Sen to czas regeneracji i odpoczynku. Niekiedy miewamy jednak koszmary, które zakłócają nasz spokój i sprawiają, że rano budzimy się niewyspani. Czy da się im zaradzić? O tym porozmawialiśmy z Darią Łukowską, popularyzatorką nauki.
60-latkowi przyśnił się straszny sen. Był na tyle realistyczny, że przerażony zadzwonił na policję i poinformował o porwaniu jego znajomej. Mężczyzna został ukarany mandatem za bezpodstawne wezwanie.
W weekend śpimy 2-3 godziny dłużej niż w tygodniu. Okazuje się, że nie jest to dla nas dobre. Jak zaznaczył dr n.med. Tadeusz Piotrowski, przesypiając, jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni ponieważ sen traci swoją biologiczną strukturę. Zamiast osiągnąć stadium REM (wówczas wybudzamy się rześcy), budzimy się z bólem głowy. Ile godzin na dobę powinien spać dorosły człowiek? Jak sprawić, by dzień był pozytywny pomimo niewyspania? Bartek Jędrzejak zapytał o to Tatianę Mindewicz-Puacz, psychoterapeutkę i działaczkę społeczną.
Sen porządkuje dzienne doświadczenia, uwalnia od namiaru wrażeń w dniu minionym. Prawdę mówi ludowe porzekadło powtarzane przez nasze przemądre babcie: "Prześpij się z tym". 60-70 procent dzieci ma lęki i koszmary nocne. Czy jest to norma czy należy się temu uważniej przyjrzeć? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była psycholog Aleksandra Piotrowska. "Jak mam nadgarstki na wierzchu to nie zasnę" - kto wyznał to publicznie?