Decyzja o podjęciu studiów za granicą nie jest łatwa i wiążę się z długą listą obaw. Kraj, rodzaj uczelni, kierunek studiów, mieszkanie, możliwość podjęcia ewentualnej legalnej pracy, znajomość języka i w końcu koszty, jakie wiążą się ze studiowaniem za granicą – to wszystko w momencie podjęcia pozytywnej decyzji staje się niemałym logistycznym wyzwaniem. Od czego więc zacząć i czy jest ktoś lub coś, co może pomóc w organizacji wyjazdu na studia za granicą?
Wyjazd na studia za granicą organizowany może być w dwojaki sposób. Pierwszy, najtrudniejszy i wiążący się z największymi kosztami to tzw. wyjazd na własną rękę. Dysponując odpowiednimi środkami i podejmując się rekrutacji na równych zasadach, co rodzimi studenci, możesz aplikować na wybrane kierunki, samodzielnie zajmując się całą organizację wyjazdu. Inną formą dostania się na studia za granicą jest wzięcie udziału w wymianie studenckiej (np. Erasmus+) lub też skorzystanie z pomocy wybranej organizacji, która będzie pośrednikiem w wysłaniu cię na wymarzoną uczelnię.
Studia zagraniczne i ich zalety
Wśród młodych osób interesujących się studiowaniem poza granicami Polski największą popularnością cieszą się studia medyczne za granicą i studia artystyczne za granicą (szczególnie studia aktorskie). Wynika to z większych możliwości i szansy na lepsze zatrudnienie, jakie dają ośrodki poza granicami naszego kraju. Wśród osób, które ukończyły studia w Polsce i chcą dostać pracę za granicą, ważnym krokiem ku rozwojowi przyszłości będą studia podyplomowe za granicą.
Studia za granicą to nie tylko szansa na zdobycie wiedzy z konkretnej dziedziny i doświadczenie zawodowe, ale przede wszystkim doświadczenie życiowe. Szansa na poznanie siebie samego, własnych możliwości, mocnych stron i tego, co z kolei świat ma do zaoferowania tobie. Doświadczenie międzynarodowe to również większa możliwość zdobycia lepszej pracy na całym świecie.
Jak studiować za granicą? – liczymy koszta
U osób wybierających się za granicę w pierwszej kolejności pojawia się pytanie – czy studia za granicą mogą być bezpłatne? Już na samym początku warto sobie uświadomić, że studiowanie za granicą nie należy do najtańszych. Nawet jeśli dostaniesz się na tzw. uczelnię państwową i tak musisz wziąć pod uwagę koszta związane z mieszkaniem i życiem, które w zależności od miejsca są różne. Liczba miejsc w akademikach i domach studenckich jest ograniczona i musisz mieć naprawdę dużo szczęścia, by móc w nich zamieszkać. Jeśli jednak pozostaje ci zorganizowanie mieszkania na własną rękę, jedną z najtańszych opcji jest wynajem pokoju. Wysokość finalnych kosztów zależy od miasta, w którym zamierzasz studiować i twojego stylu życia. Dlatego w pierwszej kolejności zrób rozeznanie kosztów w wybranych miastach na świecie. To na pewno będzie ważnym czynnikiem, który zaważy na twojej decyzji co do wyboru kraju.
Inną kwestią są stypendia na studia za granicą, które zwykle przydzielane są przez programy wymiany międzynarodowej, w których możesz wziąć udział. W przypadku jednorocznych wymian to program wraz z uczelniami pokrywa większość kosztów, a nawet często przewiduje wypłatę kieszonkowego dla studenta. Dlatego podejmując decyzję co do tego, gdzie studiować za granicą, warto zwrócić się do organizacji, które zajmują się koordynacją studiów międzynarodowych i pomogą zorganizować wyjazd dostosowany do naszych możliwości finansowych.
Studia za granicą – najważniejsze informacje
Studia za granicą może podjąć każdy, kto posługuje się językiem angielskim na poziomie minimum B2. Jest to stopień znajomości pozwalający na początkową swobodną organizację życia, odnalezienie się na uczelni i poradzenie sobie w życiu prywatnym. Do podjęcia studiów za granicą przydatna jest również matura międzynarodowa. Jeśli studia za granicą są podejmowane w trakcie już rozpoczętego roku akademickiego, niezbędne są dokumenty z rodzimej uczelni potwierdzające zdobyte oceny/punkty, zdane egzaminy, opinia opiekuna roku lub dziekana wydziału. Wiele uczelni za granicą w ramach przyjęcia na studia prowadzi egzaminy wstępne weryfikujące wiedzę. To wyklucza konieczność zdawania międzynarodowej matury i prócz wiedzy ogólnej weryfikuje jednocześnie poziom języka angielskiego danego kandydata.
Zobacz też:
- Matura a studia. Czy można studiować bez matury?
- Oxford i Cambridge. Jak dostać się na elitarne uczelnie?
- Studia eksternistyczne – alternatywa dla tradycyjnego systemu kształcenia?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Hero Images