Najnowsze badania psychiatry dr Andrei Favini z Allegheny Health Network w Pittsburgu udowodniły, że depresja poporodowa może pojawić się nawet rok i później po urodzeniu dziecka. Jak ją zatem rozpoznać i leczyć oraz, czym różni się od typowego baby bluesa wyjaśniały w studiu Dzień Dobry TVN dr Magdalena Chojnacka i Daria Ładocha.
Depresja prenatalna matki jest jednym z powodów zachodzenia zmian połączeń w mózgu dziecka, co w przyszłości może prowadzić do zmian w zachowaniu potomka oraz problemów w jego rozwoju. Do takich wniosków doszli autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie "Journal of Neuroscience".
Trwają prace nad nowymi standardami okołoporodowymi. Nowością, która ma szansę się w nich pojawić jest diagnozowanie i leczenie depresji w trakcie ciąży i po porodzie. Kondycja psychiczna kobiety miałaby być sprawdzana za pomocą testu. Jak bardzo byłby szczegółowy? Kto miałby go przeprowadzać? Czy kobieta będzie mogła odmówić poddania się testowi? O nowym pomyśle i jego szczegółach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezes Fundacji Rodzić Po Ludzku Joanną Pietrusiewicz i psycholog Moniką Dreger.