkolwiek pasów na biodra.

Warto wspomnieć również o stringach typu cheeky, które uznawane są za bardzo odważne i figlarne. Bez wątpienia niektóre modele stringów idealnie pasują do odważnych kreacji, dopasowanych modeli sukienek. Warto jednak pamiętać, że nie pod każdym strojem wyglądają dobrze. Przed ich założeniem warto więc zastanowić się, czy do jeansów biodrówek rzeczywiście będą one pasować.

Zobacz film: Bielizna walentynkowa

Bielizna walentynkowa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się: