Kuratoria Oświaty w poszczególnych miastach w Polsce posiadają po kilkaset ofert pracy dla nauczycieli. Na miesiąc przed rozpoczęciem roku szkolnego dostępnych jest kilka tysięcy wakatów i nic nie wskazuje na to, że uda się je zapełnić. Co jest przyczyną kryzysu w polskiej oświacie?
W wyniku reformy oświaty nauczyciele, którzy chcą zachować pełny etat, muszą podjąć pracę w kilku szkołach. Co jeszcze ich czeka od nowego roku szkolnego? Ilu nauczycieli - w wyniku reformy - straciło pracę? O obietnicach Minister Edukacji Narodowej i rzeczywistej sytuacji w szkołach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem oraz nauczycielem i byłym dyrektorem gimnazjum w Łodzi Witoldem Młynarczykiem.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system polskiej oświaty. Jak będzie wyglądać nauczanie w szkole? Czy w programie faktycznie znajdą się lekcje programowania i szachów? Czy to prawda, że "Nasz Elementarz", którego ponowne prowadzenie kosztowało państwo 60 mln złotych, przestanie obowiązywać? Na czym polega innowacyjność reformy edukacji? O tym w studiu Dzień Dobry TVN mówiła Minister Edukacji Anna Zalewska. Czy Anna Zalewska nie obawia się referendum w tej sprawie i czy naprawdę jest przekonana o słuszności swojej koncepcji?
Wczoraj Prezydent RP Andrzej Duda zatwierdził swoim podpisem kontrowersyjną dla wielu reformę edukacji, która m.in. likwiduje gimnazja i przywraca czteroletnie licea. Jakie wady dostrzega w niej nauczyciel Jan Wróbel? Zapytaliśmy go o to w Dzień Dobry TVN.
Do sejmu trafiły projekty ustaw wprowadzających reformę edukacji: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe. Na jakie zmiany muszą być przygotowani uczniowie? Czy przygotowana jest już podstawa programowa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dra Krzysztofa Biedrzyckiego z Instytutu Badań Edukacyjnych.