Sytuacja w Afganistanie budzi niepokój całego świata. Trudne położenie tamtejszej ludności cywilnej, w tym kobiet, zmusza do refleksji nad wschodnią kulturą i zasadami, jakimi kierują się wyznawcy islamu. Czy zachodnia rzeczywistość faktycznie tak bardzo różni się od standardów, jakie możemy zaobserwować w krajach muzułmańskich? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Agnieszka Ayşen Kaim oraz dr Magdalena El Ghamari.
Po zajęciu Sindżaru w 2014 roku bojownicy z Państwa Islamskiego dokonali eksterminacji jezydów. Mężczyźni byli mordowani na różne sposoby, a kobiety oraz dzieci palone i zakopywane żywcem. Ci, którzy przeżyli byli zmuszani - pod groźbą śmierci - do przejścia na islam, a kobiety zostawały niewolnicami seksualnymi. Dlaczego ta społeczność jest zmuszana do porzucenia swojej wiary? O dramatycznym losie jezydów i mężczyźnie, który ratuje ich z niewoli mówił w Dzień Dobry TVN dziennikarz Witold Szabłowski.
Dziennikarz Marcin Mamoń jeździ do najbardziej zapalnych miejsc świata, aby pokazać nam świat bojowników na Bliskim Wschodzie. Przebywał m.in. w obozie szkoleniowym dla ochotników islamskich w Gruzji i Czeczenii, wśród ukraińskich partyzantów, a w 2015 r. został porwany przez bojowników jednego z odłamów Al-Kaidy. Które z tych doświadczeń było dla niego najtrudniejsze? Jak zdobywa kontakty do bojowników? O co - według niego - tak naprawdę walczą ekstremiści - o swoje przekonania, czy może o władzę i pieniądze? Marcina gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Hanif Qadir to były islamski ekstremista, który kiedyś wstąpił do Al-Kaidy. Teraz przeciwdziała terroryzmowi. O swojej pracy i przeszłości powiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze. Ilu osobom pomogła jego fundacja Active Change? Czy byli wśród nich Polacy? W jakich okolicznościach został zrekrutowany przez Al-Kaidę? Co zobaczył w Afganistanie? Jak udało mu się wyrwać z Al-Kaidy? Ania spotkała się również z Polką, która po przejściu na islam zaczęła się radykalizować.
Okazuje się, że w organizacji ISIS możemy znaleźć obywateli różnych narodowości. Na listach służb wywiadowczych jest aż 40 Polaków. Co skłania naszych rodaków, by wkraczać w takie szeregi? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Wojciech Szewko, ekspert ds. stosunków międzynarodowych.
Europa znowu została zaatakowana przez terrorystów, którzy - jak wstępnie ustalono - współpracowali z ISIS. W takich chwilach wielu z nas zastanawia się, skąd się biorą ludzie, którzy - powołując się na prawo szariatu - mordują innych. Odpowiedź możemy znaleźć w dokumentach: "Mój brat islamista", "Mój brat terrorysta", których autorem jest Robb Leech. Spotkała się z nim Anna Senkara. Dziennikarka Dzień Dobry TVN rozmawiała z Robbem o jego bracie Richardzie, który jest bohaterem dokumentów. Zobaczcie, dlaczego Richard przeszedł na Islam i za co trafił do więzienia.
Kilka dni temu Departament Stanu USA ostrzegł przed kolejnymi zamachami terrorystycznymi. Jako miejsca zagrożone wskazano zwłaszcza Europę i Stany Zjednoczone. Czy nie możemy czuć się już bezpiecznie? Jak osłabić potencjał operacyjny organizacji terrorystycznych? O terroryzmie w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Krzysztofem Liedelem, specjalistą w zakresie terroryzmu międzynarodowego.
Kurdowie to lud zamieszkujący Kurdystan, krainę podzieloną między Turcję, Iran, Irak i Syrię. W Irbil, stolicy irackiego Kurdystanu, Bianka Zalewska spotkała się z polskim Kurdem, który wyjaśnił o co walczą. Nebi Sherkawey "Kurdowie to największy naród na świecie, który nie ma swojego państwa". Spotkaliśmy też bojowniczki "YPJ", które rezygnują z życia prywatnego na rzecz walki z państwem islamskim.
"Mam nadzieję, że Wy nigdy nie doświadczycie wojny, będziecie zawsze bezpieczni i nie będziecie widzieli martwych. Życzę każdemu człowiekowi na świecie pokojowego życia" - to słowa Emgiyan, bohaterki reportażu Bianki Zalewskiej ukazującego codzienne życie w targanej wojną Syrii. Czy ludzie, z którymi spotkała się nasza reporterka, chcą wyemigrować do Europy? O wojnie, imigracji i państwie islamskim rozmawialiśmy z Bianką Zalewską i, mieszkającym od 25 lat w Polsce, Hajarem Bahrim.
Podejrzewano, że terroryści odpowiedzialni za zamachy w Paryżu zbiegli z miejsca zdarzenia. Okazało się, że ukrywali się na północy Paryża. Dziś w nocy w wyniku akcji pojmania terrorystów zginęły trzy osoby, a wielu policjantów zostało rannych. O co walczy państwo islamskie i jaki jest ich cel? Czym jest Kalifat? Zapytaliśmy o to Dr. Wojciecha Szewko, eksperta ds. stosunków międzynarodowych.
W ostatnich tygodniach wiele się mówi o fali imigrantów płynących do Europy głównie z Syrii. W Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza programu "Uwaga!" Endy Gęsinę-Torresa, który przez wiele dni przemieszczał się razem z uchodźcami. Ile kilometrów szedł razem z nimi? Kim są ci ludzie i przed czym uciekają? Czy liczą się z niechęcią Europejczyków? Czy zdają sobie sprawę, że w wielu krajach europejskich będą musieli się dostosować do życia w "nowym świecie"? Jakiej pomocy oczekują imigranci? Jakie jest prawdopodobieństwo, że wraz z falą uchodźców, Państwo Islamskie wprowadzi terrorystów na nasze tereny?