Profilaktyka zdrowia

Szczepionka Moderny jest bezpieczna dla dzieci. Od jakiego wieku może być podawana?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
Chłopiec, który otrzymuje szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2

Amerykańska firma Moderna poinformowała, że opracowana przez nią szczepionka przeciwko COVID-19 może być podawana dzieciom między 6. a 11. rokiem życia. Preparat wywołuje u nich silną odpowiedź immunologiczną, do tego jest dobrze tolerowany i całkowicie bezpieczny. Koncern prowadzi już badania kliniczne z udziałem maluchów w wieku od pół roku do 6 lat.

Szczepionka Moderny dla dzieci

Dzieciom podawano dwie dawki szczepionki po 50 mikrogramów, czyli połowę porcji przeznaczonej dla dorosłych. Wstępne wyniki badań klinicznych, w których wzięło udział blisko 5 tys. dzieci, pokazują, że miesiąc po podaniu drugiej dawki zaobserwowano silną reakcję immunologiczną. Bezpieczeństwo i tolerancja preparatu u dzieci były porównywalne z obserwowanymi u dorosłych - ogłosiła Moderna. Wśród najczęściej zgłaszanych efektów ubocznych odnotowano zmęczenie, ból głowy, gorączkę i ból w miejscu wykonania zastrzyku. W USA preparat Moderny można stosować na razie tylko u dorosłych. Agencja Żywności i Leków (FDA) rozważa teraz dopuszczenie tej szczepionki również dla młodzieży od 12. roku życia. Moderna zapowiedziała, że przedstawione wyniki posłużą wkrótce do złożenia wniosku o autoryzację preparatu także dla dzieci w wieku 6-11 lat. Firma poinformowała, że prowadzi już badania kliniczne z udziałem maluchów w wieku od pół roku do 6 lat.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Które preparaty podawane są dzieciom?

Konkurencyjna szczepionka firm Pfizer i BioNTech może być podawana w USA wszystkim osobom powyżej 12. roku życia. Na zaawansowanym etapie jest również proces dopuszczenia preparatu dla dzieci powyżej 5 lat. Europejska Agencja Leków (EMA) pozwoliła na stosowanie u młodzieży od 12 lat zarówno szczepionki Pfizera/BioNTechu, jak i Moderny. Na początku października władze Szwecji i Danii wstrzymały podawanie preparatu Moderny dla młodszych osób w ramach środków ostrożności po wystąpieniu bardzo rzadkich przypadków zapalenia mięśnia sercowego.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy konieczna będzie trzecia dawka?

Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy konieczna będzie trzecia dawka?
Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy konieczna będzie trzecia dawka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ridvan_celik/Getty Images

Pozostałe wiadomości