Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego, nie żyje. Informację o jej śmierci przekazał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Miała 100 lat.
Znamy powód.
Wanda Traczyk-Stawska to jedna z najbardziej cenionych psycholożek i działaczek państwa podziemnego. W najnowszym wywiadzie uczestniczka powstania warszawskiego wyznała, że zmuszona była opuścić swoje mieszkanie. Dlaczego?
20 czerwca ogłoszono nowym świętem państwowym. Jest to Dzień Powstań Śląskich. W tym roku będzie obchodzony po raz pierwszy. Święto ten powstało z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Czy jest to dzień wolny od pracy?
27 grudnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Instytucje, które działają na terenie województwa chcą, aby ten dzień został ustanowiony świętem państwowym. Czy to będzie kolejny dzień wolny od pracy?
19 kwietnia przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim, największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. W tym roku obchody poświęcone są niezwykłym kobietom walczącym w Powstaniu. O ich upamiętnieniu w tegorocznej akcji "Żonkile" opowiada Żaneta Czyżniewska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
19 kwietnia w Warszawie zawyją syreny. Obchody 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich. Część uroczystości rozpoczyna się już 18 kwietnia, w niedzielę. Jak będą przebiegać w czasie pandemii?
Historię Pana Janusza Walędzika - powstańca warszawskiego, który mieszkał w fatalnych warunkach, poznaliśmy na początku roku. Okazało się, że po reportażu Filipa Chajzera, sprawa przyznania mu mieszkania... z łazienką, nabrała tempa. Udało się! Teraz Filip Chajzer odwiedził go w nowym lokalu! Filip Chajzer:" To ja dziękuję, za to wszystko co zrobiliście dla Warszawy i dla Polski".
Na spacer śladami Powstania Warszawskiego zabrała dziennikarza Dzień Dobry TVN Marcina Sawickiego porucznik Janina Rożecka ps. "Dora". Miała 22 lata, gdy przystąpiła do Powstania Warszawskiego. Teraz Pani Janina ma prawie 95 lat i do niedawna pracowała jeszcze w sekretariacie szkoły średniej. Pokazała Marcinowi, gdzie zaklinował się ranny Niemiec, gdzie zakopała odciętą nogę rannego powstańca i, gdzie leżała pięć godzin pod ostrzałem. - To wszystko działo się pod ostrzałem pocisków i samolotów. Nie wiem, widocznie tak mi było przeznaczone, żebym żyła, żebym wszystko Wam mogła opowiedzieć - mówi Pani Janina Rożecka.