Odór, kwik świń, tiry i szambiarki – tak wygląda codzienność, a także noce i weekendy mieszkańców jednej z wsi na zielonym Podlasiu. Przyczyną tych uciążliwości jest rozbudowana w ostatnich latach ubojnia trzody. Reporterzy programu "Uwaga! TVN" przyjrzeli się dokładnie temu, co dzieje się wokół zakładu.
Zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego to jedne ze zmian w ustawie o ochronie zwierząt, które w nocy z czwartku na piątek przyjął sejm. Teraz nowela trafi do senatu.
Skaryszew to najstarszy targ koni w Europie. Jego tradycja sięga 400 lat, a prawa do jego organizacji zostały nadane przez króla Władysława IV. Kupione na nim konie służyły rycerzom, np. pod Grunwaldem. Niestety na przestrzeni lat wizerunek targowiska diametralnie się zmienił. Miejsce, które było kiedyś dumą dla Polski stało się powodem do wstydu. Sprzedawane tam zwierzęta są traktowane w bestialski sposób. Często trafiają tam konie, które są chore i zaniedbane. Ich przeznaczenie to ubojnie w kraju i za granicą. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem - koń to zwierzę hodowlane, a nie towarzyszące. Fundacje takie jak Tara walczą o to, by zmienić wizerunek targu w Skaryszewie i przywrócić mu dawną świetność i renomę. Chcą również zmiany statusu konia jako zwierzęcia. Jak możemy pomóc koniom? O tym w Dzień Dobry TVN prezes Fundacji Tara Scarlett Szyłogalis.