Jeszcze kilkanaście lat temu większość dzieci przystępowała do Pierwszej Komunii w tradycyjnych białych albach. Były to jednakowe białe szaty, które niwelowały różnice między dziećmi. Wraz z upływem czasu oraz z coraz częstszymi prośbami rodziców zaczęto pozwalać na dowolny strój dla dzieci. Obecnie chłopcy najczęściej przystępują do Komunii w garniturach komunijnych, a dziewczynki w białych sukienkach. Warto pamiętać, że poza samą sukienką czy garniturem należy kupić również dodatki. W przypadku chłopców zaopatrzyć się trzeba w koszulę, krawat lub muchę, skarpetki oraz eleganckie buty. Przydać się może również pasek do spodni i chusteczka do butonierki. Wybierając niezbędne elementy garderoby na Komunię, warto przejrzeć wcześniej kalendarz uroczystości rodzinnych, żeby ocenić, które rzeczy będą jeszcze używane, zanim dziecko z nich wyrośnie. Rzeczy, które mogą się jeszcze przydać, to przede wszystkim spodnie, koszula oraz buty, dlatego można w nie zainwestować nieco więcej niż w samą marynarkę czy kamizelkę.
Zobacz też: Jaki prezent na komunię wybrać? Pomysły na upominek dla chłopca i dziewczynki
Garnitury komunijne dla chłopców
Chłopcy przystępują do Komunii najczęściej w garniturze składającym się z trzech części: spodni, kamizelki i marynarki. Kilka lat temu w modzie były białe lub beżowe garnitury, obecnie królują ciemne kolory – powodzeniem cieszą się granaty, ciemne szarości, brązy . Znaleźć można również czarny garnitur, jednak na Komunię jest on wybierany stosunkowo rzadko. Garnitur można kupić w sklepach z dewocjonaliami, z odzieżą lub sklepach internetowych. Dobrym pomysłem jest przegląd stron, na których użytkownicy wystawiają używane przedmioty lub zapytanie rodziców dzieci starszych o rok. Garnitury chłopięce komunijne najczęściej kupowane są na jedną lub dwie okazje, ponieważ dzieci w tym wieku szybko rosną. Kupienie używanego pozwoli na zaoszczędzenie pewnej kwoty. Kiedy w planach na najbliższe miesiące mamy inne uroczystości, takie jak chrzciny czy wesela, warto kupić garnitur, którego poszczególne elementy będą mogły być później wykorzystane. Dobrze zwrócić uwagę zwłaszcza na spodnie, ponieważ reszta kompletu jest niechętnie noszona przez dzieci. Spodnie wraz z oryginalną kolorową lub klasyczną śnieżnobiałą koszulą będą odpowiednim strojem na rodzinne przyjęcia.
Na co zwrócić uwagę, wybierając garnitur dla chłopca?
Oglądając i przymierzając garnitur dla chłopca, należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozmiar. Najczęściej kupowane są kilka miesięcy przed planowaną uroczystością, dlatego warto uwzględnić ten fakt, wybierając rozmiar. Najlepiej kupić spodnie na gumce, z nogawkami o kilka lub kilkanaście centymetrów za długimi. Jeśli dziecko do czasu Komunii nie urośnie, w łatwy sposób można podchylić spodnie, pozbywając się za długiej nogawki, jednak jeśli kupimy za krótkie spodnie, niemożliwym będzie ukrycie tego faktu.
Należy również przyjrzeć się tkaninie, z jakiej uszyty jest garnitur. Warto pamiętać, że Komunia organizowana jest w maju, kiedy temperatury mogą być wysokie. Lepiej wybrać cienkie przewiewne tkaniny , zwłaszcza jeśli w okresie letnim dziecko będzie brało udział w innych uroczystościach, na przykład weselach. Chłopcy w tym wieku są bardzo ruchliwi, dlatego dobrym pomysłem jest wybór mało gniotącego się materiału.
Jakie dodatki dobrać do garnituru dla chłopca?
Wybierając garnitur komunijny dla chłopca, nie można zapomnieć o reszcie niezbędnych dodatków. To przede wszystkim koszula – na tę okazję najlepiej sprawdzi się klasyczna biała. Należy również zaopatrzyć się w krawat lub muszkę, a także chusteczkę do butonierki . Na wszelki wypadek warto także przygotować wcześniej pasek do spodni, zwłaszcza jeśli te wybrane przez nas nie mają gumki. Ostatnim bardzo ważnym elementem stroju są oczywiście buty. Dobrze wybrać klasyczny model, ale podobnie jak przy wyborze garnituru, nie warto kupować bardzo drogiej pary. Tego typu eleganckie buty dla chłopców są rzadko używane, a dzieci w ciągu kilku miesięcy wyrosną z nich. Warto jednak kupić je nieco wcześniej, żeby dziecko mogło je wcześniej ponosić i przyzwyczaić się do nich.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN