Perswazja to wywieranie wpływu na postawy, zachowania i przekonania innych ludzi. Każdy z nas wykorzystuje techniki perswazyjne, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, chociaż nie zawsze robimy to w sposób świadomy. W drugiej połowie XX wieku wielu językoznawców, psychologów i specjalistów do spraw reklamy i marketingu zajęło się problematyką perswazji, manipulacji i propagandy.
Dynamiczny rozwój środków masowego przekazu, mediów oraz zmiany społeczno- kulturowe sprawiły, że perswazja i manipulacja stały się pojęciami znanymi dużej części społeczeństwa. W retoryce, psychologii, marketingu i socjologii pojęcie perswazji jest znane od dawna i definiowane na różne sposoby.
To właśnie hormony w dużej mierze kształtują nasze samopoczucie. Jak wpływają na nasze zdrowie? - To nie jest tak, naszym życiem rządzi mózg i od jego czynności w dużej mierze zależy wydzielanie hormonów, czyli substancji chemicznych, które wydziela właściwie każda tkana naszego organizmu, żeby się skomunikować z innymi - wyjaśnia ednokrynolog dr Lucyna Bednarek-Papierska. Dlaczego kobiety częściej chorują na zaburzenia tarczycy? Za co odpowiadają: przysadka, trzustka, nadnercza i jajniki?