Ania jest osobą niewidomą, która korzysta z pomocy psa asystującego. Dzięki niemu może funkcjonować w przestrzeni publicznej z wyjątkiem jednej z jarocińskich restauracji.
Prestige to pies rasy flat coated retriever. Potrafi zdejmować bluzę swojemu opiekunowi. Poda pilota - także innej osobie. Ile trwało szkolenie Prestige'a? Czy nigdy się nie buntuje? Ile kosztuje właściwe ułożenie psa asystującego? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Kamil Osak, opiekun psa asystującego Prestige'a oraz Prestige, który miał kilka sztuczek w zanadrzu. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu Anny Maruszeczko "Zielone Drzwi".
Pies towarzyszy i pomaga człowiekowi od wielu tysięcy lat. Najbardziej znanym rodzajem psa asystującego jest pies przewodnik osoby niewidomej. Takie psy szkolone są w Polsce już od kilkudziesięciu lat. Do psów asystujących zaliczamy także psy dla osób niesłyszących, dla osób z epilepsją oraz tzw. psy serwisowe, czyli pomagające osobom z niepełnosprawnością ruchową. O ciężkiej pracy psów asystujących Anna Maruszeczko rozmawiała z ich trenerem Agnieszką Orłowską.