Pielęgniarki i położne od dawna protestują przeciwko niskim płacom i warunkom, w jakich pracują. Ich postulaty nie są jednak spełniane. W związku z tym na poniedziałek, 7 czerwca, zapowiadają strajk ostrzegawczy. Weźmie w nim udział ok. 40 szpitali w całej Polsce. Co to oznacza dla pacjentów?
W dobie pandemii pielęgniarki pracują po kilkanaście godzin w jednym kombinezonie ochronnym, bywa, że po dwie na 80 pacjentów. Jak mówią, mają warunki gorsze niż na wojnie. Dlatego zapowiadają, że będą wchodziły w spory zbiorowe, a nawet mogą rozpocząć strajk generalny. Jakie są ich postulaty? O tym mówiła w naszym programie Halina Peplińska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, pracująca w zawodzie od 44 lat.
Położne ze Szpitala Powiatowego w Biskupcu w wyjątkowy sposób zajmują się swoimi pacjentkami. Przyszłe mamy do porodu zbliżają się… tanecznym krokiem. Filmik z ich udziałem stał się w ostatnich dniach prawdziwym hitem.
Kangurowanie to bezpośredni kontakt dziecka ze skórą matki. Gwarantuje ono dziecku ciepło, łagodzi stres poporodowy, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprzyja rozwojowi malucha. Kangurowanie stosuje się w przypadku każdego dziecka, natomiast jest szczególnie istotne w przypadku wcześniaków.
Pierwsze trzy miesiące życia dziecka są traktowane jako czwarty trymestr ciąży. Powinniśmy owijać dziecko tak, by czuło się tak, jak w brzuchu mamy. Wymyślone przez położne otulaczki przypominają niemowlętom bezpieczną i komfortową przestrzeń macicy. Gdzie położne szukały inspiracji? Jakie otulacz ma zalety? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN pomysłodawczynie patentu - położne: Joannę Kiełbasińską i Karolinę Mossakowską.
Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły laureatki konkursu Położna na medal zorganizowanego m.in pod patronatem Fundacji Rodzić po Ludzku: Edyta Szumska, Halina Biedroń i Katarzyna Adamczyk. Jakie cechy i umiejętności powinna mieć dobra położna? Jakie ma zadania? Jakie są najgorsze momenty w pracy położnej?