Porady stylistki

Koszule do karmienia. Popularne i modne modele

Porady stylistki

Koszule do karmienia. Popularne i modne modele

Koszula do karmienia jest – przynajmniej w ciągu pierwszych dni po porodzie – absolutnie niezbędna. Dlaczego? Jakie modele koszul do karmienia są najbardziej popularne? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła brafitterka Monika Kołodyńska.

Według brafitterki Moniki Kołodyńskiej warto zaopatrzyć się w koszulę do karmienia z kilku powodów:

 • podczas karmienia standardową koszulę trzeba zadzierać wysoko do góry, co w szpitalu może być dla niektórych pań dość kłopotliwe;
 • podwiniętą zwykłą koszulę trzeba przytrzymywać dłonią (aby nie opadała na buzię dziecka), a to utrudnia kontakt fizyczny z dzieckiem;
 • piżama tuż po porodzie się nie sprawdzi, bo utrudnia dostęp powietrza do krocza, a u kobiet po cesarskim cięciu spodnie od piżamy będą uciskać ranę na brzuchu;
 • koszule do karmienia wcale nie muszą być drogie – ich wybór jest tak duży, że każda mama może wybrać coś na własną kieszeń.

>>> Zobacz także:

Wybierając koszulę do karmienia, należy zwrócić uwagę, czy nie jest zbyt opięta. Mniej dopasowana koszula zagwarantuje nam swobodę ruchów, łatwość dotarcia do piersi, a potem jej skutecznego schowania. Rozwiązań, które to umożliwiają jest wiele, jednakże najbardziej popularne modele koszul do karmienia, to:

Koszula do karmienia z rozcięciem pod szyją, zapinana na guziki

To model tradycyjny, ale wciąż bardzo chwalony przez wiele doświadczonych mam. Przy zakupie należy jednak koniecznie zwrócić uwagę na to, jak długie jest rozcięcie pod szyją: musi sięgać dolnych partii piersi, a więc mieć przynajmniej 25–30 cm (samo rozcięcie może być krótsze, o ile dodatkowo jest jeszcze spory dekolt). Napy są wygodniejsze od guzików, ale mogą się szybciej popsuć.

Plusy takiej koszuli:

 • łatwo i wygodnie można wyjąć nawet dużą pierś, jeśli rozcięcie jest odpowiednio długie;
 • po zapięciu guzików pierś jest doskonale schowana;
 • model uniwersalny sprawdza się zawsze – bez względu na wielkość piersi i porę roku
 • można używać również w przyszłości, po zakończeniu karmienia.

Koszula do karmienia dwuwarstwowa, z ukrytymi wycięciami

Koszula o dość skomplikowanej konstrukcji, przeznaczona specjalnie do karmienia: góra wygląda jak kopertowy dekolt, ale pod spodem jest jeszcze jedna warstwa materiału, a w niej wycięty otwór, przez który można dostać się do piersi. Wygląda to tak, jakby na górę koszuli narzucone było krótkie bolerko.

Plusy takiej koszuli:

 • nie trzeba niczego odpinać ani zapinać, wystarczy odsunąć jedną połę koszuli;
 • poza karmieniem pierś jest dość dobrze schowana.

Koszula do karmienia z kopertowym dekoltem

Taka koszula do karmienia jest odcinana pod biustem, a jej górne części – zakrywające piersi – przy dekolcie zachodzą na siebie na zakładkę. Stosunkowo łatwo można odchylić jedną połę, odsłaniając pierś do karmienia.

Plusy takiej koszuli:

 • model uniwersalny: sprawdza się w ciąży, po porodzie, a także po zakończeniu karmienia piersią.

Co sądzisz o tym artykule?
71
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0