Agata Roczniak od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Nie przeszkadza jej to jednak w aktywnym życiu. Ma szczęśliwą rodzinę, jeździ na rowerze, a nawet skoczyła ze spadochronem. Od pewnego czasu uczestniczy w eksperymentalnej terapii, która ma uratować jej życie. Na czym polega przeszczep komórek macierzystych? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedział lekarz medycyny Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.
Mówi się, że terapia komórkami macierzystymi jest dla medycyny ogromną nadzieją. W przypadku chorób rzadkich i nieuleczalnych może się okazać ostatnią deską ratunku. Jak przebiega takie leczenie? Jakie choroby można leczyć wykorzystując komórki macierzyste? Kto, jak i gdzie może skorzystać z tej terapii? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy doktora Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz Malwinę i Dawida Pastalskich, rodziców Amelki. Dziewczynka urodziła się z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem, pomogła jej terapia komórkami macierzyńskimi.
W medycynie komórki macierzyste wykorzystuje się od lat. Mają one ogromny potencjał do namnażania się oraz duże zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki. Dzięki tym właściwościom wykorzystuje się je w odbudowywaniu lub zastępowaniu uszkodzonych komórek. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o prowadzonych w Polsce terapiach z wykorzystaniem komórek macierzystych. Kto może zakwalifikować się do eksperymentalnej terapii? Jak uzyskuje się komórki macierzyste? Naszymi gośćmi byli: prezes Polskiego Banku Komórek Macierzystych dr Jakub Baran oraz neurolog z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie dr Magdalena Chrościńska-Krawczyk.