eliza kuna

  eliza kuna

  Na uśpionych rachunkach bankowych zalegają miliardy złotych, które są tam wyłącznie dlatego, że spadkobiercy o nich nie wiedzą. Bardzo często w rodzinie tylko jedna osoba ma wiedzę, gdzie są wszystkie rachunki bankowe, polisy, fundusze, rachunki maklerskie, OFE, IKE, dokumenty firmy itp. Jeśli takiej osoby zabraknie, spadkobiercy nie mają pojęcia, co robić. Odszukanie wszystkich aktywów, dokumentów czy ważnych informacji, graniczy z cudem. Dlatego każdy powinien mieć w domu CZERWONĄ TECZKĘ.

  Czy można wyrobić dziecku paszport bez zgody drugiego rodzica? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Elizę Kunę. Prawniczka zaznaczyła, że w przypadku dowodu osobistego, wystarczy zgoda jednego z opiekunów. Natomiast jeżeli chcemy wyrobić dziecku paszport, niezbędna jest zgoda obojga rodziców. Oboje muszą się też stawić w urzędzie. Co zrobić, kiedy jeden z rodziców mieszka na granicą? Problem pojawia się również w sytuacji, kiedy rodzice dziecka rozstają się w konflikcie. Do kogo zwrócić się wówczas o pomoc?

  Na separację formalną decydują się małżonkowie, którzy nie do końca są przekonani o potrzebie definitywnego zakończenia małżeństwa. W Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna wyjaśniła nam, czym różni się separacja od rozwodu, jak separację przeprowadzić w sądzie, jakie są skutki separacji z orzeczeniem o winie i jak wycofać się z separacji.

  Kilka dni temu urząd skarbowy bez uprzedzenia i wyjaśnienia sprawy pobrał pieniądze z prywatnego konta Bartka Jędrzejaka. Czy skarbówka może wejść na nasze konto bankowe? Dlaczego przed zajęciem środków urząd nie próbuje wyjaśnić sprawy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Elizę Kunę. Adwokat wyjaśniła nam, w jaki sposób działa urząd skarbowy, który jest organem egzekucyjnym. Kiedy możemy spodziewać się kontroli skarbowej? Czy w przypadku spadku lub darowizny musimy odprowadzać podatek? Kiedy jesteśmy z niego zwolnieni?

  Ponad 50 tysięcy Polek rocznie podpisuje intercyzę. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że jest to dwa razy więcej niż przed laty. Inicjatywa podpisania tego dokumentu najczęściej wychodzi od mężczyzn. W jakich sytuacjach intercyza opłaca się kobiecie, a kiedy mogą z niej wynikać jakieś zagrożenia? Czy intercyzę można podpisać tylko przed ślubem? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Kiedyś, jak się coś zepsuło, to się to naprawiało, a dzisiaj to się wyrzuca. Można to odnieść także do związków. Ponoć, według statystyk, połowa małżeństw zawartych w Warszawie wkrótce się rozpadnie. O najczęstszych przyczynach rozwodów rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z mec. Elizą Kuną, terapeutką par Tatianą Ostaszewską-Mosak oraz z Jarosławem Jakimowiczem, aktorem z doświadczeniem życiowym. Dlaczego Jarosław Jakimowicz i Joanna Sarapata rozwiedli się?

  Stalking stał się współczesną formą przemocy. Jego ofiarą padła bohaterka naszego reportażu wokalistka Joanna Kondrat oraz projektantka Katarzyna Dacyszyn, która odwiedziła dziś studio Dzień Dobry Wakacje. Obecna rówież w studiu prawniczka Eliza Kuna przyznała, że stalking jest przestępstwem nowym. Niestety polskie organy ścigania traktują go po macoszemu. Dlaczego? Co jest najtrudniejsze w prowadzeniu sprawy przeciwko stalkerowi? Jak pomoć ofierze stalkingu?

  Miałeś problemy z wylotem na wakacje, bo: lot został odwołany lub opóźniony o kilka minut? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, aby powiedziała, czego możemy się domagać od linii lotniczych w takich sytuacjach. Zapytaliśmy również, czy mamy szansę na zwrot pieniędzy za bilet w przypadku, gdy sami zrezygnujemy z podróży.

  Molestowanie seksualne jest to każdy akt naruszania przestrzeni seksualnej bez zgody osoby zainteresowanej. Molestowanie może przybrać formę fizyczną oraz werbalną. Według badań CBOS, problem molestowania dotyka mężczyzn równie często jak kobiet. Aż 22 proc. panów przyznaje się, że doświadczyło molestowania. Jak kobiety molestują mężczyzn? Dlaczego dla mężczyzn jest to bardzo wstydliwy temat? Jak wygląda postępowanie prawne w przypadku molestowania? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Sylwię Bartczak i adwokat Elizę Kunę.

  Bywa, że rodzice zabierają dzieciom pieniądze, które te otrzymały z okazji pierwszej komunii i wydają na własne potrzeby. Czy mają prawo to robić? Czy dziecko po uzyskaniu pełnoletności może domagać się zwrotu pieniędzy z komunii? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prawnika Elizę Kunę.

  Tomasz Komenda, który niesłusznie przesiedział w więzieniu 18 lat będzie ubiegał się o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jak wycenić ludzką krzywdę? Czy sędziowie, którzy wydają niesłuszne wyroki ponoszą jakieś konsekwencje? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w prawie dotyczące rozwodów, m.in. podwyższona zostanie opłata sądowa - z 600 zł na 2000 zł. Co jeszcze planuje ministerstwo? Czy rzeczywiście będzie teraz trudniej o rozwód, jak twierdzą niektórzy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Postępowanie alimentacyjne potrafi ciągnąć się miesiącami, dlatego ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzanie tzw. alimentów natychmiastowych, czyli minimalnego wsparcia finansowego dla dziecka, które rodzic otrzymywałby w krótkim czasie w oparciu o uproszczoną procedurę. Jaka to byłaby kwota? Wiadomo, kiedy projekt stanie się obowiązującym prawem? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, by zapytać o komentarz do proponowanych zmian w prawie rodzinnym.

  Panuje przekonanie, że usługi prawnicze są bardzo drogie, dlatego korzystamy z nich w ostateczności. Jak jest naprawdę? Zapytaliśmy o to eksperta. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokat Elizę Kunę. Okazuje się, że dzięki temu, że kilka lat temu na rynku pojawiło się więcej prawników, zwiększył się popyt na zapotrzebowanie usług prawniczych. Ile zapłacimy za usługę prawną u młodego adwokata, a ile u doświadczonego? Czy niższa cena nie odbije się na jakości usługi? I co obejmuje porada u adwokata?

  Co szósta kobieta w Polsce pada ofiarą przemocy ekonomicznej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Urszulę Nowakowską z Centrum Pomocy Kobiet i adwokat Elizę Kunę, aby zapytać, jak można zdefiniować tę formę przemocy, jaka kara za nią grozi i jak udowodnić w sądzie przemoc ekonomiczną.

  Kobiety, które podejrzewają zdradę coraz częściej sięgają po pomoc detektywów. Po zdobyciu kompromitujących materiałów, wiele z nich jest gotowa do tego, by zniszczyć niewiernego partnera i jego kochankę. Czy wykorzystywanie w sądzie tzw. haków jest w polskim prawie dozwolone? Zapytaliśmy o to adwokat Elizę Kunę. A jak na zbieranie kompromitujących materiałów patrzy psycholog Piotr Mosak. Oboje byli gośćmi Dzień Dobry TVN.

  Fikcyjne małżeństwa są coraz popularniejsze w całej Europie. Dlaczego się je zawiera? Co grozi osobom, które weszły w taki związek, jeśli oszustwo wyjdzie na jaw? Jak dużo fikcyjnych małżeństw funkcjonuje w Polsce? I dlaczego rozwód z fikcyjnym małżonkiem może być wyjątkowo uciążliwy? O tym w Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna.

  W poniedziałek do szpitala trafił 3,5-letni chłopiec pobity prawdopodobnie przez konkubenta matki. W jakim stanie jest dziecko i na jakim etapie znajduje się śledztwo w tej sprawie? Dziennikarzowi Robertowi Stockingerowi powiedzieli dr Piotr Brzeziński i zastępca prokuratora rejonowego Marcin Licznerski. O karze, jaka grozi za taki czyn, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną.

  Hanna Lis w emocjonalnych wpisach zamieszczonych w internecie podzieliła się informacją na temat przykrego zdarzenia, którego doświadczyła jej mama. Otóż seniorka została naciągnięta przez osobą podszywającą się pod znaną firmę telekomunikacyjną. Sprawa nie jest odosobniona - ofiarami podobnych oszustw padają w Polsce inne starsze osoby. Jak się ustrzec przed takimi wyłudzeniami? O szczegółach sprawy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z adwokat Elizą Kuną i dr Mariuszem Sokołowskim z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW.

  Nikogo nie zaskoczy informacja, że długi ulegają przedawnieniu. Niewiele osób wie jednak, kiedy to się dzieje. Dlatego do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawniczkę Elizę Kunę, która wytłumaczyła wszystkie zawiłości dotyczące przedawnienia należności. Jakie prawa mają dłużnicy? I gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej, jeśli jej potrzebujemy?

  Podobno Edyta Górniak będzie się starała o stwierdzenie przez Kościół nieważności małżeństwa z Darkiem Krupą. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę i ks. prof. Wojciecha Góralskiego, aby zapytać, jak wygląda taka procedura. Z jakich powodów można stwierdzić nieważność małżeństwa?

  Opinię publiczną zbulwersowała sprawa 12-latka, który za brak pieczątki w legitymacji szkolnej został wyproszony przez kontrolera z pociągu. Czy kontroler miał prawo tak postąpić? O uprawnieniach tej grupy zawodowej w Dzień Dobry TVN mówiła adwokat Eliza Kuna. Na jakie zachowania kontrolera nie musimy się godzić?

  Do tej pory w Polsce wizerunek i dane osób podejrzewanych lub skazanych za przestępstwa na tle seksualnym były, co do zasady, chronione. Od 1 października tego roku to ma się zmienić, ponieważ tego dnia ruszy w internecie rejestr przestępców seksualnych. O jego zaletach i wadach rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: vlogerem Rafałem Jarząbkiem, który pomógł policji złapać pedofila i jest sceptycznie nastawiony do pomysłu wprowadzenia rejestru, adwokat Elizą Kuną i wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wosiem. Czy rejestr będzie na bieżąco aktualizowany? Jakie dane będzie zawierał? Jak długo będę one ujęte w rejestrze?

  W 2016 r. w Polsce orzeczono prawie 65 tys. rozwodów. Jakie są najczęstsze ich przyczyny? Jak długo czeka się na pierwszy termin rozprawy rozwodowej? Kto częściej składa pozwy o rozwód - kobiety czy mężczyźni? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Według jednego z sędziów, nowelizacja kodeksu karnego, która miała uderzyć w dłużników alimentacyjnych, części z nich pomoże. W jaki sposób? Jakie zmiany wprowadza nowela? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Dochodzą do nas coraz to nowe informacje o kolejnych przypadkach przemocy rodziców wobec dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę i terapeutkę, specjalistkę ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem Jolantę Zmarzlik, aby zapytać, jak chronić dzieci przed przemocą domową. Kiedy dziecko nie powinno wrócić do rodziców, którzy je krzywdzą? Czy rodzice, którym sąd daje drugą szansę, często wykorzystują ją? Co może zrobić osoba trzeba, która widzi, że rodzice katują dziecko? Dlaczego system przeciwdziałania przemocy w rodzinie kuleje?

  Do tej pory karą za nieszczepienie dziecka był mandat. Rodzice płacili i dalej nie szczepili. Ostatnio do sądów spłynęły pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich rodzicom, którzy nie zaszczepili swoich dzieci. Czy to zbyt drastyczne posunięcie? Jak takie ograniczenie będzie wyglądało w praktyce? I czemu część rodziców boi się szczepień? O tym w Dzień Dobry TVN dr n. med. Paweł Grzesiowski i prawnik Eliza Kuna.