Jak nosić szal? Poradnik

szal
Fot. Mats Silvan / Getty Images
Szalik to nieodzowny element kobiecej i męskiej szafy, który spełnia nie tylko funkcję ochronną, ale też dekoracyjną. Ciekawie i modnie zestawiony z resztą stylizacji, może być jej dopełnieniem lub stanowić jej motyw przewodni. Jak nosić szalik i jak go zestawiać z różnymi elementami garderoby?

Choć każdy ma go w swojej szafie, to wiele osób nie ma na niego pomysłu. Często niedbale zakręcony chowa się pod kurtką lub płaszczem. A przecież szalik sam w sobie może być ciekawym dopełnieniem ubioru przez cały rok. Zestawiając go z kurtką lub z lekką sukienką, możemy za każdym razem tworzyć inny efekt. Stosując różne wiązania, warto wykorzystać również jego funkcję dekoracyjną, a nie jedynie ochronną. To, jak nosić szal podpowiada nam wielu projektantów i stylistów, często wykorzystując go jako element przewodni w pokazach i propozycjach stylizacji. Jaki szalik warto mieć w swojej szafie? Jak pokazują klasyczne domy mody (np. Louis Vuitton lub Burberry z kultowym szalikiem w kratę), warto postawić na nieprzemijającą klasykę, która obroni się w każdej sytuacji.

Więcej:

Jak nosić szal do sukni wieczorowej?

Suknie wieczorowe – czy to ozdobne, czy o fasonach klasycznych – warto uzupełnić ochronnym elementem garderoby w postaci szalika. Marynarki lub narzutki mogą zaburzyć jej szykowny charakter, dlatego warto wówczas sięgnąć właśnie po szal. Wykonany z tego samego materiału co suknia, będzie i dealnym przedłużeniem kreacji, pełniącym rolę dekoracyjną i ochronną . Omijać należy szale wykonane z błyszczącej satyny, tafty lub co gorsza połyskującego tiulu w jaskrawych kolorach. Wybierając te modele, możemy uzyskać efekt odwrotny do spodziewanego, zahaczający wręcz o kicz. Do sukni wieczorowych sprawdzą się lejące i wykonane ze szlachetnych materiałów szale w stonowanych i ciemnych kolorach. Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest wybranie męskiego atłasowego szala z frędzlami, który dodatkowo możemy spiąć ozdobną broszką. Wieczorowe szale wyglądają elegancko, jeśli są lekko opuszczone na ramiona.

Jak nosić szal do sukienki codziennej?

Zestawienie szala i sukienki codziennej najczęściej ma miejsce w przypadku przyjęć ogrodowych. Sukienki dzienne wybierane na specjalne okazje zwykle są ozdobne, nie warto więc wprowadzać dodatkowych wzorów lub faktur, by nie zaburzyć pożądanego efektu. Dobierając szal, należy sugerować się tkaniną, z której została wykonana sukienka. Ze względu na pogodę, warto omijać szale wykonane ze sztywnych i ciężkich tkanin, gdyż nawet jeśli są w jasnych kolorach, w połączeniu z letnim słońcem mogą wyglądać groteskowo. Do sukienki codziennej najlepiej sprawdzą się lejące szale jedwabne. Wiązanie szala do sukienki codziennej nie powinno być przekombinowane. Najlepiej sprawdzi się zarzucenie szala na ramiona lub nawiązanie do lat 60. – zawiązanie go wokół szyi i założenie części na głowę. Ten stylowy sposób nie tylko dopełni kreację, ale nada stylizacji zupełnie nowy, oryginalny charakter.

Jak nosić szal do płaszcza?

Wybór szalika do płaszcza podyktowany jest przede wszystkim rodzajem i krojem okrycia wierzchniego. Grube, szerokie i puszyste szale zawiązane w komin lub zarzucone na ramiona niczym ponczo doskonale sprawdzą się do prostych zimowych płaszczy. Dodatkowo szal możemy wykorzystać jako kaptur, zakładając jego część na głowę, a resztę zawiązując wokół szyi. Płaszcze bardzo eleganckie, z sukna, które mają ozdobne guziki lub klapy, nie powinny być zasłaniane żadnym szalikiem, który w tym wypadku wprowadziłby niepotrzebny chaos. W przypadku tego rodzaju płaszczy najlepiej postawić na cienki szalik z dzianiny w ciemnym kolorze, który możemy gładko zawiązać przy szyi, a jego końce schować pod klapami płaszcza. Jesienne proste płaszcze, które chcemy dodatkowo ozdobić, warto zestawić z kontrastowym szalikiem, a jego końce wsunąć za pasek płaszcza, tworząc tym samym efekt dodatkowych klap. Jak nosić szalik męski do płaszcza? Odpowiedź zawiera się w dwóch słowach: minimalizm i klasyka. Męskie szale zwykle są krótkie, wąskie i bardzo proste, dzięki czemu łatwo dają się zawiązać pod płaszcz. Modne kolory w szalikach męskich to czerń, granat, butelkowa zieleń i burgund.

Zobacz film: Moda w PRL. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak nosić szalik do kurtki z kapturem?

W przypadku kurtki z kapturem warto postawić na kolor, a nie na wielkość szala. Kurtki z kapturem wykluczają zakładanie grubych kominów lub bardzo długich szali, które wymagają kilkukrotnego zakręcenia wokół szyi. Zbyt duży i gruby szal nie tylko będzie niewygodny, ale stworzy za głową nieestetyczny efekt garbu. Dlatego kupując szalik do kurtki z kapturem , warto postawić na mały i wąski szalik, ale przy tym kolorowy lub z wyraźnym motywem przewodnim. Ciemne i stonowane kurtki jesienne lub zimowe będą wyglądały modnie, gdy „przełamiemy” je odważnym i ciekawym kolorem szalika.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się: