Jednym z przepisów na sukces jest niewątpliwie podążanie za swoją pasją. Hołdując temu przekonaniu, Kasia zdecydowała się po 10 latach w korporacji postawić wszystko na jedną kartę i otworzyć własny biznes. Jak wspomina swoje początki? Czego najbardziej się bała i jakie narzędzia są dla niej pomocne w codziennym prowadzeniu przedsiębiorstwa?
Hands of Plants: z pasji do roślin
Kilka lat temu Kasia zdecydowała się porzucić pracę w korporacji i przekształcić swoje hobby w pełnowymiarowy biznes. - Zajmuję się sprzedażą roślin doniczkowych, które sprowadzam z najdalszych stron świata - wyznała w programie "Biznesy pełne pasji" emitowanym na kanale TVN Style. Wyjątkowe, kolekcjonerskie okazy, które znajduje w najdalszych zakątkach świata sprzedaje później w sieci. Internetowy sklep z roślinami wydawał się być planem szaleńca: jak spakować i wysłać w paczce delikatne kwiaty? Niemożliwe? Nie, możliwe. - Wysyłamy dziennie kilkadziesiąt roślin - wszystkie kurierem, wszystkie spakowane w paczki. Myślę, że jesteśmy w tym dobrzy, chociaż dużo czasu zajęła nam nauka, jak to robić. Sprawdzaliśmy to metodą prób i błędów. Zimą, kiedy są mrozy, jest to dodatkowo trudne - rośliny trzeba dodatkowo zabezpieczyć, żeby nie przemarzły- wyjaśnia.
W swojej firmie Kasia udowadnia, że ograniczenia są tylko w głowie i każdego dnia z radością pokonuje wszelkie bariery, które mogłyby blokować rozwój jej małego biznesu. Swoim klientom umożliwiła także dokonywanie płatności w najwygodniejszy dla nich sposób, bo to też może wpłynąć na ich decyzję o zakupie. W internecie mogą skorzystać z bramki płatniczej, a przy odbiorze osobistym mogą zapłacić kartą, co dla wielu z nas jest już preferowaną formą płatności.
Zanim jednak dojdzie do sprzedaży i wysyłki rośliny, trzeba ją najpierw znaleźć. Okazy kolekcjonerskie sprzedawane są na zagranicznych giełdach, w swoim biznesie operuje więc wieloma walutami: euro, dolarami, a sprzedaż prowadzi, naturalnie, w złotówkach. Aby upolować dobrą okazję liczy się każda minuta, więc możliwość szybkiej wymiany walut to dla niej podstawa sukcesu firmy. Dzięki usłudze – mPlatformie walutowej, dostępnej dla przedsiębiorców w mBanku – która pozwala na szybką wymianę walut po atrakcyjnych kursach. Co więcej przedsiębiorca może sam może określić cenę kupna/ sprzedaży waluty, która go interesuje, a gdy kurs osiągnie oczekiwany poziom, transakcja zostanie rozliczona automatycznie. To dla wielu szansa na oszczędności i korzystniejsze zakupy, które, tak jak w przypadku Kasi, są podstawą prowadzenia wielu biznesów. Usługa dostępna jest oczywiście 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Jak założyć własną firmę? Wystarczy jeden wniosek
Własny biznes dla osoby, która do tej pory pracowała w korporacji, może okazać się sporym wyzwaniem. - Przez dobre 10 lat pracowałam na etacie, byłam totalnym etatowcem, pracownikiem szeregowym. Chodziłam dzień w dzień do korporacji, miałam ułożone życie. Miałam zaplecze - szefa, dział księgowy, kadry. Komfort i wsparcie osób, których zdanie zawsze ceniłam. Tutaj sama jestem szefem i wszystkie decyzje muszę podejmować sama. Bardzo dużo musiałam się nauczyć – wspomina swoje początki Kasia. - Na szczęście przy zakładaniu i prowadzeniu firmy można liczyć na wsparcie. Korzystam z narzędzi, które tę pracę ułatwiają. – dodaje.
Sam początek wcale nie musi jednak oznaczać wizyt w urzędach. Osoby, które dopiero zamierzają spełnić swoje marzenie o własnym przedsiębiorstwie, mogą to zrobić w dużo łatwiejszy sposób – w domu przez internet. Za pomocą jednego wniosku na stronie mBanku możemy założyć zarówno firmę, jak i konto firmowe. Do dyspozycji przyszłego przedsiębiorcy jest księgowa, która nieodpłatnie pomoże podczas wypełniania wniosku. To duża pomoc w spełnianiu marzeń o własnej firmie.
Więcej na temat inspirujących kobiet, które z sukcesami prowadzą swoje biznesy zobacz w najnowszym programie TVN Style "Biznesy pełne pasji", którego partnerami są mBank i Visa. Nowe odcinki w marcowe poniedziałki o 20:45 na TVN Style i na Playerze.
Źródło zdjęcia głównego: "Biznesy pełne pasji", prod. TVN Style 2023