Alergia może dać o sobie znać praktycznie w każdym wieku i mieć różną intensywność. U niektórych osób zdarzają jednorazowe ataki choroby, które samoistnie ustępują i już później nie wracają. U innych objawy utrzymują się przez cały czas. Dlaczego tak się dzieje? Czy alergię da się raz na zawsze wyleczyć? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl wyjaśnia to dr Magdalena Ciszewska, specjalistka chorób wewnętrznych i alergologii.
Jakich roślin powinny unikać osoby uczulone?
Reakcje alergiczne mogą być wywoływane przez wiele czynników. Pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy produkty spożywcze to tylko niektóre z nich. Okazuje się jednak, że drażniącym organizm bodźcem bywają też własne łzy i pot. Z tak nietypowym uczuleniem boryka się 34-letnia Julie Reid z Florydy.
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Ze względu na wykrycie niezadeklarowanej substancji alergennej partia produktu znika z rynku. O jakim dokładnie mowa? Na co muszą zwrócić uwagę alergicy?
Jakich roślin powinni unikać alergicy?
Bakterie, wirusy i różnego typu alergeny bardzo lubią wnętrza naszych domów. Zwłaszcza miękkie meble, pościel i dywany. Jak skutecznie usuwać z przestrzeni to, co niewidoczne i chronić zdrowie swoje oraz bliskich?
Ciepłe pory roku to okres rozwoju i pylenia większości roślin. W poszczególnych miesiącach w powietrzu znajdują się różne pyłki, które są problematyczne dla alergików. Co pyli w lipcu? Co można zrobić, aby jak najmniej odczuwać konsekwencje alergii na pyłki?
Iwona Zasuwa na co dzień śpiewa w chórkach u Kai. Prywatnie jest mamą małego alergika. Dlatego postanowiła zająć się również gotowaniem. W kuchni Dzień Dobry TVN przygotowała: błyskawiczny barszcz domowy, jednoskładnikowe naleśniki z białej gryki, surówkę z kapusty z orientalną nutą oraz "mleczną" czekoladę. Na czym opierała się tworząc przepisy? I jak namówić dziecko do jedzenia jaglanki?
Kolejny sezon na alergie oficjalnie się rozpoczął. Pierwsze drzewa, leszczyny, zaczęły pylić już pod koniec lutego. Jak przetrwać ten fatalny dla alergików okres? Czy możemy poradzić sobie bez leków? O jakiej porze dnia w powietrzu jest najwięcej pyłków? W Dzień Dobry TVN alergolog dr Piotr Dąbrowiecki o alergenach, kichaniu i lekach antyhistaminowych.
Nawet kosmetyki mogą nas uczulać. Niestety w tego typu alergiach nie ma odczulania, jedynie co może nam pomóc to unikanie składników uczulających. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatolog dr Anitę Tarajkowską-Olejnik, aby zapytać, jakie składniki kosmetyków uczulają najczęściej.
Dlaczego coraz więcej ludzi cierpi na alergię? Jakie są tego przyczyny- zanieczyszczone środowisko czy nadmierna dbałość o czystość? Jak dobrze zdiagnozować alergię? Na czym polega odczulanie? Jak długo to trwa? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy alergologa Piotra Dąbrowieckiego.