Pogoda w niedzielę może powodować zagrożenie na drogach. Szczególnie ostrożni powinni być mieszkańcy czterech województw. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.
Zbliża się Wigilia. Każdy z nas będzie chciał bezpiecznie dojechać do domu i do swojej rodziny oraz wrócić. Bardzo często są to długie podróże. Za pierwszą gwiazdką niejednokrotnie przemierzamy kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset kilometrów, obładowanym po sam dach autem autostradą. Prędkość, zmęczenie, zbyt mała odległość między pojazdami i nieprawidłowa zmiana pasa ruchu - to główne przyczyny wypadków na autostradach.
Policjanci z Kielc przypadkiem odkryli, że w bagażniku samochodu osobowego przewożone są dzieci. Autem zarejestrowanym na dwie osoby jechał kierowca i troje pasażerów - dwoje kilkulatków oraz ich matka.
19 grudnia 2016 roku w Berlinie doszło do ataku terrorystycznego. Pierwszą ofiarą był Łukasz Urban, polski kierowca ciężarówki. Następnie Anis Amri wjechał uprowadzonym TIR-em w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym. Czy po czterech latach od tragicznego wydarzenia poprawiło się bezpieczeństwo kierowców oraz osób uczestniczących w zgromadzeniach? O tym opowiedział nam dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu oraz Iwona Blecharczyk, truckerka.
Polskie drogi od lat należą do niechlubnej czołówki najniebezpieczniejszych szos w Europie. W naszym kraju nieustannie dochodzi do wypadków, z czego wiele z nich kończy się tragicznie. Uczestnikami kolizji bardzo często są rowerzyści. W programie rozmawialiśmy o tym, jakie niebezpieczeństwa czyhają na naszych drogach.
W tym roku mieliśmy już wiele dramatycznych wypadków z udziałem rowerzystów. Co zrobić, aby nie dochodziło do takich tragedii? Pomogłaby zmiana przepisów? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza Adama Grzeszaka - autora tekstu Wojna drogowa.
Od 1 maja motocykliści w Warszawie mogą jeździć po wyznaczonych buspasach. To dobry pomysł? Będzie bezpieczniej? Dyskutowaliśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem i motocyklistą Pawłem Płuską oraz ekspertem w zakresie ruchu drogowego Markiem Konkolewskim.
Jakiś czas temu informowaliśmy, że w Jaworznie od 19 miesięcy nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku drogowego. Niestety dobra passa się skończyła. Niedawno na ul. Podwale zginęła, przechodząca przez jezdnię, kobieta. Co w tym miejscu nie sprzyja bezpieczeństwu pieszych? Czy problemem jest tylko szeroka ulica? Dziennikarzowi Dzień Dobry TVN wytłumaczył to zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie Tomasz Tosza.
Największe szanse na wpadnięcie w poślizg mamy zimą, jednak patowe sytuacje na drodze mogą zdarzyć się przez cały rok. Warto więc przeszkolić się na taki wypadek. W szkoleniu z wyprowadzania auta z poślizgu wziął udział dziennikarz Dzień Dobry Wakacje Robert Stockinger. Jak twierdzi, powinien w nim wziąć udział każdy kierowca. Zobaczcie gdzie można się przeszkolić.
Nie zsiadają z roweru na przejściach, jeżdżą nieoświetleni, poruszają się po drodze, choć obok jest ścieżka... rowerzyści wzbudzają wiele emocji zarówno wśród kierowców samochodów, jak i pieszych. A co do zarzucenia kierowcom mają rowerzyści? O trudnej sytuacji na polskich drogach w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz Paweł Płuska i podkom. Robert Opas.
Proces "Froga" oskarżonego o sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy drogowej trwa już niemal trzy lata. Biegły, który zeznawał w miniony wtorek nie zauważył niczego, co mogłoby taką katastrofę spowodować. Czy to oznacza, że "Frog" nie zostanie ukarany? Rozmawialiśmy o tym z prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych i Kolizjach Januszem Popielem i adwokatem Zbigniewem Romanem. Jak ocenili opinię biegłego?
Najtańsza odblaskowa plakietka kosztuje około 2 złotych. Ten kawałek plastiku sprawi, że wieczorem będziesz widoczny na drodze. Dzięki odblaskowi pieszy na poboczu widoczny jest z odległości 250 - 300 m. Bez niego kierowca zobaczy pieszego, w światłach reflektorów dopiero, kiedy ten jest od niego oddalony o zaledwie 40 - 60 m. Wtedy może być już za późno, by zareagować. Dlaczego nie nosimy odblasków, choć powinniśmy? Jakie gadżety pomogą nam być widocznymi na drodze? W Dzień Dobry TVN propagator dobrych zachowań na drodze Sylwester Pawłowski powiedział, w jakich sytuacjach mamy obowiązek nosić odblaski.
Jak co roku, w dniu Wszystkich Świętych polska policja wystartowała z Akcją Znicz. Jak wyglądają statystyki z tego roku? O świątecznym niebezpieczeństwie na drogach i nie tylko porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z podkomisarzem Dawidem Marciniakiem.
W Polsce przez kilka miesięcy szybko robi się ciemno. W takich warunkach łatwo o wypadek z udziałem pieszego, który nie jest zaopatrzony w elementy odblaskowe. Świadomy Kierowca Sylwester Pawłowski przygotował eksperyment, który uświadamia, jak bardzo jesteśmy niewidoczni bez odblasków. Królikiem doświadczalnym był Marcin Sawicki. Dziennikarz Dzień Dobry TVN ledwo przeżył doświadczenie, które zafundował mu Sylwester. Zobaczcie, co się stało.
Łosie, dziki, sarny i lisy to tylko niektóre zwierzęta, na które mogą natknąć się kierowcy jadący wzdłuż lasów lub pól. O to, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy zwierzę wybiegnie nam na drogę zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Patryka Mikiciuka z TVN Turbo i inspektora Marka Konkolewskiego z Komendy Głównej Policji.
Pasy powinny być bezpieczne dla tych, którzy się na nich znajdują. Niestety tak nie jest. W wielu miejscach dochodzi do częstych potrąceń, a jak wiemy, pieszy w kontakcie z rozpędzonym samochodem nie ma dużych szans na wyjście z wypadku bez szwanku. O powodach potrąceń dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał ze Świadomym Kierowcą Sylwestrem Pawłowskim. Dowiedzieliśmy się również, co pieszy powinien zrobić, aby być bardziej widocznym na pasach.