Łuparka do drewna – co warto o niej wiedzieć przed zakupem

Mężczyzna, który tnie drewno
Fot: Bill Oxford / gettyimages.com
Łuparka do drewna hydrauliczna lub świdrowa to urządzenia usprawniające wykonywanie różnych prac remontowo-budowlanych. Łuparkę można zarówno kupić, jak i zrobić samodzielnie – którą z możliwości wybrać i dlaczego?

C: Łuparki cieszą się dużym zainteresowaniem. Warto lepiej poznać schemat działania tego urządzenia, a nawet rozważyć zbudowanie własnej jego wersji.

Łuparka do drewna – rodzaje

Cechą wspólną wszystkich łuparek do drewna jest obecność napędu. Najwięcej różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami można dostrzec w ich budowie. Niektóre mają bowiem silnik elektryczny z kołem pasowym, inne z kolei działają dzięki wałowi odbioru mocy.

Poszczególne modele, mimo iż spełniają tę samą funkcję, działają nieco inaczej. Np. łuparka do drewna hydrauliczna rozłupuje drewno po tym, jak jego kawałek zostanie dociśnięty do klina. Z kolei łuparki do drewna świdrowe funkcjonują zupełnie inaczej. Operator musi najpierw docisnąć kawałek drewna do świdra, który wciąga go i rozłupuje. To, jak wielki kawałek drewna uda się rozłupać, będzie zależeć od wielkości świdra oraz siły napędu.

Jaką łuparkę do drewna zatem kupić? Najpierw trzeba ustalić, jak często będzie się korzystać z urządzenie. Osoby, które zamierzają używać jej do intensywnych prac, powinny pomyśleć o zakupie na przykład łuparki elektrycznej.

Łuparka świdrowa do drewna – jak działa?

Urządzenie wykorzystuje ruch obrotowy i jest dość proste w obsłudze. Łuparka do drewna mechaniczna składa się ze świdra, stołu roboczego oraz łożyska z wałkiem. Świder dobiera się pod kątem wielkości kawałków drewna, które będzie musiał rozłupywać. Przeważnie ma on średnice od 60 do 170 mm. Stół roboczy jest bazą urządzenia, gdyż na nim opiera się konstrukcja łuparki. Łożyskiem jest przeważnie to samonastawne lub piasta.

Łuparka do drewna – jak zrobić?

Wyprodukowanie własnej łuparki pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Do zbudowania łuparki do drewna samoróbki potrzebne będą:

· noże,

· podnośnik hydrauliczny,

· rama,

· instalacja elektryczna siłowa,

· urządzenie do sterowania.

O ile działanie łuparki do drewna elektrycznej jest zależne od prądu, tak w przypadku tej hydraulicznej koniecznie trzeba mieć benzynę lub olej napędowy. Jednak łuparka hydrauliczna do drewna ma pewną przewagę nad tą elektryczną, gdyż można jej używać w miejscach oddalonych od cywilizacji, gdzie niekiedy przerwy w dostępie energii elektrycznej są znacznie dłuższe.

Łuparkę do drewna własnej roboty można zrobić stosunkowo tanio. W pierwszej kolejności należy wybrać ramę i umieścić ją na dolnej części platformy – warto pamiętać, aby szczyt ramy był dzielony. Następnie trzeba podstawić pod nią samochodowy podnośnik, nawet ten najprostszy. W bardziej zaawansowanej wersji można użyć podnośnika hydraulicznego i ustawić go na stojaku, najlepiej mobilnym. Nóż do cięcia drewna montuje się na drugiej krawędzi stojaka.

Osobom, które nie są w stanie samodzielnie zrobić hydraulicznej łuparki do drewna lub nie mają funduszy, aby taką kupić, można polecić zakup ręcznej łuparki. Elektryczne urządzenia tego typu są pomocne, lecz tylko wtedy, gdy mamy stały dostęp do energii elektrycznej.

Łuparka do drewna - świder. Jak dobrać ostrze?

Aby odczuć korzyść z posiadania łuparki do drewna np. spalinowej , trzeba wybrać tę dopasowaną do określonych warunków. Właściciel firmy budowlanej nie będzie potrzebował takiej samej łuparka co osoba prywatna.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na moc silnika. Obecnie można kupić silniki o mocy 3, 4, 5 lub 7 kW – dobór mocy powinien zależeć od średnicy świdra. Łuparka do drewna hydrauliczna do ciągnika powinna mieć świder o średnicy od 100 mm do 170 mm.

W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na kwestie ekonomiczne. Łuparka elektryczna do drewna, z której będzie się korzystać jedynie w domowych warunkach, może posiadać najmniejsze podzespoły i świder o rozmiarze 80 mm.

Łuparka do drewna hydrauliczna pozioma – jak działa?

To urządzenie przeznaczone do pracy z większymi kawałkami drewna. Jego moc wynosi od 2 do 3 KW i jest w stanie znieść siłę nacisku od 6 t. Jej zaletą jest możliwość dostosowania wysokości urządzenia do wysokości obrabianych pniaków. Poza tym ta mechaniczna łuparka do drewna ma 2 ramiona umożliwiające przytrzymywanie rozłupywanego pnia.

Jak działa łuparka do drewna ręczna i dla kogo jest przeznaczona?

Ręczne łuparki przeważnie są obciążone ołowianym ciężarem, co pozwala efektywnie rozbijać szczapy drewna. Wystarczy precyzyjnie uderzyć w punkt szczapy, aby po chwili się rozpadła. W odróżnieniu od świdrowych łuparek do drewna proces rozłupywania trwa dłużej, lecz można go przeprowadzić bez używania benzyny, oleju napędowego czy energii elektrycznej. Ostrze klina jest wytrzymałe, a rękojeść wygodna, więc taka łuparka do drewna z pewnością przyda się osobom, które nie muszą rąbać hurtowych ilości drewna, jak np. ci, którzy korzystają z łuparek do drewna ciągnikowych .

Łuparka do drewna nożna – zalety

Nie potrzebuje ani prądu, ani benzyny, ani sprężonego powietrza i umożliwia rozłupywanie różnych pni. Mimo iż nie pozwala na osiągnięcie takich efektów, jakie daje np. łuparka do drewna z silnikiem spalinowym , to i tak znacznie ułatwia pracę. Jej konstrukcja jest na tyle praktyczna, że już przy niewielkim wysiłku maszyna działa z dużą siłą.

Zobacz film: Drewno w mieszkaniu. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości