Pod koniec listopada odbyły się w Polsce Mistrzostwa Świata w prasowaniu. To wydarzenie zainspirowało nas do zorganizowania zawodów w DDTVN. W szranki stanęli: Małgorzata Świgoń, autorka poradników oraz nasi dziennikarze Marcin Sawicki i Filip Chajzer.
Jak prasować koszulę, aby się pięknie prezentowała? Czynność ta może niejednokrotnie przysporzyć wielu problemów, tym bardziej że pewne elementy garderoby wymagają po prostu większej precyzji. Warto również dobrze się przygotować do prasowania, aby jeszcze bardziej ułatwić sobie życie. Marcin Sawicki, który pracuje sobie koszule od 21. roku życia i jest w tym niedościgniony zdradził swój patent na dokładne i szybkie wyprasowanie koszuli. Swoimi sposobami podzieliła się również autorka poradników kobiecych Małgorzata Świgoń. Czy Filip Chajzer, który do tej pory był absolutnym ignorantem w kwestii prasowania czegoś się nauczył?
Przygotowania do prasowania koszuli
Zanim zaczniesz prasować koszulę, zadbaj o odpowiednie przygotowania.
1.\u0009Przygotuj deskę do prasowania.
Nieodpowiednio dobrana deska może być prawdziwą zmorą. Przykładowo, stare modele są często zbyt niskie lub zbyt wąskie. Najpierw ustaw więc deskę w taki sposób, aby nie musieć się schylać. Jednocześnie jej blat nie może znajdować się zbyt wysoko, inaczej w czasie prasowania ubrań będziesz cały czas zginać ręce. Warto także wcześniej przygotować wszystkie przedmioty, które będą potrzebne w trakcie, czyli: butelkę z wodą do żelazka, koszule i wieszaki, a także spryskiwacz.
2.\u0009Zadbaj o odpowiedni sprzęt.
Podstawą skutecznego prasowania jest sprawne żelazko. Aby jeszcze bardziej poprawić jakość oraz szybkość wykonywania całej czynności, warto zainwestować w sprzęt z generatorem pary. Jeśli posiadasz tradycyjne żelazko, również i z nim dasz sobie radę – jednak musi ono być wyposażone w funkcję uderzenia pary, dzięki której łatwiej jest wyprasować trudne zagniecenia. Pamiętaj, że żelazko powinno mieć odpowiednio długi kabel – w przeciwnym razie prasowanie może być naprawdę trudne.
3.\u0009Prasuj wilgotne koszule.
Jak się okazuje, prasowanie koszuli jest o wiele łatwiejsze, jeśli materiał jeszcze do końca nie wysechł. Co więcej, dzięki temu ubranie mniej gniecie się podczas noszenia. Jeżeli jednak tkanina zdążyła już wyschnąć, możesz ją delikatnie spryskać wodą i dopiero wtedy zabrać się do prasowania.
4.\u0009Sprawdź metkę.
Jeżeli zastanawiasz się, jak np. uprasować koszulę ze 100% bawełny, sprawdź wcześniej na metce, jaka temperatura prasowania będzie najlepsza dla danego modelu. Przykładowo, koszule wykonane w całości z bawełny wymagają bardzo wysokich temperatur, mieszanki (np. z wiskozą) – średnich, a materiały syntetyczne – niskich.
Jak prasować koszule męskie?
Poniżej podajemy instrukcję, jak prasować koszulę z krótkim lub długim rękawem krok po kroku.
- Na początku wyprasuj kołnierz, robiąc to z obu stron – najpierw zajmij się wewnętrzną, a dopiero później zewnętrzną.
- W następnej kolejności precyzyjnie uprasuj barki. Aby zrobić to dobrze, ułóż koszulę na węższym końcu deski. W szpic deski włóż początek rękawa, uprasuj żelazkiem jeden bark, a następnie drugi. Pamiętaj, aby nie prasować barków razem z połami koszuli – efektem może być wytworzenie się kantu na ramieniu.
- Jak prasować koszulę np. z długim rękawem? Wyprasuj jej rękawy, zaczynając od mankietów – jeśli są one zapinane na guziki, zajmij się najpierw wewnętrzną stroną. W przypadku mankietów na spinki na wierzchu widoczna będzie wewnętrzna strona mankietów – wówczas należy zacząć je prasować od strony zewnętrznej. Pamiętaj, aby w czasie prasowania omijać guziki.
- Rozłóż rękawy wzdłuż szwu, sprawdzając, czy na ich obszarze nie powstały fałdy. Nie najeżdżaj żelazkiem na drugi kant rękawa, ponieważ może on stać się przez to widoczny. Jeśli sprawia ci to trudność, ułóż rękaw w taki sposób, aby zwisał delikatnie poza obręb deski – dzięki temu go nie zaprasujesz.
- Odwróć rękaw i całą koszulę na drugi bok. Wyprasuj tę część tak samo jak poprzednią, nie zaprasowując kantu.
- Rozłóż rękaw w taki sposób, aby niezaprasowany kant znalazł się na środku. Delikatnie przejedź po nim żelazkiem.
- Wyprasuj największą część koszuli – żeby to zrobić, rozłóż ją po przeciwnej stronie deski i zacznij prasować lewą część przód. Stopniowo przesuwaj ubranie na plecy i prawy przód, równocześnie dokładnie przejeżdżając po nich żelazkiem. Pamiętaj o wyprasowaniu listwy guzikowej.
- Po uprasowaniu koszulę warto zawiesić na wieszaku i zapiąć ją na dwa najwyższe guziki – dzięki temu się nie pogniecie.
Jak prasować koszule bez deski? Jeśli jesteś np. w podróży i nie masz przy sobie deski do prasowania, możesz ją zastąpić praktycznie każdą płaską powierzchnią, np. stołem czy krzesłem. Ważne jest jednak odpowiednie zabezpieczenie płaszczyzny (możesz do tego wykorzystać koc albo gruby ręcznik).
Zobacz też: Jak prasować spodnie w kant? Jak je układać?
Autor: Adrianna Kowalczyk