W sklepach w sezonie letnim wybór tego typu spódnic jest ogromny, mimo to czasami trudno jest znaleźć model, który nam się spodoba. Rozwiązaniem jest samodzielne stworzenie wymarzonej spódnicy samemu, w zaciszu własnego mieszkania. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Jak zrobić spódnicę z falbankami?
Długa spódnica z falbanami czy krótka?
Wszystko zależy od naszych umiejętności krawieckich oraz od tego, jaka długość spódnicy pasuje nam do sylwetka. Oczywiście nie musimy od razu szyć sięgającej ziemi spódnicy, z falbanami na całej jej długości. Na początek można spróbować wykonać model długiej spódnicy z falbaną u dołu. Znając podstawy, z łatwością w późniejszym czasie „zmierzymy się” z fasonami z mnóstwem falban - tworzy się je analogicznie do falbanki umieszczonej na dole, z tą różnicą, że najpierw umieszcza się falbanę na górze, potem dolną, a następnie środkową. Takie punkty wyznaczą nam automatycznie wysokość i rozmieszczenie pozostałych falban. Zasada jest taka, aby każda kolejna warstwa była wyższa od poprzedniej o 50%, muszą one bowiem na siebie zachodzić. Projektując spódnicę z falban, należy zdecydować także, czy chcemy mieć pasek na gumce, czy dopasowany do obwodu naszej talii. W drugim przypadku trzeba wszyć zamek błyskawiczny lub guzik, co wymaga już większych umiejętności krawieckich. Warto pamiętać, że spódnica z gumką wygląda dobrze tylko w przypadku zgrabnych, szczupłych pań i nie warto decydować się na taki model, jeśli mamy jakieś mankamenty sylwetki. Pamiętajmy też, że finalną długość spódnicy wyznacza nam szerokość falban. Należy więc starannie wykonać pomiar, mając na względzie to, że każdą z nich musimy obszyć. Komu pasuje spódnica z falban? Wszystko zależy od wieku i proporcji figury. Długa spódnica z falban idealnie będzie wyglądać na szczupłej sylwetce. Falbany optycznie skracają figurę, więc fasonów do samej ziemi powinny wystrzegać się niskie kobiety. Natomiast krótka spódnica z falbanami wymaga idealnych nóg. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla każdej sylwetki i wieku będzie więc wykonanie spódnicy z falbanami o długości midi. Świetnym pomysłem będzie też stworzenie spódnicy z falbanami na podszewce, stylizowanej na tę z lat 40. Lub takiej o długości tea-lenght , która sprawdzi się w stylizacjach vintage.
Wykrój spódnicy z falbankami
Czy istnieją jakieś ogólne zasady dotyczące tego, jak uszyć spódnicę z falbankami? Przed przystąpieniem do pracy należy pobrać wymiary pasa i bioder, a także wyznaczyć długość, jaką chcemy uzyskać. Właściwe wyliczenie formy, którą musimy wyciąć, to pomnożenie obwodu bioder przez dwa i dodanie ok. 30 cm do wymiaru obwodu talii. Ma to znaczenie dla późniejszego marszczenia materiału. W kwestii wykończenia tkaniny u dołu należy do długości dodać ok. 2 cm, by mieć „zapas” na obszycie materiału. Długość, szerokość i ilość falban to sprawa indywidualna, zależy tylko od naszych preferencji. Jeśli chcemy, aby było kilka falbanek, przyjęło się zasadę, że szerokość musi być o ok. 1,5 raza większa od tej finalnej (po marszczeniu). Druga warstwa powinna wynosić dwie szerokości materiału, a trzecia trzy. Po wycięciu formy musimy koniecznie obszyć brzegi i w górnej części wykonać tunel (lub kilka mniejszych) na gumkę, którą wciągniemy do środka za pomocą agrafki. Następnie górną część falbany zszywamy luźnym ściegiem (później łatwo będzie pomarszczyć materiał), najlepiej umiejscawiając go ok. 1,5 cm od krawędzi materiału. Potem falbankę zszywamy z pozostałą częścią tkaniny. Możemy zrobić o na dwa sposoby: tak, aby brzeg był widoczny na prawej stronie lub by był ukryty. Ważna wskazówka: materiał na falbanę obszywamy ściegiem prostym, gdyż potem łatwo nam będzie wykonać marszczenia na tkaninie, wykorzystując do tego pozostałe po szyciu wystające nitki. Aby ułatwić sobie pracę, warto także przed przyszyciem jednego kawałka materiału do drugiego zaznaczyć sobie obszar „roboczy” szpilkami w równych odstępach. Gumkę po umieszczeniu w tunelu warto w kilku miejscach przyszyć, aby się nie przesuwała podczas użytkowania.
Zobacz film: Jak nosić spódnice?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto