Młode osoby, które nie pracują, nie kształcą się i nie szkolą. Oznacza to dla nich zależność finansową np. od rodziców. W Polsce mogą stanowić nawet 16 proc. społeczeństwa. O zjawisku NEET i życiu poza systemem mówił Robert Zydel, antropolog kultury.
Szwedzi obchodzą właśnie okrągłą rocznicę swojej rewolucji społecznej. Pół wieku temu przeszli na „ty”. Jak ta sytuacja wygląda w Polsce? Z kim i dlaczego jest nam trudniej skrócić dystans społeczny i przejść na "ty"? Sprawdził to Filip Chajzer, a w studiu opowiedział nam o tym Robert Zydel, antropolog kultury.
Corrida to tradycyjne hiszpańskie widowisko. W dzisiejszych czasach dla jednych to atrakcja turystyczna, dla innych - przemysł przemocy. Dlaczego torreadorzy decydują się na udział w tym spektaklu? A co o corridzie myślą sami Hiszpanie? W Dzień Dobry TVN Conrado Moreno i antropolog kultury Robert Zydel mówili o filozofii, która stoi za corridą.
Jak mówią studenci: "Piątek - tygodnia koniec i początek". W letnie dni dobrze wypić coś orzeźwiającego na świeżym powietrzu, na przykład na nadwiślańskich bulwarach w Warszawie. Alkohol trzeba przynieść ze sobą, ze sklepu. Ale co zrobić z pustymi butelkami? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer poświęcił swój weekendowy poranek, by zobaczyć, jak wygląda brzeg Wisły po imprezie. Co tam znalazł? Brak słów...
Czternastoletni Dominik Szymański powiesił się we własnym domu. Przypuszcza się, że chłopiec zdecydował się na ten dramatyczny krok, ponieważ od wielu lat był nękany przez rówieśników. Fala internetowego hejtu trwała także po śmierci Dominika. W serwisach społecznościowych pojawiały się obraźliwe wpisy na jego temat. O wirtualnej nienawiści wśród młodych ludzi rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z etnografem Robertem Zydlem i Bartkiem Krasuskim, który niejednokrotnie doświadczył cyberprzemocy.
Ostatnio często można zobaczyć taki oto obrazek: przy kawiarnianym stoliku siedzi para. Zamiast patrzeć sobie głęboko w oczy i rozmawiać, wpatrują się w swój telefon komórkowy. Jak smartfony zmieniają relacje między ludźmi? Czy goście Dzień Dobry TVN trenerka fitness Ewa Chodakowska i antropolog kultury Robert Zydel też mają potrzebę zaglądania do telefonu podczas spotkań ze znajomymi?
Niemiły, nieszczery, wredny? Rudowłosi nie mają łatwego życia. Na temat rudych krążą różne opinie. Dlaczego nie jesteśmy otwarci na inność? Rudowłosi goście Dzień Dobry TVN, czyli atropolog Robert Zydel, aktor i model Marcel Borowiec oraz fryzjer Filip Galas opowiedzieli o tym czy bycie rudym jest dziś atutem, czy przeszkodą.
Wiele się mówi o tym, że w dobie mediów społecznościowych ludzie zamykają się w domach i kontaktują się z innymi głównie przez internet. Jak się jednak okazuje, coraz więcej osób rezygnuje ze "świata on-line" i zaczyna spędzać czas poza domem, w "realu". O przyczynę tej zmiany zapytaliśmy gości Dzień Dobry Wakacje: antropologa kultury Roberta Zydla i przedstawiciela Groupon Polska Piotra Haładusa.
Czy dżentelmeni istnieją jeszcze w naszych czasach? Czy szarmanccy mężczyźni są wyśmiewani przez ich mniej kulturalnych kolegów? Kim jest współczesny dżentelmen? Czy jedną z jego zalet jest gotowość do zapłacenia w restauracji? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Robert Zydel i Magda Zawadzka.