Jest lepki, tani i znajduje się w większości produktów codziennego użytku - nie tylko jedzeniu, ale także kosmetykach. Szacuje się, że aż 60 proc. dostępnych w sklepach artykułów zawiera w sobie składnik, zwany indonezyjskim złotem. Na plantacjach oleju palmowego pracuje ponad 1,5 miliona dzieci. Sprawie przyjrzała się w Dzień Dobry TVN Marzena Figiel-Strzała w cyklu "Dzieci Świata".
Według badania ONZ i Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w ubiegłym roku niemal 50 milionów osób żyło w pewnej formie niewolnictwa. Jest to wzrost o 10 milionów od 2016 roku. Ponad połowa osób została zmuszona do pracy wbrew swojej woli.
Kupując ubrania, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są one szyte w krajach trzeciego świata przez osoby, które pracują w urągających warunkach. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: stylistka Ewelina Rydzyńska i blogerka bloga o slow fashion Joanna Glogaza. Dlaczego wiele sieciówek korzysta z taniej siły roboczej? W jaki sposób konsumenci mogą zaprotestować przeciwko wyzyskowi? Co to jest slow fashion?