Wczoraj Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę z zarzutu zabójstwa i zgwałcenia 15-latki. Gościem Dzień Dobry TVN był profesor Zbigniew Ćwiąkalski, obrońca i pełnomocnik Tomasza Komendy. Obrońca poszkodowanego będzie teraz dochodził zadośćuczynienia za krzywdy moralne, za warunki, w których przebywał Komenda w więzieniu, za dolegliwości psychiczne. Jak Tomasz Komenda czuje w dzisiejszej rzeczywistości? I co z odpowiedzialnością tych, którzy przyczynili się do tego, że Tomasz Komenda niesłusznie spędził 18 lat w więzieniu?
Tomasz Komenda, który niesłusznie przesiedział w więzieniu 18 lat będzie ubiegał się o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jak wycenić ludzką krzywdę? Czy sędziowie, którzy wydają niesłuszne wyroki ponoszą jakieś konsekwencje? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy braci Tomasza Komedy: Gerarda Komendę oraz Krzysztofa Klemańskiego. Przez 18 lat nikt im nie wierzył, że Tomasz jest niewinny. Dziś mówią, w całej sprawie najgorsza była bezsilność. Jak przez te wszystkie lata traktowali ich sąsiedzi? Czy po całej sprawie ktoś ich przeprosił? Czy rodzina zamordowanej dziewczyny sie z nimi kontaktowała? Jak Tomaszowi minęły pierwsze tygodnie na wolności? Co jest dla niego największym zaskoczeniem?
Przez 18 lat Tomasz Komenda siedział w więzieniu za przestępstwo, którego nie popełnił. Od trzech tygodni może cieszyć się wolnością. Jak przyzwyczaja się do nowego życia? Co jest dla niego najtrudniejsze? Odezwali się do niego dawni przyjaciele? Myśli czasami, jak wyglądałoby jego życie, gdyby nie trafił za kratki? Jak chce nadrobić stracone lata? Ma już dziewczynę? Wracają do niego koszmary więzienne? Z Tomaszem rozmawiał dziennikarz TVN Grzegorz Głuszak.
Tomasz Komenda w więzieniu przesiedział 18 lat jako gwałciciel i sprawca brutalnego morderstwa na 15-letniej Małgorzacie. Po wielu latach okazało się, że mężczyzna jest niewinny. Jak sam powiedział, myślał że z kryminału już nie wyjdzie. W więzieniu był bity i poniżany przez pozostałych więźniów. Po 20 latach od zdarzenia do sprawy postanowił wrócić jeden z policjantów operacyjnych. Chciał odnaleźć drugiego mordercę. Przy okazji odkryto, że w sprawę popełniono szereg błędów, a dowody za które doszło do skazania są mało wiarygodne. Rodzina Tomasza od początku wierzyła w jego niewinność, jednak przez te wszystkie lata musiała znosić szykany. Jakie Pan Tomasz ma teraz plany? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Grzegorz Głuszak, autora reportażu oraz mecenasa Łukasza Chojniaka, współautora raportu nt. niesłusznie skazanych w Polsce.
Wczoraj, po 18 latach w więzieniu, na wolność wyszedł Tomasz Komenda. Został skazany za brutalny gwałt i zabójstwo nastoletniej Małgosi. Teraz prokuratura doszła do wniosku, że Tomasz Komenda został skazany za zbrodnię, której nie popełnił. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy reportera programu "Uwaga" Grzegorza Głuszaka, który tą sprawą zajmował się przez wiele lat i, który najbliższe dni spędzi z Tomaszem Komendą i jego rodziną. O zawiłościach sprawy rozmawialiśmy też z kryminologiem dr. Pawłem Moczydłowski. Kto jest odpowiedzialny za to, że Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat? Czy będzie się domagać odszkodowania?