Interpretacja snów jest jednym z obszarów, którym zajmuje się współczesna psychologia. Jednakże swoją uwagę poświęcili im już wcześniej Zygmund Freud i Carl Gustaw Jung. Każdy z nich przypisywał im inną rolę. Freud uważał, że sny są efektem konfliktów, z którymi zmagamy się w codziennym życiu, z kolei Jung twierdził, że ich interpretacja stanowi klucz do duszy człowieka, a same marzenia senne to symbol naszych głęboko skrywanych pragnień.
Interpretacja snów - ujęcie psychologiczne
Sny interesowały człowieka już w czasach starożytnych. Przypisywano im magiczną moc i wierzono, że odgrywają ogromne znaczenie. Już wtedy pojawiły się pierwsze senniki, na podstawie których próbowano poznać znaczenie snów . Interpretacja opierała się na odkryciu pewnych powtarzających się symboli. Wiele z nich pokrywa się znaczeniowo w sennikach odmiennych od siebie kultur. W dzisiejszych czasach większość ludzi nie przykuwa uwagi do swoich marzeń sennych. Jeśli sprawdzają ich znaczenie w sennikach, czynią to raczej dla zabawy niż dla faktycznego zdobycia informacji. Tymczasem psychologia przypisywała i nadal przypisuje snom ogromne znaczenie, traktując je niezwykle poważnie. Duża w tym zasługa Freuda, który swoje przemyślenia zawarł w swoim słynnym dziele: „Wstęp do psychoanalizy”. Jego interpretacja snów była jednak dosyć powierzchowna, wszystkie symbole łączył z problemami natury seksualnej. Jego uczeń Jung również zajmował się kwestią marzeń sennych, jednak jego podejście było zgoła odmienne. Uważał, że sny stanowią pewnego rodzaju drogowskaz, który wskazuje kierunek działań, jaki powinni obrać ludzie. Dostrzegał również istnienie pewnych symboli, które powtarzają się w fantazjach wielu osób, niezależnie od wieku i kultury.
Na czym opiera się interpretacja snów?
Jeśli zależy nam na faktycznym zinterpretowaniu naszych marzeń sennych, musimy odnieść je do sytuacji, w której obecnie się znajdujemy. Ogólny sennik może nie dostarczyć nam wyczerpujących informacji. Pewne symbole mogą mieć dla nas inne znaczenie, niż to które zwykle się im przypisuje. Interpretacja snu musi opierać się na znajomości naszych emocji i doświadczeń. Bardzo ważny jest również kontekst. Należy wyjść poza standardowe perspektywy myślenia i spróbować popatrzeć na marzenia senne jako obserwator. Jeśli nadal nie wiemy, jak interpretować sny, warto poprosić o pomoc bliską osobę, która zna naszą historię.
Znaczenie snów i ich analiza
Nasze marzenia senne mogą stanowić ciekawy zbiór informacji, dzięki któremu lepiej poznamy swoje pragnienia i ukryte obawy. Niemniej jednak, interpretacja jednego snu nie wystarczy, aby zgłębić wszystkie sekrety. Niestety w tym momencie pojawia się problem – w jaki sposób zapamiętywać nasze fantazje? Należy zacząć od prowadzenia dzienniczka, w którym regularnie będziemy zapisywać sny. Opis nie musi być szczegółowy, ważne jednak, aby zawierał główne przesłanie i informacje o kluczowych postaciach czy zdarzeniach. Notes należy trzymać w pobliżu łóżka, aby od razu po przebudzeniu móc zapisać zapamiętane fragmenty. Po pewnym czasie zauważymy, że uda się nam zapamiętać coraz więcej snów , dzięki czemu będziemy mogli poznać ich znaczenie . Interpretacja powinna rozpocząć się od zidentyfikowania powtarzających się elementów i tych, które zwracają naszą uwagę. W kolejnym etapie sprawdzamy, jakie emocje budzą w nas sny i co dla nas oznaczają. Kontekst należy rozszerzyć na przeszłe lub obecne zdarzenia i doświadczenia. Wyciągnięte wnioski również warto zanotować i wrócić do nich za kilka dni. Jeśli dana sytuacja nadal jest dla nas niejasna, może się okazać, że po prostu potrzebujemy więcej czasu, aby ją zrozumieć.
Powtarzalność snów i motywów w nich zawartych nie jest przypadkowa. Nasza podświadomość przekazuje nam w ten sposób ważne informacje. Niektóre sny mogą śnić się nam nawet kilka lat, co może mieć związek z problemem, z którym nie możemy sobie poradzić. Pamiętajmy jednak, aby interpretacja nie była zbytnio przesadzona. Warto zdać się na intuicję i pierwsze skojarzenia. Niektóre fantazje mogą być wynikiem sytuacji, która zdarzyła się nam danego dnia – na przykład podróż pociągiem lub samolotem. W takich przypadkach nie warto doszukiwać się drugiego dna. Jeśli jednak sen o podróży pojawia się znienacka, a my od dłuższego czasu nie wyjeżdżaliśmy, może stanowić symbol tęsknoty za zmianą stylu życia lub chęcią ucieczki.