Jak to się stało, że ludzie, którzy jeszcze kilka lat temu nie pałali do siebie sympatią zostali przyjaciółmi i teraz współpracują?
"Ciężko być siostrą Natalii Kaczmarek".
Oficjalnie w Budapeszcie wystartowały 19. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Zmagania potrwają 9 dni, a sportowych emocji na pewno nie zabraknie. Dla Polaków tegoroczna edycja będzie szczególnym wyzwaniem, ponieważ część osób z reprezentacji zmaga się z kontuzjami. Specjalny wysłannik Eurosportu Kacper Merk przybliżył najważniejsze informacje.
Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej to hołd złożony wielkiej zawodnicze i jedno z ważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce. Tegoroczna Diamentowa Liga odbyła się 16 lipca. Imprezę w Dzień Dobry Wakacje podsumowali Marcin Rosengarden, dyrektor Memoriału Kamili Skolimowskiej, były partner Kamili Skolimowskiej oraz Piotr Małachowski, dyskobol.
To jedno z najciekawszych miejsc na mapie województwa śląskiego i tzw. "zielone płuca" regionu.
Miriam Dominikowska ma czterokończynowe porażenie dziecięce, jednak nie powstrzymuje jej to od spełniania swoich marzeń.
Dziewczynka, która w tyczce zakochała się od pierwszego wejrzenia, skoczyła ostatnio 2,82 m bijąc tym samym rekord świata w swojej kategorii wiekowej.
21 sierpnia w Monachium zakończyły Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. Polscy sportowcy wywalczyli tam aż 14 medali. Jak przygotowywali się do zawodów? Czy Polska powoli staje liderem w lekkoatletyce? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z lekkoatletkami Justyną Święty-Ersetic, Igą Baumgart-Witan, Aleksandrą Lisowską oraz Adrianną Sułek.
Jakie dyscypliny uprawia lekkoatleta? Główne konkurencje lekkoatletyczne to biegi, skoki, chód i rzuty. Zawody lekkoatletyczne odbywały się już w starożytnej Grecji, lekkoatleci konkurowali m.in. w biegu na krótkim dystansie i rzucie dyskiem.
Od roku 708 p.n.e rzut oszczepem był jedną z konkurencji igrzysk olimpijskich rozgrywających się w Grecji. W średniowieczu oszczepem rzucano do celu podczas rycerskich turniejów. W wieku XIX oszczep wykorzystywany był do ćwiczeń gimnastycznych, a w roku 1908 dyscyplina pojawiła się po raz pierwszy w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich. Dziś zarówno kobiety, jak i mężczyźni rywalizują w rzucie oszczepem podczas olimpiad i mistrzostw.
Hejt dotyka coraz więcej młodych osób. Przekonała się o tym Wiktoria Berka, która w szkolnej ławce przeżywała prawdziwe piekło. Uczniowie poniżali ją oraz obrażali jej rodzinę. Dzięki dobrym ludziom, których spotkała na swojej drodze, sięgnęła po marzenia i oddała się sportowym pasjom. Jej historia to nadzieja dla nastolatków, którzy podobnie jak Wiktoria, mierzą się z nienawistnymi komentarzami.
Kornelia Lesiewicz, choć ma zaledwie 17 lat, to już media okrzyknęły, że posiada talent na miarę Ireny Szewińskiej. W miniony weekend poprawiła o ponad sekundę rekord Polski juniorek w biegu na 400 m. Poznajcie tę młodą biegaczkę, o której zapewne jeszcze wielokrotnie usłyszycie.
Już trzeci rok z rzędu Otylia Jędrzejczak zaprasza utytułowane, sportowe mistrzynie, aby odwiedzały wraz z nią szkoły i pomagały młodym, wchodzącym w życie dziewczętom zrozumieć, że każda z nich może ułożyć sobie życie po swojemu i zostać mistrzynią. Jeśli nie w sporcie, to na pewno w codzienności. Przyświeca jej myśl - Zostań mistrzynią swojego życia.
Sprawa Caster Semenyi ciągnęła się od 11 lat. Cierpiąca na hiperandrogenizm biegaczka będzie musiała obniżyć swój naturalnie wysoki poziom testosteronu, jeśli chce rywalizować w zawodach z kobietami. Podobna sytuacja miała miejsce również w polskim sporcie. W latach 30. oraz 40. XX wieku wielkie sukcesy odnosiła Stanisława Walasiewicz, która po śmierci została uznana osobą interseksualną.
Iga Baumgart-Witan to lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów. Jest srebrną i brązową medalistką mistrzostw świata oraz mistrzynią Europy w sztafecie 4x400. Od 8 lat nad jej sportową formą czuwa mama - Iwona Baumgart. Jak układa się rodzinna współpraca?
Julia Dutkiewicz swój pierwszy skok oddała w wieku 13 lat podczas zawodów zorganizowanych dla młodzieży. Wynik, jaki wtedy osiągnęła pozwolił jej od razu stanąć na najwyższym miejscu podium. Od tamtego czasu wielokrotnie zdobywała medale w tej dyscyplinie. Niestety skolioza, którą u niej zdiagnozowano zatrzymała na chwilę rozwój kariery sportowej. Julce groził nawet wózek inwalidzki. Dziewczyna jednak nie poddała się, zawalczyła o swoje zdrowie i powrót do treningów. Jakie marzenia ma lekkoatletka?
Podczas mistrzostw Europy w Berlinie, nasza lekkoatletka - Justyna Święty-Ersetic, dokonała niemożliwego! W 90 minut zdobyła dwa złote medale w biegu na 400 m indywidualnie i w sztafecie 4x400 wraz z Igą Baumgart-Witan, Patrycją Wyciszkiewicz i Małgorzatą Hołub-Kowalik. O wspólnym, sportowym życiu opowiedziała nam w studiu Dzień Dobry TVN z mężem, Dawidem Erseticem - zapaśnikiem. Jak zmieniło się ich życie po tak spektakularnym sukcesie?
Sofia Ennaoui podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Berlinie została vice-mistrzynią świata w biegu na 1500 metrów. To pierwszy w jej karierze tak ważny medal. Co czuła Sofia na mecie? Co czuła wówczas jej mama? Sofia biegi zaczęła trenować dopiero w gimnazjum. Pierwsze sukcesu przyszły jednak bardzo szybko. Teraz Sofia marzy już tylko o medalu olimpijskim. Czy biegaczka ma czas na życie towarzyskie? Co robi, kiedy nie trenuje?
W tym roku to Wojciech Nowicki rozdaje karty w swojej dyscyplinie - rzucie młotem. Jak wygląda jego dzień i czy ma czas na życie rodzinne? Kto namówił brązowego medalistę z Rio do skupienia się na karierze sportowej? Zobaczcie.
Od lat bije rekordy. W swoim dorobku ma już dwanaście medali. Lekkoatletka Anita Włodarczyk podczas Mistrzostw Europy 2018 w Berlinie wywalczyła kolejne złoto. A w związku z dyskwalifikacją za doping Tatiany Łysenko z IO 2012 w Londynie, Anita odbierze jeszcze jeden złoty medal. - Śmieję się, że jestem największą przemytniczką złota do naszego kraju - mówiła Włodarczyk w Dzień Dobry Wakacje. Do naszego studia przyniosła swoje medale. Jeden z medali zadedykowała zmarłej Irenie Szewińskiej. Gdzie pojedzie Anita na wakacje, gdy skończy sezon?
W zeszły piątek zmarła utytułowana polska lekkoatletka Irena Szewińska - siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich oraz dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Europy. W Dzień Dobry TVN - wraz z dziennikarzem sportowym Maciejem Petruczenko - wspominaliśmy tę najwybitniejszą polską sportsmenkę. Ile rekordów pobiła Pani Irena? Czy stresowała się przed każdym startem? Co robiła dla innych sportowców? Jaka była prywatnie? Czy to prawda, że chciała zostać aktorką?
Wczoraj o godzinie 23.30 w Warszawie - po długiej chorobie - zmarła utytułowana polska lekkoatletka Irena Szewińska. Pani Irena specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Była siedmiokrotną medalistką igrzysk olimpijskich oraz dziesięciokrotną medalistką mistrzostw Europy. Dziękujemy Pani Ireno za wiele sportowych emocji.
O czym marzy jeden z najszybszych polskich biegaczy - Adam Kszczot? Zdradziła nam to "współautorka tego kim jest i jego sukcesów sportowych" jego żona - Renata Kszczot. Zapraszamy na spotkanie z rodziną Kszcztów! :)
Paraolimpijka Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim Wygrała bieg na 1500 m podczas odbywających się w Londynie Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. O tym wyczynie opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Jak wygląda ich współpraca na bieżni? Jakie zasady obowiązują w biegu niewidzących sportowców z przewodnikami? Dlaczego Joanna biega w czarnej opasce? Z jakiego powodu biegaczka traci wzrok?
Na Halowych Mistrzostwach Europy, które odbyły się w Belgradzie polscy lekkoatleci zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zawodów. O tym niezwykłym sukcesie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze złotym medalistą w biegu na 800 m Adamem Kszczotem oraz złotymi medalistkiami w sztafecie 4x400: Małgorzatą Hołub i Igą Baumgart. Jak się startuje w roli faworyta? Jak nasi mistrzowie radzą sobie ze stresem? Pracują z psychologiem? Czy po mistrzostwach będą odpoczywać? Jakie warunki do trenowania stwarza im Polski Związek Lekkiej Atletyki? Gratulujemy naszym lekkoatletom :)
Piotr Lisek to 24-letni tyczkarz z wieloma sukcesami na koncie. Właśnie został złotym medalistą halowych mistrzostw Europy w skoku o tyczce, które odbywały się w Belgradzie. Sportowiec przyjechał do Dzień Dobry TVN prosto z zawodów, aby powiedzieć o swojej drodze do sukcesu. Ile tyczek złamał do tej pory? Czy wie, co oznacza "gest Kozakiewicza"? ;) Zobaczcie, jak wygląda jego medal z mistrzostw Europy.
Dziewiętnastoletni Konrad Bukowiecki jest obecnie jednym z największych talentów w lekkoatletyce. Jest Mistrzem Europy i Świata juniorów w pchnięciu kulą. Dlaczego wybrał akurat tę dyscyplinę sportu? Jaki jest jego rekord? Czy niepowodzenia go zniechęcają? Jakie ma cele? Jakie ma relacje z ojcem, który jest jednocześnie jego trenerem?
Nie samą piłką nożną kibic żyje! W zakończonych niedawno Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Amsterdamie Polacy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Naszymi gośćmi byli: zdobywca srebrnego medalu w trójskoku Karol Hoffmann i dziennikarz sportowy Piotr Salak. Czy dobry start w Amsterdamie wróży sukcesy na olimpiadzie w Rio?
O Ewie Swobodzie zrobiło się głośno, kiedy pobiła halowy rekord Polski w biegu na 60 m, należący przez trzydzieści lat do Ewy Piesiewicz. Lekkoatletkę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała nam, na czym polega jej technika biegania, którą wielu ekspertów uważa za wyjątkową, na jaki wynik liczy podczas tegorocznego olimpijskiego startu, w jaki sposób skupia się przed zawodami i czy może liczyć na wsparcie sponsorów. Życzymy Ewie powodzenia na maturze i udanych startów.
Mimo, iż nasi młodzi sportowcy osiągają bardzo dobre wyniki na międzynarodowych imprezach, mają spore problemy ze zdobyciem pieniędzy niezbędnych do kontynuowania treningów. A nagrody za wygranie krajowych zawodów często nie wystarczają nawet na bilet powrotny. Dlaczego tak jest? O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy wicemistrza świata Adama Kszczota.