Artykuł z cyklu ''Zasmakuj radości życia z Kinder Country!'' strona główna cyklu
KINDER COUNTRY

Wrocław – odkryj na nowo stolicę Dolnego Śląska i jej okolice! 

Twierdza Srebrna Góra w Sudetach

Twierdza Srebrna Góra w Sudetach/Shutterstock

KINDER COUNTRY

Wrocław – odkryj na nowo stolicę Dolnego Śląska i jej okolice! 

Twierdza Srebrna Góra w Sudetach

Twierdza Srebrna Góra w Sudetach/Shutterstock

Koniec wakacji to ostatni moment, aby skorzystać z pięknej pogody i wybrać się na weekend tylko we dwoje. Doskonałym kierunkiem – zwłaszcza dla aktywnych – będzie Wrocław. Co warto zobaczyć w stolicy Dolnego Śląska? 

Z czym kojarzy się Wrocław? Przede wszystkim z krasnoludkami na rynku, Panoramą Racławicką, Halą Stulecia czy Ogrodem japońskim. Na tym jednak jego atrakcje się nie kończą. Wybierając się do Wrocławia warto wyjść poza utarte szlaki turystyczne i spojrzeć na miasto i jego okolice trochę z innej perspektywy. Dla osób, które zamiast chodzić po muzeach wolą wyprawy w plener, Wrocław oferuje atrakcje, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym podróżnikom.

Pokaż, jak spędzasz wolny czas!

Wypad w okolice Wrocławia to także doskonała okazja, aby wygrać cenne nagrody. Jak je zdobyć? To bardzo proste!

Wyrusz w plener po najbliższej okolicy i zrób zdjęcie z batonikiem Kinder Country w swoim ulubionym miejscu. Następnie opublikuj zdjęcie w komentarzu pod postem konkursowym na Facebooku oraz dokończ zdanie „Wszędzie pięknie, ale blisko najpiękniej...” i dodaj #KinderCountryPolska. Pamiętaj, że na zdjęciu musi być widoczny batonik! Do wygrania m.in. vouchery na wyjazdy w Polsce, sprzęt rowerowy i zegarki sportowe! Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Co warto zobaczyć w okolicy Wrocławia?

Jedną z największych atrakcji województwa dolnośląskiego są Góry Sowie. Należą one do Sudetów Środkowych i poza niezapomnianymi widokami ze szlaków turystycznych kryją w sobie kopalnie czy też pamiętające jeszcze czasy drugiej wojny światowej sztolnie, czyli podziemne korytarze. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. np. Riese, czyli Rzeczka.

Miłośników przyrody z pewnością zachwyci przełęcz Kamień Trzech Granic czy rezerwat przyrody Bukowa Kalenica, w którym można zobaczyć wiele bardzo rzadkich gatunków roślin. Będąc w Górach Sowich warto także zobaczyć Twierdzę Srebrna Góra.

Warownia została wzniesiona w XVIII wieku i miała chronić Śląsk, który w tym czasie należał już do Prus. W latach 30. i 40. XIX wieku została przekształcona w więzienie, a później zmieniono ją w poligon doświadczalny do prób artylerii i materiałów wybuchowych. Najbardziej okazałą częścią twierdzy jest donżon, czyli potężna wieża, która łączy w sobie funkcje mieszkalne, jak i obronne. Potencjał turystyczny twierdzy dostrzeżono dopiero w połowie XIX wieku. W 2004 roku warownie uznano za pomnik historii. Warto dodać, że na zwiedzanie twierdzy można się wybrać także nocą.


Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia/Shutterstock

Najdłuższa jaskinia w Sudetach

Miłośnicy aktywnego wypoczynku powinni odwiedzić także dolinę Kleśnicy w pobliżu wsi Kletno. To właśnie tam znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia - najdłuższa w całych Sudetach! Jaskinia, którą odkryto w 1966 roku uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Otwór wejściowy znajduje się na wysokości 800 m n.p.m. Rozłożone horyzontalnie korytarze mają łączną długość około 4,5 km i rozwinęły się na 3 poziomach. Jej korytarza pokryte są m.in. okazałymi stalaktytami, stalagmitami czy stalagnatami.

Tyrolska wieś na Dolnym Śląsku

Podczas podróży po Wrocławiu i całym Dolnym Śląsku warto odwiedzić Międzygórze. Ten dawny niemiecki kurort zbudowany w stylu norweskim oraz tyrolskim został włączony do Polski dopiero w 1945 roku. Wieś zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na wyjątkową architekturę, ale także fakt, że kręcono w niej pierwszy odcinek kultowego już serialu „Czterej pancerni i pies”. Niedaleko Międzygórza znajduje się drugi co do wielkości wodospad w Sudetach – Wodospad Wilczki, nazywany dawniej Wodogrzmotami Żeromskiego.

Jeden z wygasłych wulkanów w Górach Kaczawskich

Jeden z wygasłych wulkanów w Górach Kaczawskich/Shutterstock

Śląskie wulkany

Na tym jednak nie koniec atrakcji! Na Dolnym Śląsku znajduje się bowiem Kraina Wygasłych Wulkanów. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się cały region Gór i Pogórza Kaczowskiego, który jest pokryty nekami, czyli wzniesieniami powstałymi z wulkanicznej lawy. Amatorów wędrówek z pewnością zachwyci liczący 85 km Szlak Wygasłych Wulkanów. Podczas spaceru mijamy wzgórza powstałe ze skał wulkanicznych pochodzących z różnych okresów geologicznych (diabazy, porfiry, bazalty). W czasie wycieczki warto podejść w okolice Grodźca i Ostrzycy, które podlegają ochronie. Na szczycie pierwszego z powulkanicznych szczytów znajduje się jeden z najokazalszych zamków Dolnego Śląska. Z jego wieży rozciąga się przepiękny widok na Sudety Zachodnie i Nizinę Śląską.

Jedno z kolorowych jeziorek w Rudawach Janowickich

Jedno z kolorowych jeziorek w Rudawach Janowickich/Shutterstock

Kolorowe jeziorka

Osoby, które zdecydują się zobaczyć góry Kaczowskie, powinny wybrać się także na masyw górski zwany Rudawy Janowickie. To pasmo znajduje się na północ od Krainy Wygasłych Wulkanów i zajmuje 90 km2. Największą atrakcją tego regionu Dolnego Śląska są ruiny średniowiecznego zamku oraz Sokoliki, czyli drugi do wielkości szczyt Gór Sokolich. Wzniesienie składa się tak naprawdę z dwóch filarów. Na wyższym znajduje się specjalna platforma widokowa, na którą prowadzą żelazne schody. Najprawdopodobniej wykuto je pod koniec XIX wieku.

Odwiedzając Rudawy Janowickie warto także zobaczyć tzw. kolorowe jeziorka. To cztery stawy – niegdyś wyrobiska niemieckich kopalni – które powstały w pobliżu Wielkiej Kopy (najwyższy szczyt wschodniej części Rudawy Janowickiej). Oryginalny kolor wody – znajdziemy tu jeziorka Żółte, Purpurowe, Błękitne i Zielone (lub Czarne) – to zasługa obecnych w glebie związków miedzi, żelaza czy pirytu, który przerabianego na kwas siarkowy.

Zobacz też:

Weekend na Warmii i Mazurach? Sprawdź nasze propozycje

Odkryj Wielkopolskę. Oto miejsca, których nie można zapomnieć

Nieodkryte Podlasie. Poznaj tamtejszą przyrodę


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
83
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0