Bernie Madoff - twórca największej piramidy finansowej w historii – zmarł w wieku 82 lat. W chwili śmierci przebywał w więzieniu, gdzie odbywał wyrok 150 lat pozbawienia wolności.
Praca zdalna to od blisko roku rzeczywistość wielu z nas. W związku z pandemią wykonujemy swoje zawodowe obowiązki online. W sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń, w których firmy szukają chętnych do pracy z domu - legalnej i dobrze płatnej. Jednak nie wszyscy ich autorzy mają dobre intencje, część z nich to zwykli naciągacze. Sprawdź, jak się nie dać wciągnąć w piramidę finansową.
Piramidy finansowe, choć zakazane są w wielu krajach, w tym w Polsce, ciągle stanowią jedno z najczęstszych oszustw związanych z pieniędzmi na świecie. Ostatnio UOKiK nałożył blisko 450 tys. złotych kary na youtubera Damiana Żukiewicza za namawianie do wzięcia udziału w tego typu strukturze finansowej. Czym jest piramida finansowa? Jak ją rozpoznać i nie dać się nabrać? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział ekonomista Marek Zuber.
W piramidzie finansowej zysk konkretnego uczestnika piramidy jest uzależniony od wpłat kolejnych uczestników, stojących niżej w tej strukturze. Jak nie wpaść w sidła twórców piramidy finansowej? Jak rozpoznać piramidę finansową zanim będzie za późno? I wreszcie, jak osoby oszukane mogą dochodzić swoich praw? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychoterapeutą Rafałem Rutkowskim i ekonomistą oraz dziennikarzem TVN24 Biznes i Świat Pawłem Blajerem.