Instalacja elektryczna w domu - o czym należy wiedzieć?

Instalacja elektryczna - naprawa
Fot. Getty Images/Paul Bradbury
Prąd to standard w każdym domu. Niezbędna jest instalacja elektryczna, która działa niezawodnie, jest bezpieczna i efektywna. Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed montażem instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna w domu powinna zostać dokładnie zaplanowana, prawidłowo i estetycznie zamontowana, a przede wszystkim ma działać bezawaryjnie.

Instalacja elektryczna - schemat

Instalacja elektryczna powinna być przede wszystkim dobrze zaplanowana. Wykonanie schematu instalacji elektrycznej warto zlecić doświadczonemu elektrykowi. Pamiętajmy, że dobry projekt to podstawa, a jest nim taki, który odzwierciedla nasze potrzeby i oczekiwania. To od nas zależy, ile punktów świetlnych ma się znaleźć na danej powierzchni, ilu gniazdek elektrycznych potrzebujemy w kuchni, jaki sprzęt i ile urządzeń chcemy podłączyć do prądu w salonie. Kwestie te i wiele innych wymagają konsultacji z fachowcem, który uwzględniając nasze potrzeby, stworzy właściwy schemat instalacji elektrycznej.

Na etapie planowania warto też przewidzieć, z jakich rozwiązań będziemy korzystać w przyszłości. W trakcie budowy domu możemy nie myśleć o systemach automatyki domowej, domofonie, alarmie, multimediach czy domowej sieci komputerowej, jednak wszystkie te rozwiązania wymagają zasilania energią elektryczną i powinny zostać uwzględnione w planowanej instalacji. Wykonanie dodatkowego okablowania jeszcze przed wykończeniem domu będzie najrozsądniejszym posunięciem.

Instalacja elektryczna - montaż

Instalacja elektryczna domowa może zostać wykonana na kilka sposobów. Od tego zależy jej koszt, komfort użytkowania i estetyka.

· Instalacja elektryczna podtynkowa - polega na umieszczeniu przewodów elektrycznych w peszlach, a tych z kolei w bruzdach w ścianach i sufitach. Taką instalację zakrywa się następnie tynkiem. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość łatwej wymiany przewodów. Minusem zaś kosztowne i czasochłonne wykonanie.

· Instalacja elektryczna natynkowa - przewody elektryczne prowadzone są na ścianie i pozostawione na zewnątrz. Nie chowa się ich w tynku, a do maskowania używa się listew maskujących. Ten sposób montażu wykorzystuje się w remontowanych starych budynkach, jeśli właściciel nie decyduje się na generalny remont. Instalacja natynkowa nie wiąże się ze skomplikowanymi pracami, jej koszt jest zatem niski. Dużym minusem są nieestetyczne wybrzuszenia na ścianie w miejscu prowadzenia kabli.

· Instalacja elektryczna wtynkowa - składa się z płaskich kabli elektrycznych ułożonych na ścianach, przy czym nie trzeba kuć w ścianach. Płaskie przewody zostaną zamaskowane pod tynkiem. To rozwiązanie umożliwia szybkie położenie instalacji elektrycznej w nowo budowanym domu, jednak nie gwarantuje łatwej przebudowy.

· Instalacja elektryczna podłogowa - przewody elektryczne w ochronnych peszlach rozprowadzane pod podłogą to nowoczesne i wygodne rozwiązanie. Wymaga bardzo dokładnego rozplanowania i wykonania, gdyż poprawki po wykończeniu podłogi będą trudne do przeprowadzenia.

Domowa instalacja elektryczna - co warto wiedzieć?

O czym należy pamiętać przed montażem, aby instalacja elektryczna w mieszkaniu czy domu była bezawaryjna, bezpieczna i efektywna?

· Liczba gniazd - pamiętajmy, że urządzeń elektrycznych w domu stale przybywa i trudno przewidzieć, ile sprzętów będzie wymagać podłączenia do prądu w przyszłości. Z tego względu gniazd nigdy nie będzie zbyt wiele. Zdecydowanie korzystniej zaplanować ich więcej, niż aktualnie potrzebujemy.

· Liczba punktów świetlnych - na etapie planowania instalacji elektrycznej warto się zastanowić, gdzie staną poszczególne sprzęty domowe i jak optymalnie rozplanować ułożenie żyrandoli, lamp oraz włączników.

· Zasilanie awaryjne - dłuższe awarie sieci lub przerwy w dostawie prądu przekonują, by szukać zabezpieczenia w postaci spalinowego generatora prądu lub zestawu akumulatorów. Pierwszym urządzeniem w razie awarii prądu warto zasilać lodówkę, piec, oświetlenie, napęd bramy lub drzwi garażowych. Zestaw akumulatorów może zasilać kotły na paliwo stałe i pompy obiegowe c.o.

· Bezpieczeństwo instalacji - bezpieczeństwo zapewniają wyłączniki różnicowoprądowe i ograniczniki przepięć. Pierwsze z nich ratują nas przed porażeniem prądem, wyłączając zasilanie i ograniczając przepływ prądu przez ciało. Chronią też instalację w razie pożaru lub powodzi, doprowadzając do zwarć rezystancyjnych. Z kolei ograniczniki przepięć zabezpieczają instalację i sprzęty podpięte do prądu przed skutkami nagłych skoków napięcia, np. podczas burzy, gdy pioruny uderzają blisko domu.

· Oddzielne obwody - należy pamiętać, że każdy sprzęt montowany na stałe lub o mocy powyżej 2 kW powinien mieć osobny obwód. Do takich urządzeń należą np. lodówka, zmywarka, pralka, kotły, kuchenka elektryczna czy piekarnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być pewni, że instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym będzie niezawodna.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości